قصری میراثی که در شیراز به ویرانه تبدیل شده است


قصر ابونصر شیراز، قصری بجای مانده از دوره ساسانیان و اشکانیان در شیراز است که این روزها حال و روزگار خوش نداشته و به یک ویرانه تبدیل شده است.

قصر ابونصر شیراز، قصری بجای مانده از دوره ساسانیان در حال ویرانی

به گزارش شیراز۱۴۰۰ و به نقل از تسنیم ، قصر ابونصر که به‌گفته پژوهشگران متعلق به دوران اشکانی و ساسانی است در زمان دیلمیان و توسط عضدالدوله دیلمی بازسازی شده بود اما امروزه با توجه به ثبت ملی این میراث فرهنگی در سال 1310 ، حریم این قصر با ساخت و سازهای مسکونی که از دهه 60 آغاز شده درهم شکسته و نبود نگهبان و حصارکشی این اثر تاریخی را در معرض آسیب جدی قرار داده ویرانی

 

قصر ابونصر شیراز، قصری بجای مانده از دوره ساسانیان در حال ویرانی

در حال حاضر قصر ابونصر که سکونتگاه دو دوره تاریخی مهم اشکانیان و ساسانیان بود، به قصری ویرانه تبدیل شده که  اطراف آن را نیز نخاله‌های ساختمانی می‌ریزند. اطراف این قصر فضایی با صفا و بکر دارد و می‌تواند مامنی برای گردشگران باشد اما تدبیری برای آن اندیشیده نشده است.

بر اساس کاوش‌های انجام شده در این محل نمونه‌های سفال با سکه‌ها و آثاری دیگر از عهد سلوکی، اشکانی و ساسانی کشف کرده‌اند. بر پایه این کشفیات معلوم شد که در عهد اشکانیان بنایی محکم و محصور در آنجا احداث شده و در زمان ساسانیان هم مورد استفاده کامل بوده‌ویرانی

قصر ابونصر شیراز، قصری بجای مانده از دوره ساسانیان در حال ویرانی

قصر ابونصر مظلوم واقع شده است

سیروس پاک‌فطرت در مورد قصر ابونصر گفت: این قصر که در مکانی سرسبز واقع شده قدمت تاریخی و دیرینه دارد، و  در حال حاضر نیز بخاطر برخی کم‌مهری‌ها مظلوم واقع شده و توجهی به آن از لحاظ میراثی و حفظ و نگهداری نشده است.

وی بیان کرد: قصر ابونصر امروز بستری مهم برای ایجاد رونق گردشگری است و فعالیتی برای ایجاد بسترسازهای گردشگری نشده و این در حالی است که در کشورهای دنیا کوچکترین آثار تاریخی را فضا سازی و آن را به محل توریستی تبدیل کرده و کسب درآمد می‌کنند.

قصر ابونصر شیراز، قصری بجای مانده از دوره ساسانیان در حال ویرانی

 

ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه هفت خاطرنشان کرد: قصر ابونصر از نظر من نماینده شورای شهر، مظلوم واقع شده و باید با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری برای فضا سازی این اثر تاریخی و  بستر لازم برای بازدید شهروندان  فراهم شود.

پاک‌فطرت گفت: شهروندانی که در اطراف این بنای تاریخی صاحب زمین هستند نیز برای واگذاری و تهاتر اعلام آمادگی کرده و شهرداری منطقه هفت نیز  برای این منطقه طرح خود را  آماده کرده اما هنوز موافقت لازم صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه معتقدیم هم میراث فرهنگی و هم شهرداری باید به همراه مردم برای  اجرای این طرح کمک کنند تصریح کرد: در آینده نزدیک نیز جزییات این طرح به شهرداری و کمیسیون گردشگری ارائه می‌شود.

پاک فطرت گفت: هنوز بسیاری از مردم شیراز هستند که این قصر را ندیدند و باید با فضا سازی مناسب توسط میراث فرهنگی و شهرداری مشکل عمده این قصر که راه دسترسی است برطرف شده تا شهروندان بتوانند از این اثر تارخی بازدید کنند.

هنوز کتاب مربوط به قصر ابونصر ترجمه نشده است

شهردار منطقه هفت شیراز نیز با اشاره به قدمت دیرینه قصر ابونصر اظهار داشت: یک نویسنده فرانسوی در مورد این قصر و قدمت آن کتابی را منتشر کرده اما هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده که باید در قدم نخست این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

مسعودی بیان کرد: قصر ابونصر متاسفانه امروز مورد کم مهری و بی مهری واقع شده و در چند مورد نیز شاهد سوء استفاده افراد سودجوء از آن بوده‌ایم که قصد غارت داشته‌اند و باید امنیت این منطقه تامین شود.

وی گفت: شهرداری منطقه هفت با طرح و برنامه‌ای که آماده کرده، در قدم نخست آماده همکاری با میراث فرهنگی برای تعیین راه دسترسی است و پس از آن نیز طرح‌های مختلف را برای ایجاد یک منطقه گردشگری در این منطقه اجرا می‌کند.

شهردار منطقه هفت با اشاره به رها شدن سفال‌های قدیمی و شکسته در این قصر تاریخی گفت: بدون شک این قصر مامن تاریخ غنی برای شهر شیراز و منطقه ابونصر است که نیاز به کاوش بیشتر دارد و این نیز اهتمام مسئولان میراث فرهنگی را می‌طلبد.

براساس این گزارش، پیش از این سیامک بصیری، مسئول فنی میراث فرهنگی فارس، درباره اقدامات میراث برای حریم‌بندی و حفاظت از این اثر تاریخی به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: این بنا در سال 1310 ثبت ملی شده است اما متاسفانه تاکنون اقدامی برای حفظ و مرمت آن نشده است.

وی درباره تلاش‌های میراث فرهنگی و شهرداری منطقه 7 برای احیا این بنای تاریخی بیان کرد: در یک سال اخیر شهرداری منطقه 7 شیراز طرح احیا و ساماندهی قصر ابونصر را به میراث فرهنگی داده است که این طرح در شورای فنی سازمان میراث در دست بررسی است.

بصیری افزود: در این طرح دو منظرگاه مورد توجه قرار گرفته که بخشی مربوط به محوطه‌سازی و ایجاد خدمات زیربنایی برای گردشگران است و بخشی به تبدیل این بنا به سایت کاوش باستان‌شناسی می‌پردازد که در آن صورت ضمن راه‌اندازی کارگاه‌های کاوش و حفاری گردشگران نیز می‌توانند از نزدیک با مراحل کاوش آشنا شوند.

وی تصمیم‌گیری درباره ساخت‌وسازهای اطراف این بنا را به عهده شهرداری دانست و خاطرنشان کردک با این حال خانه‌هایی که در عرصه قصر قرار دارد باید تملک و تخریب شود اما خانه‌هایی که در حریم قصر وجود دارد نیازی به تخریب ندارند.

به گزارش تسنیم، حدود سه سال از این مصاحبه می‌گذرد اما هیچ طرح و برنامه‌ای توسط مسئولان میراث فرهنگی برای قصر ابونصر انجام نشده و روز به روز در حال ویرانگی است که امیدواریم این مهم مورد توجه مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری قرار بگیرد تا شاهد ایجاد یک بستر گردشگری مناسب در جنوب شرق شیراز بوده و این منطقه نیز با گردشگری رونق بگیرد.

قصر ابونصر امروز هنوز یک تابلو ندارد، تا رهگذران نیز در جریان اهمیت این قصر و تاریخی بودن آن قرار بگیرند.

 

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. جمشید

    این آقای پاک فطرت سالها رئیس اداره کل فرهنگ فارس بودن سالها معاون شهردار بودن الانم عضو شورای شهر هستند بعد میگن قصر ابونصر مظلومه آقا تو این مدت که مسئول بودی چه کردی؟؟ پز مخالف گرفتن توسط مسئولین در ایران و خصوصا شیراز دیگه قابل تحمل نیست.

    پاسخ
  2. m-r

    شیراز همه چیزش در حال انحطاط است . خصوصا فضای سبز شهری واقعا جای تاسف دارد ، روزگار بود که ما درد نابودی باغهای قصردشت را داشیم حالا که تقریبا چیزی از آن باغها وجود ندارد . حیطه نابود سازی به پارکها و درختان معابر نیز رسیده است . من مانده ام که این پایتخت فرهنگی را ما از قوطی کدام بقالی پیدا کرده ایم که مدام پز آنرا می دهیم یکی از بدیهیات جوامع بدوی و عقب مانده احترام به محیط زیست خصوصا فضای سبز است ما حتی به این نتیجه ای که آن جوامع هزاران سال است به آن رسیده اند هم نرسیده ایم .

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *