صادرات فارس نیاز به حمل و نقل هوایی پایدار دارد

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: برای حمایت و پشتیبانی از صادرات محصولات کشاورزی و دامی نیازمند حمل و نقل هوایی پایدار هستیم. محمدصادق حمیدیان در جلسه پایش صادرات استان با موضوع راه اندازی مجدد صادرات هوایی از فرودگاه شیراز بیان کرد: حمل و نقل هوایی بار یکی از نیازهای اساسی حوزه صادرات استان فارس است و برای اینکه تولیدات و صادرکننده های فارس بتوانند بازارهای خوب و پایداری داشته باشند ، عزم جدی برای تحقق این مهم ضروری است.

وی افزود: در دوران های مختلف بحث حمل هوایی بار و راه‌اندازی کارگو هوایی در شیراز مطرح شده است اما مکانیزم پایدار برای حمل هوایی محقق نشده است.

حمیدیان اظهارداشت: شرکت های هواپیمایی تمایل به همکاری با صادرکنندگان فارس در زمینه حمل هوایی دارند اما در این زمینه کمبودها و مشکلاتی بویژه در حوزه زیرساختهای صادرات هوایی وجود دارد که رفع آنها نیازمند حمایت های بخش دولتی است.

وی اضافه کرد: در سالهای گذشته طرح هدایت صادرات را با هدف توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی استان فارس که یک بخش از ان نیز صادرات هوایی بار بود را برای استان فارس تعریف کردند که متاسفانه تنها یک سال در فارس اجرا که در همان طرح سردخانه ای در فرودگاه شیراز توسط بخش خصوصی ساخته شده که در حال حاضر نیز به عنوان یک ابزار مثبت در اختیار فعالان بخش صادرات استان قرار دارد که متاسفانه به دلیل اجرا نشدن طرح در سالهای بعدی و مبتنی بر طرح هدایت صادرات فارس ، به اهدا ف خود نرسیده است.

حمیدیان عنوان داشت: در سالهای گذشته علیرغم آماده نبودن زیرساخت های لازم برای حمل هوایی بار در فرودگاه شیراز و ضعف استان در امکانات حمل هوایی، به همت صادرکنندگان ، پرسنل گمرک و فرودگاه و نیروهای نطامی و انتظامی مرتبط سالیانه بالغ بر هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تن بار صادراتی به وسیله هواپیماهای مسافربری عموما به خارج کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است.

وی افزود: در پی بحران کشور قطر و در یک ماه گذشته، بازار صادراتی موقتی برای کشور ایران و استان فارس به وجود آمد که در این مدت روزانه بین ۹۵ تا ۱۰۵ تن بار هوایی از شیراز به خارج ارسال شد و که این میزان حمل هوایی از استان فارس معادل وزنی یک سال صادرات هوایی بود.همین مطلب مبین ظرفیت بالای استان برای رشد حداقل ۱۰ برابری صادرات هوایی در هر سال است که عزم جدی مسئولین در توسعه زیرساختهای این فرایند صادراتی را نیازمند است .

حمیدیان بیان کرد: در بخش صادرات محصولات کشاورزی و دامی استان فارس به قطر، برای نخستین بار اتاق بازرگانی شیراز گواهی مبدا گوشت گوسفندی و مرغ گرم را صادر کرد که یک موفقیت در حوزه صادرات استان فارس است.
نایب رئیس اتاق شیراز ادامه داد: بر اساس آمار ۳۰ درصد محصولات صادراتی کشاورزی (تازه) کشور از جمله میوه و تره بار در استان فارس تولید می شود و این درحالی است که ۹۵ درصد صادرات استان فارس غیر نفتی است و این نشان دهنده اهمیت وجود حمل هوایی و کارگو برای این استان است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. فرهاد

  اگر استان فارس با مدیریت صحیح، سریعتر اقدام به حمل و نقل مطمئن هوایی بار نکنه بازارهای کشورهای همسایه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس را به استانهای رقیب واگذار می کنه

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. Heydar-Shz

  عمده بازار هدف، کشورهای حاشیه شاخاب پارس هستش اگه استان فارس به دریا وصل شه، نیازی ب حمل و صادرات هوایی نیست ( با توجه ب مشکلات عدیده ای ک در سر راه صادرات هوایی استان در متن ذکر شد )

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. آریایی

  به جای اتصال به دریا برید امکانات توریستی ببرید بالا وخدمات فرودگاهی سردخانه های بزرگی احداث کنید

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *