شیراز،مرکز ارجاع بیماران نیازمند به جراحی‌های مغز و اعصاب

دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توسعه خدمات جراحی‌های مغز و اعصاب در بیمارستان‌ها توانسته نامی ماندگار در ایران و به ویژه جنوب کشور به یادگار نهد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

به گزارش شیراز ۱۴۰۰ و به نقل از تسنیم، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توسعه خدمات جراحی‌های مغز و اعصاب در بیمارستان‌ها و به همت استادان و متخصصانی که دشوارترین جراحی‌ها را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند، توانسته نامی ماندگار در ایران و به ویژه جنوب کشور به یادگار نهد.

عبدالکریم رحمانیان، مدیر گروه جراحی‌های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت‌وگو با  تسنیم با معرفی بیشتر این گروه پزشکی بالینی دانشگاه، نخست به تقسیم کارها و حیطه‌های فعالیت پزشکان گروه و بیمارستان‌های ارائه‌دهنده خدمات اشاره می‌کند که سبب شده به شیوه‌ای تخصصی‌تر به موضوعات مورد نیاز این گروه بپردازند.

وی از جراحی‌های ضایعات عروقی مغز و نخاع، درمان انواع تومورها، جراحی‌های ستون فقرات، جراحی‌های مغز و اعصاب اطفال، جراحی‌های مربوط به ضربه‌های مغزی، جراحی‌های فانکشنال مربوط به اختلالات حرکتی، تشنج و مسائل مربوط به درد به عنوان عمده‌ترین شاخه‌های فعالیت در گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز یاد می‌کند که در قالب آنها انواع جراحیهای این حیطه پوشش داده می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه گستردگی و کیفیت این خدمات، شیراز را به مرکز ارجاع بیماران نیازمند به جراحی‌های مغز و اعصاب به ویژه در جنوب کشور تبدیل کرده است، می‌افزاید: در کنار جراحی‌های رایج در این زمینه، پیشینه خدمات سبب شده تا بیمارانی با شرایط خاص و نیازمند به جراحی‌های ویژه هم شیراز را برای بازیابی سلامت خود برگزینند.

رحمانیان با معرفی سه بیمارستان نمازی، شهید دکتر چمران و شهید رجایی(حاج محمد اسماعیل امتیاز) به عنوان سه مرکز اصلی خدمات‌رسانی پزشکان گروه جراحی مغز و اعصاب می‌گوید: در این مرکز با حضور پزشکان مجرب در کنار تامین امکانات خوب، توسعه بخش و تخت‌های ویژه، انواع میکروسکوپ‌های تخصصی و وسایل جراحی تمام تلاش‌ها به کار بسته شده تا ارمغان‌آور سلامت برای بیماران و آوردن لبخند بر لب همراهانشان باشیم.

وی ادامه می‌دهد: مرکز جراحی عروق مغز مستقر در بیمارستان نمازی، به عنوان بهترین مرکز درمان ضایعات عروق مغزی در کشور و مرکز ارجاع بیماران جنوب کشور است که جراحی‌های بسیار پیچیده ضایعات عروقی مغز، شامل بای پس‌های عروقی، درمان ضایعات بادکنکی عروق مغز، درمان ضایعات کلافه‌ای عروق مغز و انجام درمان‌های اندوسکولار را انجام می‌دهد.

این متخصص جراحی‌های مغز و اعصاب با معرفی بیمارستان شهید دکتر چمران به عنوان مرکز جراحی‌های ضایعات بسیار مشکل ستون فقرات (اسپاین) می‌افزاید: در این حیطه گاهی مشکلاتی برای بیماران ایجاد می‌شود که نیازمند ساعت‌ها جراحی است که به دلیل آسیب‌های احتمالی، برخی حاضر به جراحی نیستند اما با ایجاد همکاری‌های تیمی و حضور پزشکانی از دیگر گروه‌های بالینی در شیراز جراحی‌های موفقیت‌آمیزی در این زمینه انجام شده و همین دستاورد سبب شده تا بیماران از نقاط مختلف کشور به این بیمارستان ارجاع داده شوند.

مدیرگروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه به جراحی‌های فانکشنال به عنوان دیگر خدمت این گروه اشاره می‌کند که شیراز پس از تهران، دومین مرکز ارائه خدمات آن است و می‌گوید: این جراحی‌ها برای بیماران مبتلا به اختلالات عملکردی مغز، پارکنسیون، لرزش یا تشنج کاربرد دارد که در مواردی بسیار خاص  و نیازمند کاشت الکترودهای خاص در مغز هستند و در شیراز، با همکاری مرکز تحقیقات علوم اعصاب، با موفقیت به انجام می‌رسد.

رحمانیان، ضربه‌های مغزی را که اغلب ناشی از سوانح و حوادث هستند، مشکلی رایج در جراحی‌های مغز و اعصاب برشمرد که با اندوخته تجربه و دانش پزشکان این گروه، جراحی‌های موفقی در این زمینه در شیراز صورت گرفته است. به گفته وی در زمینه امکان جراحی و درمان تومورهای مغزی و انجام جراحی‌های اندوسکوپی برای تومورهای قاعده جمجمه، پیشرفت‌های چشمگیری به دست آمده است.

وی از جراحی‌های مغز و اعصاب در گروه سنی کودکان، به عنوان خدمتی دیگر یاد کرد که به کمک درمان‌های اندوسکوپیک و میکروسکوپیک جدید روز به روز در حال گسترش است.

مدیرگروه جراحی‌های مغز و اعصاب دانشگاه همچنین از برنامه‌های آینده برای توسعه خدمات و فعالیت‌های این گروه می‌گوید که پرورش استادان جوان با علوم روز دنیا از مهم‌ترین تصمیمات در این راستا است تا زمینه‌ساز توسعه تعامل‌های کنونی با مراکز بزرگ جراحی مغز و اعصاب در دنیا نیز بیش از پیش فراهم شود و بستر تبادل دانش فراهم آید.

وی گفت: آنچه امروز در شیراز در زمینه جراحی‌های مغز و اعصاب انجام می‌شود، همگام با آخرین یافته‌های روز دنیا است که امیدواریم با توسعه تجهیزات و امکانات، بیش از این در ارائه خدمات سلامت موثر باشیم.

گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور بیش از ۲۴ دستیار تخصصی و دو فلوشیب ستون فقرات، به عنوان مرجعی برای معالجه بیماران در کشور شناخته شده است.

هم اینک بیمارستان شهید رجایی شیراز با ۲۰۰ تخت شناور در بخش و ۵۴ تخت شناور در ICU، بیمارستان نمازی با ۲۰ تخت ICUبازسازی شده، ۶ تخت فوق تخصص کودکان و ۲۰ تخت بزرگسال و بیمارستان شهید دکتر چمران نیز با ۲۲ تخت در بخش و هشت تخت ICU، ارائه‌دهنده مجموعه خدمات جراحی‌های مغز و اعصاب به بیماران هستند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *