شهروندان از شیوع سردرد می گویند؛

پارازیتها در شیراز، از تایید تا تکذیب مسوولان

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: پارازیت؛ کلمه ای که این روزها بحث آن در محافل شیرازی ها داغ شده از فضای مجازی گرفته تا حقیقی، از اینستاگرام و تلگرام گرفته تا بین دوستان، اقوام، تاکسی، اتوبوس و حتی صحن علنی مجلس شورای اسلامی، همه درباره پارازیت صحبت می کنند، موضوعی که به نظر می رسد بصورت رسمی تایید یا تکذیب نخواهد شد. برخی گزارش ها حاکی از این است که در هفته های اخیر شدت پارازیتها در بخش هایی از این کلانشهر بیشتر شده که حتی دریافت شبکه های داخلی با گیرنده های ماهواره ( که البته داشتن آن خلاف قانون است ) با مشکل روبرو شده است.

چندی پیش روزنامه خبرجنوب گزارشی با عنوان “پارازیت‌ها و مرگ‌ومیرهایی که علنی شد” منتشر کرد و در آن نوشت : “

مطالعات اخیر تاثیر امواج و پارازیت ها در ابتلا به سرطان را به اثبات رساند. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه رونمایی از سامانه و بانک اطلاعاتی جامع سرطان در شیراز گفت: از آن جا که در ابتدا اطلاعات کاملی از سرطان زایی پارازیت ها نداشتیم، اظهار نظر نمی کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان موثرند.

رضا ملک زاده افزود: علاوه بر این که امواج و پارازیت ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شوند، می توانند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد.وی افزود: در کنار پارازیت ها و امواج، گرد و غبارها و ریزگردهایی که از کشور عراق می آید، نیز از عواملی هستند که در ابتلا به سرطان نقش دارند. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که ۴۰ درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است افزود: سیگار، مواد مخدر، مصرف الکل ، چاقی و پر خوری از عوامل اصلی ابتلا به سرطان است.

ملک زاده گفت: سالانه ۸۵ هزار نفر در کشور به انواع سرطان ها مبتلا می شوند.”

واکنش وزیر بهداشت
چندی پس از این مصاحبه ملک زاده، وزیر بهداشت در واکنش به اعلام سرطان‌زا بودن تشعشعات و پارازیت‌ها گفت: تاکنون مدرکی در این باره ارائه نشده است و بدون مدرک نمی‌توان در مورد رابطه پارازیت و سرطان، کلی‌گویی کرد.

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی در جریان بازدید از خبرگزاری مهر، در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر آخرین اظهارات معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص تأثیر امواج و پارازیت‌ها بر ابتلا به سرطان، اظهار داشت: من دیشب این خبر را دیدم و برای دکتر سیاری معاون بهداشت وزارتخانه و دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری این مطلب را نوشتم که سه سال است از شما درخواست داریم اگر مدرکی مبنی بر اینکه پارازیت‌ها مضر است، دارید ارائه دهید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مقام معظم رهبری، هیأت دولت و مجلس به این موضوع حساس هستند، ادامه داد: ما از این آقایان خواسته‌ایم که اگر مدرکی در این زمینه دارند ارائه دهند چرا که مطمئنم که اثرگذار خواهد بود و اگر ندارند، کلی‌گویی نکنند؛ باید با مدرک صحبت کنیم.

وی گفت: سال اولی که شروع به کار کردیم از این آقایان و البته گروه‌های دیگری خواستیم که پارازیت‌ها و امواج را در نقاط مختلف کشور و بخصوص در تهران بررسی کنند. در این خصوص دستگاه‌هایی مانند سازمان انرژی اتمی و وزارت ارتباطات نیز به طور مستقیم مسئول هستند. آنچه که به ما گزارش کردند با صحبت‌هایی که امروز مطرح می‌کنند، مغایرت دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با تأکید بر اینکه چنانچه به ما مدرک علمی ارائه دهند که این امواج برای سلامت انسان مضر است، حتماً اقدام می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در این زمینه مقام معظم رهبری نیز به رئیس‌جمهور فرمودند و روی آن حساس هستند. اما آنچه که علمی و محکمه‌پسند باشد، تاکنون ارائه نشده است.

وی تأکید کرد: به دوستان دستور دادم اگر چیزی دارند ارائه بدهند که ما هم اعلام کنیم. حداقل می‌گوییم آنچه که حق مردم بوده و وظیفه ما از نظر حرفه‌ای و اخلاقی بوده را انجام داده‌ایم.

وزیر بهداشت افزود: حتماً اگر گزارش جدیدی در مورد رابطه پارازیت‌ها و امواج با سرطان باشد را اعلام می‌کنیم و چیزی برای مخفی نگه داشتن وجود ندارد.

به گزارش مهر، روز پنجشنبه دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثرند.

وی تأکید کرده است که علاوه بر اینکه امواج و پارازیت‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شود، می‌تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد و می‌تواند در شیوع سرطان در کشور ما هم تأثیرگذار باشد.

نامه نماینده مردم شیراز به قائم مقام وزیر کشور درباره پارازیتها 
پس از این اظهارات و درحالیکه بحث ها درباره پارازیتها در شیراز داغ تر شده بود، نامه ای  به تاریخ ۶ دی ماه از سوی دکتر بهرام پارسایی نماینده اول مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استانها درباره پارازیتها ارسال شد که تاکنون پاسخی به آن در رسانه ها منتشر نشده است.

نامه نماینده مردم شیراز به قائم مقام وزیر کشور درباره پارازیتها

نامه نماینده مردم شیراز به قائم مقام وزیر کشور درباره پارازیتها

تذکر در مجلس
پس از تایید و تکذیبهای مسوولان و عدم روشن شدن موضوع برای مردمی که از سردردهای رو به افزایش خود خبر می دهند، روز گذشته نیز دکتر علی اکبری دیگر نماینده شیراز در مجلس، در تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس نسبت به وضعیت پارازیتها ابراز نگرانی کرد. ایسنا نوشته است: ” نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: شیوع سردرد به ویژه در غرب شهر مردم را نگران کرده و ادامه این روند سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد.
به گزارش ایسنا، علی اکبری طی تذکر شفاهی خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: هیچکس پاسخگو معضل پارازیت‌ها در شیراز نیست و نه وزیر کشور، نه وزیر ارتباطات و نه وزیر بهداشت پاسخ روشنی در این باره نمی‌دهند و این پارازیت‌ها باعث شیوع سردرد، اختلال در شبکه همراه و تلویزیون و مشکلات محیطی شده است.”

درباره این تذکر باید گفت که نماینده محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، اگر حقیقتاً نگران سلامت مردم حوزه انتخابیه خود هستید و عقیده دارید که پارازیت‌ها بر سلامت شهروندان تاثیرگذار است و صحبتهای شما ناشی از متن‌های منتشر شده در فضای مجازی نیست که صرفا رفع تکلیفی برای آن نگرانی ها باشد، تقاضای ما بر این است که از تمام ابزارهای قانونی خود استفاده کرده و وزرایی که وزارتخانه مطبوع آنها، آنگونه که شما بیان کرده اید پاسخگو نیستند، به صحن علنی مجلس فراخوانده و درباره شدت و نوع این پارازیت‌ها از آنها سووال کرده و وظیفه نمایندگی خود را بجا آورید. شهروندان انتظاری بیش از یک تذکر خنثی را از شما دارند و امید است تا حصول نتیجه نهایی این موضوع را پیگیری کنید. به هرروی سلامت شهروندان و اینکه مردم سرمایه کشور و نظام هستند موضوع مهمی است که موضوع پارازیتها می بایست به دور از هرگونه حاشیه و به صورت علمی و مستدل بررسی شده و نتیجه آن به شهروندان اعلام شود تا این فضای بی اعتمادی شکل گرفته از بین رفته و وضعیت فعلی شفاف شود و قطعا نمایندگان مجلس می توانند نقش مهمی در روشن شدن موضوع داشته باشند، مردم نگران این وضعیت و در انتظار پاسخی روشن هستند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. پارازيت

  چه قدر انسان باید ذلیل بشه که دیگه به زن و بچه خودشم رحم نکنه، دیگه این قدر قدرت طلب شدن که میگن همه فدا بشن، فدا سرممممم
  موبایلا خطً نمیده، تلویزیون داغونه، سلامتی مردم در خطر
  راستی کسی میدونه منشور حقوق شهروندی جریانش چیه؟

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. داد از بيداد

  واقعاً مردم دارن از این پارازیتها عذاب میکشن
  کسى هست به داد مردم برسه؟؟!!ا
  آیا فریادرسى هست؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. میلاد ح

  قدرت امواج پارازیت انقدر زیاد شده که حتی کانالهای تلویزیونی داخلی و استانی هم در شهرک گلستان قابل دریافت نیست!!فاصله سردردها و قدرتشون بیشتر شده! منشا و فرستنده پارازیت ها مشخص نیست!همه تکذیب میکنند!جون مردم برای مسئولان هیچ ارزشی نداره!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. حسین

  جا داره من ی نکته بگم.اینا بنا بدلایلی شرو کردن میگن پارازیت ها.اینم ی یماهیه..در صورتی ک شبراز الان چن ساله پارازیت ها جولان میدن.اقای پارسایی علی اکبری اگر واقعا دلسوز شهرو مردمشن یا علی استیضاح کن وزیر بهداشتو و علوم مثلا ارتباطاتو.استیضاح کن اقا.اینا شعاره ک مردم شبراز نکرانن.مردم شیراز خیلی وقته نکرانن.نکران اب مخیط زیست گردشگری.تو همین کوچه ی ما ی دکل ایراتسل گذاشتن والله قسم ک کل تلویزیونو ریخته هم.ناهواره رو به گند کشیده.من میگم همسایه ها دپرس شدن نگو پارازیته!!خب اشکال نداره پارازیته.ایشالله بحول قوه الهی دردو مرضش میره تو جون بالا دسیا.همه بکین امین.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. پیام دهقانی

  چیزی که اعلام نشده و اظهارنظری هم روی ان نشده این هست که اصلا آیا واقعا این پارازیت ها به خصوص در مناطق غربی شیراز ارسال می شود یا خیر و اگر ارسال می شود توسط چه نهادی و با چه هدفی این کار صورت می گیرد . چون جدیدا به ویژه در همین مناطق مورد اشاره مخابرات سیار اقدام به تجهیز آنتن های بی تی اس با هدف ارتقا اینترنت همراه به ۴g می باشد . البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که این نوسانات که دوستان ذکر کردند اینجانب نیز تایید می کنم به ویژه در سیگنال شبکه های تلویزیونی.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. امیر کامیار

  منشأٔ ارسال پارازیت‌ها کاملا مشخص و معلوم است. اما کسی‌ جرات نداره نام نهاد مربوطه را به زبان بیاره…هم من و شما میدونیم و هم نمایندگان و دولت…اما کسی‌ حریف اینها نمیشه. از وزارت بهداشت و ارتباطات و حتا از ریس جمهور هم کاری ساخته نیست…

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 7. فرهاد

  متاسفانه چیزی که تو مملکت ما برای مسئولینش پشیزی ارزش نداره جان و سلامتی مردم است که فدای سیاست بازی آقایان و خوش خدمتی مسئولین برای بالاسری ها شده است.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 8. میثم

  از سال ۸۸ تا حالا همیشه تو محدوده خیابان مطهری پارازیت وجود داشته. انتن دهی تلفن در منزل ما در مقایسه با سایر نقاط شهر به شدت ضعیف است. سیگنال گیرنده دیجیتال و ماهواره دائم در نوسان است و فقط در ساعات بی اهمیت روز (۲-۱۰ صبح) پارازیت کمتر است. حالا که بحث حقوق شهروندی در میان است کاش یک نفر پاسخگوی به خطر انداختن سلامتی ما درطول ۷ سال در معرض این امواج مضر قرار گرفتن به صورت دائم باشد. البته با توجه به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری بعید است تغییری صورت بگیرد. آزادی سیاسی و اجتماعی نمی خواهیم ، حداقل سلامتی ما را برگردانید.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. امیر

   متاسفانه ما هم در محدوده مطهری هستیم و همگی از سر درد و کرخ شدن بدن گله میکردیم و دلیل آن این امواج بوده و بی اطلاع از سر درد های همیشگی که داریم.
   و همچنین اختلال در آنتن دهی تلفن همراه مخصوصا همراه اول که در این محدوده ما چند سالی با مشکل روبرو هستیم.
   امید است با پیگیری های مکرر این مشکلات حل شود وگرنه نه جوانی کردیم نه از زندگی لذت بردیم با تورم های اخیر و چند صبای دیگه در انتظار سرطان برای خودمان و فرزندانمان باشیم.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 9. سعید

  جناب جهرمی این مردم در زمان شاه که همه چیز آزاد بود خودشون حکومت دینی
  رو انتخاب کردن ولی ظاهرا آقایون شدن کاسه از آش داغ تر.
  و به زن و کودک و پیر و جوان رحم نمیکنند.
  صاحب اختیار مردم هستند و روز
  دوشنبه ساعت یازده دم استانداری ملت بهتون نشون میدن
  که پارازیت شایعه بوده یا واقعیت

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *