مجموعه تاریخی « برم دلک» و «قصر ابونصر» در شیراز مرمت می‌شوند

IMG_20160612_115232رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه مرمت آثار تاریخی در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته است، گفت: مجموعه تاریخی « برم دلک» و «قصر ابونصر» در شیراز مرمت می‌شوند. به گزارش شیراز۱۴۰۰، علی راستگو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، از مرمت مجموعه تاریخی « برم دلک» و «قصر ابونصر» در شیراز خبر داد و اظهار داشت: در مجموع برای این دو اثر تاریخی شیراز ۴۱ میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده است.

وی گفت: برای تملک و احداث پارک در مجموعه تاریخی برم دلک ۲۸ میلیارد ریال از بودجه کمیسیون گردشگری اختصاص یافته  که طرح‌های آن آماده و عملیات اجرایی آن نیز شروع شده است.

درچهارکیلومتری آثار باستانی قصرابونصر تالابی وجود دارد که به نام برم دلک معروف است. آب این برم(چشمه) از چند شکاف کوه خارج می‌شود ودردامنه کوه تالابی راتشکیل می‌دهد، در بدنه کوه مشرف برتالاب سه طاقچه منقش از عهد ساسانی به جامانده است.در نقش سمت چپ در برابر شاهزاده خانم ساسانی تصویریکی از بزرگان ساسانی است و در زیربازوی این مرد کتیبه‌ای چهاریا پنج سطری به خط پهلوی است.کتیبه به قلم ریزی نوشته شده و اغلب حروف آن محو شده است. این اثردر تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۷۱ به عنوان یکی از آثارملی به ثبت رسیده است.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز از مرمت قصر ابونصر نیز خبر داد و گفت: مبلغ ۱۳ میلیارد ریال برای این امر در نظر گرفته شده است و شهرداری منطقه ۷ نیز بر انجام این کار اهتمام دارد.وی با بیان اینکه پس از ماه رمضان اعضای کمیسیون گردشگری شورای شهر از این دو منطقه بازدید می‌کنند، افزود: این بازدید با هدف برطرف کردن موانع و تسریع روند مرمت انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم در ۵ کیلومتری شرق شیراز بر فراز تپه‌ای تاریخی باقی مانده قصری وجود دارد که در میان مردم به تخت سلیمان معروف شده است. این قصر به‌گفته پژوهشگران متعلق به دوران اشکانی و ساسانی است.بر اساس کاوش‌های انجام شده در این محل نمونه‌های سفال با سکه‌ها و آثاری دیگر از عهد سلوکی، اشکانی و ساسانی کشف کرده‌اند. بر پایه این کشفیات معلوم شد که در عهد اشکانیان بنایی محکم و محصور در آنجا احداث شده و در زمان ساسانیان هم مورد استفاده کامل بوده‌است.

این قصر، زمانی تجارت بسیار پر رونقی داشته و احتمالا در مسیر یک شاهراه تجاری در جنوب ایران بوده‌است حتی چند سکه و مهر چینی و یونانی هم در مجموعه کشفیات تخت ابونصر به چشم می‌خورد.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. من شیرازی

    خبر دلگرم کننده ای بود
    راستی چه خبر از کارگاه رب گوجه فرنگی در حریم پاسارگاد بود

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *