گردشگری حلال،

فرصت جدید برای توسعه گردشگری فارس

74031670-84ed-4700-a7e8-895c1819dcda«خبرجنوب» نوشت: گردشگری حلال از انواع گردشگری محسوب می شود که شاید تعریف نا آشنایی برای گردشگران داخلی باشد.

جامعه هدف گردشگران مسلمانی است که در کشورهای مختلف دنیا در اقلیت هستند و نمی توانند از تفریحات و سرگرمی ها و حتی رستوران ها و واحدهای اقامتی توریستی استفاده کنند از این رو سازمان جهانی جهانگردی، با اجرای طرح گردشگری حلال برنامه های تفریحی و گردشگری ویژه ای را برای مسلمانان تدارک دیده است. به این معنا که مسلمانان از هر کشوری که باشند مایلند در برنامه های تفریحی و سفرهای خود به آداب شرعی عمل کنند.
از غذای حلال رستوران ها و سرو نشدن مشروبات الکلی در هتل ها گرفته تا اعلام اوقات شرعی در طول سفر و بازدید گردشگران از اماکن مذهبی را می توان از جمله شاخصه ها و برنامه های قابل اجرا در این نوع از گردشگری دانست .
آنطور که کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند گردشگری اسلامی درحدود ۱۰ درصد از کل بازار گردشگری جهانی را دراختیار دارد ولی با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و انتظار می رود که گردشگر خاورمیانه و کشورهای اسلامی افزایش چشمگیری طی سال های آتی یابد.
بر اساس بررسیهای انجام شده، منطقه آسیا ، پتانسیل زیادی برای گردشگری حلال دارد، بنابراین هتلهای بینالمللی زیادی در کشورهای این منطقه دایر شده است که شئون اسلامی مانند ذبح شرعی، ارائه غذاهای حلال و جدایی قسمتهای ورزشی و رفاهی مخصوص بانوان و آقایان رعایت میشود و نمای مناسب با ادیان مختلف در طبقات اینگونه هتلها بنا شده است.
در این رابطه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس به خبرنگار ما گفت: در گردشگری حلال، تمام فعالیتها از نظر قوانین اسلامی مجاز شمرده میشود و کشورهای توسعه یافته از این روش برای جذب گردشگران مسلمان جهان از یکدیگر سبقت می گیرند.
سید موید محسن نژاد با اشاره به اینکه هم اینک رونق «گردشگری حلال» یکی از اولویت های کاری سازمان میراث فرهنگی است ، گفت: رونق گردشگری حلال در ایران و فارس می تواند به این معنا باشد که در این حوزه باید اطلاع رسانی شود. یعنی در بازارهایی که برند گردشگری حلال برای گردشگران آنها مهم است تبلیغات وسیعی درباره رعایت اصول حلال در ایران انجام شود.
وی با بیان اینکه شاید در کشور مسلمان نشین ما تعریف خاصی از گردشگری حلال نتوان ارایه کرد ،افزود: در اکثر کشورها ، مسلمانان در اقلیت هستند و نمی توانند از امکاناتی که در حوزه گردشگری وجود دارد به درستی بهره ببرند از این رو ایران بهترین گزینه برای رونق و توسعه این نوع گردشگری است. محسن نژاد اضافه کرد: با اینکه آمار تفکیک شده ای از حضور و اقامت گردشگران به فارس نداریم اما طی پنج ماهه اخیر آمار گردشگران خارجی به نسبت مدت مشابه سال گذشته به رشد ۹ درصدی همراه شده است که بی شک ورود گردشگران مسلمان نیز به این استان با افزایش همراه بوده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه اضافه کرد:با توجه به جمعیت مسلمان نشین در کشور های همجوار بی تردید با کمی تبلیغات و اطلاع رسانی به موقع و مناسب می توان این نوع گردشگری را در فارس توسعه داد.
وی ادامه داد:جادارد در کشورهای هدف و بازارهای گردشگری استان فارس تبلیغات موثری صورت گیرد تا شاهد رونق بیشتر گردشگری حلال در فارس باشیم. محسن نژاد همچنین به تنوع وتعدد جاذبه ها و تاسیسات گردشگری در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فارس در حوزه های مختلف گردشگری چون سلامت، مذهبی، طبیعی، تاریخی و فرهنگی می تواند به قطب گردشگری کشور تبدیل شود بی تردید در حوزه گردشگری حلال که از آن به عنوان یک شاخه از گردشگری جدید نام برده می شود نیز میتواند موفق عمل کند و توسعه یابد.وی همچنین با اشاره به فعالیت دیگر کشور در حوزه گردشگری حلال افزود: گردشگری یک صنعت و فرآیند رقابتی است که فعالین این حوزه تلاش دارند با ارایه خدمات رسانی با کیفیت و تنوع متفاوت از یکدیگر پیشی بگیرند از این رو با توجه به اینکه فارس در حوزه های مختلف گردشگری حرفی برای گفتن دارد و دارای پتانسیل های بسیاری است می طلبد در این عرصه بخش های خصوصی فعال تر شوند.
معاون گردشگری فارس در بخش دیگری از این گفت وگو به برگزاری جشنواره مشارکت ملی گردشگری با تمرکز بر “گردشگری حلال” اشاره کرد و گفت: سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با شعار “گردشگری حلال، ظرفیتهای ایرانی” برگزار خواهد شد، چرا که در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد گردشگران ورودی با اولویت دیدار از مقاصد زیارتی به ایران سفر میکنند.
وی افزود: این جشنواره بسترهای گردشگری حلال را با استفاده از فیلم، عکس و ایدههای نوین تقویت خواهد کرد و جشنواره امسال با تمرکز بر گردشگری حلال برگزار میشود تا پایههای ایجاد نشان و برند گردشگری را بنا کند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *