آغاز فصل جدید کاوش و مرمت در پاسارگاد

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از تمدید تفاهم‌نامه همکاری ایران و ایتالیا برای آغاز فصل جدید کاوش و مرمت در پاسارگاد خبر داد.به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، حمید فدایی گفت: تفاهم نامه همکاری هیات ایتالیایی برای مرمت و کاوش پاسارگاد تا پایان سال گذشته منعقد شده بود .
وی با بیان اینکه با تمدید تفاهم‌نامه ، فصل جدید مرمت نیمه دوم امسال آغاز می‌شود، افزود: در حال حاضر عملیات مرمت و حفاظت در سایت پاسارگاد با تمرکز بر کاخ اختصاصی و آبراهه‌های باغ شاهی در حال انجام است.
فدایی گفت : عملیات پاک‌سازی سنگ‌ها در کاخ اختصاصی در حال انجام است و مرمت آبراهه‌ها نیز که از فصل گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه طول این آبراهه‌ها هزار و ۱۰۰ متر است، بیان کرد: این آبراهه‌ها شواهدی بر وجود پردیس بوده که قسمتی از آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد و جنس آن از ماسه و سنگ است.
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه حفظ کالبد فیزیکی این آبراهه‌ها برای ثبت پردیس حائز اهمیت است، گفت : در دهه‌های قبل بخش اعظمی از این آبراهه‌ها کاوش شده که نیازمند مرمت و حفاظت جدی است و در فصل جدید با هدف ساماندهی آن‌ها پاکسازی و مرمت می‌شوند.
فدایی از همکاری استادکارهای سنتی مرمت تخت جمشید برای مرمت آبراهه‌های پاسارگاد خبر داد و گفت: مرمت فیزیکی و کالبد آن‌ها و ترمیم قطعات شکسته شده بخشی از اقداماتی است که انجام می‌شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. Heydar-Shz

    اینهمه کار ولی دریغ از یه سایه بان روی آرامگاه. فک نمیکنید در صورت تداوم وضعیت فعلی، کم کم سنگ های مقبره تحلیل برن؟
    کوروش بدجور افتاب روشه فعلا نمیتونه اسوده بخوابه

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *