ایتالیایی ها در بافت تاریخی شیراز مشغول کارند

623«خبرجنوب» نوشت: تا کنون طرح های متعددی برای حفاظت و حتی احیاء بافت تاریخی شیراز از سوی ارگانهای مختلف ارایه شده اما نه تنها مشکلات و مصایب این بافت حل نشده بلکه این محدوده تاریخی بیچاره ای که بوده باقی مانده اما امیدواریم با اجرای طرح برنامه حفاظت (فعال)، بافت تاریخی شیراز جانی دوباره بگیرد.
این گفته علیرضا قلی نژاد مدیر پروژه حفاظت (فعال) بافت تاریخی شیراز است.
قلی نژاد که معتقد است بافت تاریخی شیراز هویت این شهر است و باید بازآفرینی شود افزود: باید اقداماتی صورت گیرد که ساکنان بافت تاریخی این محلهها را ترک نکنند تا آثار تاریخی و هویت شهر شیراز حفظ گردد.
۳۶۰ هکتار از اراضی شیراز به بافت تاریخی تعلق دارد بافتی که به واسطه آثار منحصربه فردش سند هویت شهر محسوب می شود. چرا که در این محدوده ارزشمندترین بناهای دوره های مختلف تاریخی را میتوان دید آثاری که به رغم آسیب های که گذر زمان بر آن ها وارد کرده همچنان دیدنی هستند و برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب می باشند . بافتی که در دل خود بیش از دو هزار دانه ارزشمند شامل مسجد ،خانه، بازار،حمام،کاروانسرا و … را جای داده است و هم اینک با مصایب متعددی همراه است . در حال حاضر پروژه حفاظت از بافت تاریخی شیراز با همکاری یک گروه ایتالیایی که سابقه درخشانی در احیا و حفاظت از بافت های تاریخی جهان دارند در حال اجرا است، هم اینک نیز به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در این بافت اقدام کردهاند و چند ماهی است از فعالیت این گروه میگذرد. در این رابطه مدیر پروژه برنامه حفاظت ( فعال) بافت تاریخی شیراز به خبرنگار ما گفت: بازدیدهای میدانی آغاز شده و تیم ایتالیایی با همکاری یک تیم ایرانی مشغول جمعآوری دادهها و اطلاعات اولیه محیطی هستند و ادامه و تصریح کار نیاز به همکاری بیشتر شهرداری و ارگانهای مربوطه دارد.قلی نژاد با مثبت ارزیابی کردن اجرای این پروژه برای شهر تاریخی شیراز گفت : مسئولان و دستاندرکاران مدیریت شهری شیراز باید از فرصتی که توسط وزارت راه و شهرسازی و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور فراهم شده و تجارب تیم ایتالیایی که سابقه و تجارب خوبی در باز زندهسازی بافتهای تاریخی کشورهای دیگر دارند استفاده کنند و برای انجام و تهیه این طرح نهایت همکاری را با این گروه داشته باشند چرا که در این پروژه بزرگ از یک گروه ایتالیایی که قبلاً سوابق کاری و مطالعاتی در بافت های تاریخی دارند استفاده می شود.مدیر پروژه حفاظت (فعال) بافت تاریخی شیراز در ادامه اضافه کرد: برای حفاظت از این بافت، طرح های متعددی با القاب مختلف طی سال های گذشته مطرح و حتی اجرا شد اما هیچ یک از این طرح ها منجر به احیا و حفاظت این محدوده تاریخی نشد و تنها نسبت های روا و ناروا را نصیب بافت تاریخی و ارزشمند شیراز کرد.
وی گفت: به طوری که هم اینک بافت تاریخی شیراز به محدوده ای جرم خیز، خراب و ناامن محکوم شده و مشکلاتش هنوز مرتفع نگردیده است.
قلی نژاد با تاکید بر اینکه برای نخستین بار است که هم اینک به صورت مشارکتی اقدامات حفاظت اصولی در بافت تاریخی شیراز در حال شکل گرفتن است، افزود: خوشبختانه برنامه حفاظت (فعال) بافت تاریخی شیراز با مشارکت دستگاه های متولی چون میراث فرهنگی، عمران و بهسازی، راه و شهرسازی، شهرداری و… در دست اجراست و تاکنون چنین مشارکتی برای حفاظت از بافت را شاهد نبوده ایم.
وی همچنین اضافه کرد: با استفاده از یک تیم مجرب ایتالیایی از آخرین دستاوردهای روز دنیا و تجارب این گروه برای حفاظت از بافت تاریخی شیراز بهره برده می شود که بی تردید تصمیم گیری ها موثرتر خواهد بود.
قلی نژاد بر لزوم شناسایی دقیق وضعیت موجود بافت تاریخی شیراز تاکید کرد و گفت: طی سال های گذشته یکسری اطلاعات از وضعیت بافت تاریخی شیراز توسط دستگاه های مختلف تهیه شده که نیازمند این است که در قالب این پروژه مشارکتی تمامی این اطلاعات تجمیع شود و در اختیار طرح قرار گیرد.وی در ادامه با بیان اینکه در این طرح حفاظت به منظور تغییرنکردن نیست، افزود: حفاظت در واقع امری پیش رو است و به معنای فریزکردن نیست و در قالب این طرح توجه به نیازهای روز و مشارکت همه جانبه مردم و ساکنین این بافت در اولویت است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. شهر راز

    امین جان خدا خیرت بده خبر های این اتفاق خوب که البته اگه به نتیجه برسه خوبه و در غیر اینصورت هزینه ی اضافی است و همچنین اون ۲۸ تا خونه رو بما برسون.دستت درد نکنه!

    پاسخ
  2. خلیل

    پاکفرت خدا خیرت بده. اگه ۴ سال زودتر شهردار شیراز شده بودی الان شیراز خیلی بهتر شده بود بازم خدا ر شکر الان هسی. اگه تا ۲۰ سال دیگه پاکفرت شهردارمون باشه شیراز خشکلترین شهر دنیا میشه به خدا

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *