نصب سازه‌های حفاظتی بر درگاه کاخ اختصاصی کوروش

139412291700491607377174سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از نصب سازه‌های حفاظتی بر درگاه کاخ اختصاصی کوروش در پاییز امسال خبر داد و گفت: این سازه‌ها بر پایه‌های خشتی درگاه کاخ نصب می‌شوند.

 به گزارش شیراز ۱۴۰۰ حمید فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، از نصب سازه‌های حفاظتی بر درگاه کاخ اختصاصی کوروش در پاییز امسال خبر داد و اظهار داشت: مواد به کار رفته در این سازه‌ها خشتی است و بر پایه‌های خشتی درگاه کاخ نصب می‌شوند.

وی با بیان اینکه مرمت کف کاخ اختصاصی کوروش ادامه دارد، گفت: به موازات مرمت سنگ‌های کف کاخ طراحی و ساخت سازه‌ها در ایتالیا به اتمام رسیده و در فصل بعدی همکاری هیئت ایتالیایی و ایرانی نصب می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه تامین اعتبار این سازه‌ها به عهده هیئت ایتالیایی بوده است، افزود: طراحی و نصب آن نیز توسط همین هیئت انجام می‌شود تا مرمت کف کاخ با سهولت بیشتری صورت گیرد.

فدایی با اشاره به همکاری سه ساله هیئت ایتالیایی و ایرانی در مرمت کاخ اختصاصی کوروش خاطرنشان کرد: این همکاری از سال ۲۰۱۴ آغاز شده و تا ۲۰۱۷ قرارداد بین دو هیئت منعقد شده است که در سال اول انعقاد تفاهم‌نامه، کارهای مطالعاتی و تجهیز آزمایشگاه انجام شد.

وی با بیان اینکه احتمال تمدید قرارداد بین دو هیئت وجود دارد، تصریح کرد: این امر بسته به درخواست هیئت ایرانی و ایتالیایی است که از آنجا که این درخواست دو سویه است احتمال تمدید قرارداد وجود دارد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بیان کرد: هیئت ایتالیایی در هر سال در دو فصل به کار مرمت می‌پردازند که فصل اول از نیمه فروردین تا نیمه تیرماه و فصل دوم از نیمه مهر تا نیمه دی ماه است.

فدایی تعداد پژوهشگران و مرمت‌کاران را در هر فصل متفاوت اعلام کرد و گفت: در این فصل ۵ نفر ایرانی و ۴ ایتالیایی در پروژه مرمت شرکت داشتند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *