تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024

آخرین اخبار

پیروزی تیم بسکتبال لیموندیس شیراز برابر تیم مس رفسنجان دو کشته و سه مصدوم در برخورد کامیون با خودرو سواری 🎥: مرگ ۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در فارس 📸 افتتاح باند جنوبی بزرگراه کوهسار و سپس تعطیلی آن! فجرسپاسی برابر نفت مسجد سلیمان شد 📸 برداشت گل نرگس از بزرگترین نرگس زار دیم کشور شکست تیم لیموندیس شیراز مقابل نماینده آبادان 🎥 معرفی پروژه پارک آبی شیراز 🎥 ادامه روند ساخت بزرگراه شرق شیراز ارایه لایحه بودجه ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۳ پروژه نیمه کاره و شکست خورده المان ورودی غربی شیراز خرید آنلاین تنقلات تا ۵۰% تخفیف در شیراز: لذت خرید بدون دردسر حوادث بی پایان رانندگی در آزادراه شیراز – اصفهان 🎥 تصاویر هوایی از طبیعت برفی فارس گلایه شهردار شیراز از شرایط تامین واگن برای خط ۲ مترو گازگرفتگی ۳۸ نفر در استان فارس تبلیغات گسترده در صفحات اینستاگرام شیراز بازگشت خطوط شبانه اتوبوس به شیراز ورود سامانه بارشی به فارس 📸 پیشرفت پروژه زیرگذر گویم / آذر ۱۴۰۲

19

چرا تبریز شهر نمونه گردشگری شد؟

 • کد خبر : 24403
 • 05 دی 1394 - 12:08

13920111105721732_PhotoLدر حالی‌که دولت آمریکا با تصویب طرح محدودیت ویزا،‌ سفر اتباع ۳۸ کشور را به ایران تحت تاثیر قرار داده است،‌ وزرای گردشگری عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی تصمیم گرفتند «تبریز» را به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ انتخاب کنند.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا،‌ اسدالله درویش امیری، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری که در هشتمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی در کشور نیجر حضور داشت‌، درباره‌ی این انتخاب توضیح داد: قرار بود کشورهای عضو برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی شهرهای منتخب گردشگری خود را معرفی کنند که از ایران، یزد‌ و تبریز‌ معرفی شدند. کارگاه تشکیل شده در این اجلاس که ۹ عضو داشت، با هفت رأی تبریز را به عنوان شهر نمونه گردشگری سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

وی اضافه کرد: تالینگ مالزی،‌ پالقا و سیلد بنگلادش، ماردین ترکیه و مدینه عربستان رقبای تبریز برای سال ۲۰۱۸ بودند که تبریز به خاطر قابلیت‌هایی که داشت، انتخاب شد.

درویش امیری ادامه داد: آنچه از میان معیارهای ارائه شده برای تبریز مورد توجه اعضای این اجلاس قرار گرفت‌، وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها، موزه فرش، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی‌، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و تعداد گردشگران ورودی (داخلی و خارجی) بود.

به گفته او، گردشگری داخلی و خارجی شهر تبریز در سال گذشته به ترتیب ۲۵ و ۳۵ درصد رشد داشته است. همچنین آمار ورود گردشگران خارجی در سال‌های ۱۳۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۴۶۱ هزار و ۶۷۰ هزار نفر بوده است.

شهرت تبریز در قاره سیاه

وی با اشاره به دفاع برخی اعضای کارگروه برای انتخاب تبریز، اظهار کرد: فکر می‌کنم جهانگردان خیلی خوب تبریز را می‌شناسند، صحبت‌های برخی از اعضای کارگروه درباره این شهر قابل توجه بود، برای ما جالب بود که حتی قاره سیاه هم با تبریز آشنا است و در دفاع از آن اقدام می‌کند.

پاسخ به اعتراض مردم شیراز

معاون امور مجلس حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره دلیل انتخاب تبریز از سوی ایران و همچنین در پاسخ به اعتراض مردم شیراز نسبت به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: این انتخاب براساس استانداردهای سازمان همکاری کشورهای اسلامی صورت گرفته است. ما پیش از اقدام فرم‌هایی را به استان‌ها فرستادیم که ستاد تشکیل شده در سازمان پس از بررسی شاخص‌ها، یزد و تبریز را انتخاب کرد.

او درباره انتخاب نشدن شهر یزد نیز توضیح داد: هر سال یک شهر از یک کشور انتخاب می‌شود، براساس استاندارد سازمان همکاری کشورهای اسلامی نمی‌توان از یک کشور برای دو سال پی در پی دو شهر را انتخاب کرد. این اجلاس و اقدامی که از سوی آن برای انتخاب شهرهای نمونه گردشگری انجام می‌شود، آنقدر اهمیت دارد که مثلا عربستان با مداومت یک شهر را برای دو سال پیشنهاد داد و یا کشور فقیری مثل نیجر میزبانی لاین اجلاس را قبول کرد و مقامات عالیرتبه آن برای افتتاحیه آمدند و یا از ۵۷ کشور عضو ۱۷ وزیر گردشگری در آن حضور داشتند، شاید به خاطر اهمیت موضوع ایران برای میزبانی اجلاس ۲۰۱۷ پیشنهاد بدهد.

درویش امیری در ادامه به مصوبات دیگر هشتمین نشست وزرای گردشگری سازمان همکاری کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: کارگروه نمایشگاهی این نشست تصمیم گرفت نمایشگاه‌هایی را در مصر و ایران برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۱۸ برگزار کند. همچنین مقرر شد ایران شبکه آنلاین آموزشی در حوزه گردشگری برای کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۶ راه اندازی کند. علاوه‌بر این همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با همکاری ایران و بنگلادش در سال ۲۰۱۶ برگزار می‌شود.

درویش امیری متذکر شد: همه این فعالیت‌ها در شهر تبریز متمرکز خواهد بود.

وی درباره اقدامات بعدی برای مطرح شدن شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: ما دو کارگروه در سازمان برای ماموریتی که به عهده گذاشته شده تشکیل خواهیم داد و برای میزبانی اجلاس ۲۰۱۶ اقدام خواهیم کرد و درصورت تایید برای دریافت مجوز از دولت و برنامه‌ریزی در سطح ملی با حضور سایر وزارتخانه‌ها تلاش می‌کنیم. حتما در تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه برنامه ریزی جدی انجام می‌دهیم.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های این سازمان سپس به دیدارش با وزیر گردشگری نیجر اشاره کرد و افزود: این کشور بسیار فقیر است و شاید جزو فقیرترین کشورها باشد. با این حال ضمن مذاکره مفصل با وزیر گردشگری این کشور به موفقیت‌های ایران در زمینه گردشگری سلامت اشاره شد که به شدت مورد اسقبال قرار گرفت. دعوت کردیم که در این حوزه از ظرفیت ایران برای کشور خودشان استفاده کنند.

چرا معاون امور مجلس به اجلاس گردشگری رفت؟

وی همچنین درباره علت حضورش در این اجلاس با توجه به آنکه موضوع این نشست گردشگری بوده توضیح داد: در اجلاس‌های جهانی به طور متناوب معاونان مختلفی از این سازمان شرکت می‌کنند، این دوره نوبت من بود. ضمن آنکه یک معاون باید در همه بخش‌ها حداقل اطلاعات را داشته باشد و وارد شود، مگر بقیه معاونان این سازمان درباره امور مربوط به مجلس بی‌خبر هستند.

دو طرح میراث و صنایع دستی در مجلس

درویش امیری سپس درباره دو طرحی که اکنون در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است توضیحاتی داد و گفت: طرح حمایت از هنرمندان صنایع دستی با موضوع بیمه و صادرات در کمیسیون‌های فرعی و اصلی مجلس در حال رسیدگی است که طرح مورد بررسی در کمیسیون فرهنگی، بهداشت و عمران خوشبختانه با موافقت روبرو شده است.

وی ادامه داد: طرح حمایت از احیا و مرمت بافت‌های تاریخی و فرهنگی و توانمندسازی ساکنان و مالکان در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شده و فردا برای آنکه در اولویت دستور مجلس قرار گیرد باید امضای ۱۵ نماینده جمع شود تا این اتفاق در هفته آینده رخ دهد

او معتقد است: این طرح بسیاری از مشکلات بافت‌های تاریخی را حل می‌کند.

درویش امیری گفت: خوشبختانه آنچه در مجلس در ارتباط با حوزه میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری تاکنون مطرح شده یا مخالفتی نداشته و یا اگر هم داشته صحبت‌ها برای رد کردن پیشنهادها نبوده بلکه به منظور اصلاح بوده است.

او درباره وضعیت برنامه ششم توسعه نیز گفت: منتظریم دولت لایحه را به مجلس بدهد. سازمان سه بند از این برنامه را به خود اختصاص داده که البته برخی پیشنهادهای ما در لایحه دولت دیده نشده است. امیدواریم فضا و شرایط فراهم شود تا این پیشنهادات اضافه شود و در کمیسیون‌های مربوطه مجلس این بخش پررنگ‌تر مورد توجه قرار گیرد.

از مصوبه آمریکا بی‌خبرم

معاون امور مجلس و حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره اقدام این سازمان برای خنثی کردن مصوبه اخیر دولت آمریکا به منظور محدود کردن سفر اتباع ۳۸ کشور به ایران گفت: آن زمان ایران نبودم و از این مصوبه خبر ندارم.

telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=24403

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 87در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸۷
 1. یعنی دو نماینده ما در هیئت رئیسه مجلس بود و نبودشون هیچ فرقی نداره
  واقعاً دیگه از این مسئولین ما دیگه هیچ بخاری بلند نمی شه!!

 2. این لابی گری برای جبران برنامه فیتیله و خشک شدن دریاچه ارومیه هست جالب حتی یزد رو هم گفتن شاخصه های لازم رو نداشته یزد فرشش که معروف تر از تبریز
  مدتی هست در نظام و ادارات اذری ها نفوذ کردن و دارن با لابی گری این کارها رو میکنن صدا و سیما رو به گند کشیدن و…

  خیلی جالب ابادان و شیراز از قدیمی ترین تیم های فوتبال ایران رو داشتن حالا دارن تبریز رو مهد تمدن فوتبال معرفی میکنن خخخخخخخخ

  • یزد فرشش از تبریز بهتره….!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ وا مصیبتا… وامصیبتا…… وا مصیبتا….. اول به این جمله خودت بخند (خخخخخخخ)بعد بیا به معرفی شدن تبریز به عنوان مهد فوتبال بخند….. فرش یزد از تبریز بهتره…….!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • من شیرازیم لطفا همشهریام حرفای خنده دار نزنن اونقدر خندیدم دل و رودم اومد دهنم!
   خداییش تبریز پایتخت فرش جهانه و فرش از اینجا بوجود اومده اونقد طرح و نقشهای فراوان و تاریخ دارن که به این یزد خندم گرفت!
   در ثانی بیاین حسادت رو بذاریم کنار چون تبریز واقعا زیبا مدرن مهم و شهر دیدنی هستش
   ۵۰۰ سال پیش هم از لحاظ بزرگی و جمعیت ۴ امین شهر بزرگ جهان بود

 3. یک توریست که یک بار تبریز بره برای بار دوم انگیزه ودلیلی برای رفتن به تبریز نداره چون جذابیت شاخصی وجود نداره .
  شیراز شهری هست که چهارفصل هست و هر توریستی که به شیراز بیاد دوست داره که باز هم به شیراز بیاد چون تخت جمشید و پاسارگاد و حافظ و سعدی و …. ارزش چند بار دیدن رو دارند .
  الان رویداد مسابقات رالی که در تقویم فدراسیون جهانی ثبت شده و هر ساله در شیراز برگزار میشه باید با تبلیغات وسیع و برگزاری جشنواره ای ویژه باشه تا تمام دنیا رو معطوف به خود کنه حتی جشنواره خوراکهای سنتی شیراز و فارس رو میتوان در ان بازه هم برقرار کرد .
  برای مناسبتهای مختلف باید برنامه داشت و شهرداری باید به فکر مرکز همایش بین المللی شاخص برای شیراز باشه .
  در سالگرد حافظ و سعدی باید از شاعران دیگر کشورها دعوت به عمل اید و جشنواره بین المللی برگزار شود .شیراز باید پایگاهی برای شاعران جهان باشد .

  • جالب این رویدادها مانند رالی رو به حساب نیاورد دوستان این پاداش به خیابان ریختن تبریزی ها برای برنامه فیتیله هست بهشون این پاداشو دادن
   کلا تبریزی ها خوب راهشو یاد گرفتن یه بار توخیابون میریزن تا چند سال براشون لابی گری میشه بزار دل اینا هم خوش باشه یه روز سر وکار این لابی گرها به ما شیرازی ها هم میخوره
   بزارین چشمانشون رو روی شیراز و تخت جمشید ببندن مهم نیست اعراب هم بستن، مغول ها هم بستن ولی امروز ما پا برجا هستیم

 4. چرا نباید میشد؟ هفته پیش برای کار دانشگاه خواهرم دو روز رفته بودم تبریز اونا مسئولینش لیاقت داشتن و همپای همسایهای ترک و آذری شون پیشرفت کردن اما ما چی. منطقه ای مخصوص با برج های ۲۰ تا ۵۰ طبقه با هارمونی خاص – فضای سبز عالی – خیابون های عریض – آثار باستانی در مرکز شهر – تو این دو روز من به شخصه برای اولین بار لامبورگینی و مک لارن در حال تردد دیدم. چرا نباید میشد؟ مزدش رو گرفتن نه مثل ما که …

  • علی جان بلندترین برج تبریز ۳۸ طبقست! ضمن اینکه سرانه فصای سبز، تعداد هتل ها بیمارستان ها و پل های طبقاتی به همراه کردشگران داخلی و خارجیش بسیار کمتراز شیراز هست. اثار باستانی در مرکز شهـــر؟ خیابونهای عریض؟! عجب معیارهایی:))

   • لطفا از هوا حرف نزنیم. شما خودتون یک بارم از اطراف تبریز رد نشدین دارین از خودتون میگید. در منطقه ازاد ارس تبریز روزانه ۴۵۰ نفر باکویی و نخجوانی تردد دارن که خیلی هاشون هم میان تبریز. تبریز تو تابستون مملو از مسافر میشه. یه سر برید به سایت رزرو هتل های ایران و آرشیو تابستان هر سال رو نگاه کنید. تبریز تنها شهری هست که تمام هتل ها و مساافر خونه هاش یدونه هم جا ندارن.
    در ضمن ۳۸ طبقه + یه گنبد جنبان به اندازه ۶ طبقه بطوری که ارتفاع تجارت جهانی تبریز ۱۲ متر از بین الملل تهران با ۵۷ طبقه بیشتره

   • علی جان شما میگی تبریز ، بعد حرف از ارس میزنی! شما از نخجوان توریست میاد مثل اینکه از جنوب فارس توریست بیاد شیراز. شما یه بار تشریف بیار شیراز و مثلا مسجد نصیرالملک، ۲ ساعت که بمونی اندازه کل توریستهایی که گفتی از شرق آسیا و اروپا توریست می بینی.

    هتل های تبریز پر هست چون تعدادش یک سوم شیرازه و البته ضریب اشغال هتل های شیراز هم بسیار بالاست! ضمن اینکه شما در نظر قبلیتون اصرار داشتین که شیرازی هسین 🙂

   • شیرازی هستم اما میانه رو و واقعه گرا نه مثل برخی جوگیر که گند زدن به شهرمون و افتخار هم دارن.

   • اگه از لحاظ خارجی ها میگی که تو تبریز فقط برا بازی تراکتور و نفت سال قبل چند هزار نفر از خارج اومده بودن از پرتقال دانمارک المان امریکا ترکیه ای هم که زیاد بود من خودمم رفته بودم و شخصا خداییش دیدم تو حالا میگی تبریز اینجوری تبریز اونجوری

   • شهرتبریز خیلی تمیزو زیباست و خیابوناش فوق العاده تمیزن و مثل شیراز نیست که در جای جای شهر زمین های خالی و پر از خاروخاشاک و زباله ببینی و یااینکه مغازه ها ش نصف بیشترپیاده رو تسخیر کنن!خط عابر پیاده داره تبریز!!!! ولی در کل با اینکه تبریزشهر اجدادی منه ولی ازنظرتاریخی و گردشگری بودن ،تبریز تا پونصدسال دیگه هم به پای شیرازنمیرسه.فقط یه اثرتاریخی شیراز بخاطر احساس غروری که به آدم میده میارزه به کل شهرتبریز..

   • شما یه سرچ درباره حاشینه نشینی شهر تبریز کن!

   • جناب اقای شیراز ۱۴۰۰ اولن حصودی رو بزار کنار دوم این که ما تبریز ها تلاش و همت کردیم به این مقام ها رسیدیم اگر تلاش نمیشد چطوری اینطوری میزبان گردشگری اسلام ۲۰۱۸ یا توسعه یافته شهر ایران یا بهداشتی ترین شهر ایران بودیم……….شهر اولین ها و شهر بدون گداو…..مسولان تبریز غیرت داشتن تبریز کهن الان داره هر سالی یک مقام کسب می کنه و اینم بگم شیراز هم حاشیه نداره و کجای ایرانی حاشیه نشینی داره تهران و اصفهان و …..حتی کوچک ترین شهر های ایران

   • امین جان از این کامنت علی و تعداد رای های منفی یکم مشکوک نیست

   • مشکوک نه، یکی از سایتهای تبریزی لینک این دو خبر رو گذاشته و دوستان تبریزی قشون کشی کردن 🙂

   • یاشاسین تبریز،یاشاسین آذربایجان
    آذربایجان سر ایران هست.
    تبریز پایتخت تشیع که دارای ۱۶ موزه با اماکن گردشگری تاریخی زیاد که مهم ترین آنها عبارت از ائل گولی که در منطقه معروف هست ، عمارت ساعت که آلمانی ها ساختن ، ارک علیشاه که بزرگترین بنا ی آجری جهان هست،مسجد کبود که فیروزه ی اسلام هست،بازار بزرگ تبریز که بزرگترین مجموعه مسقف جهان هست. تبریز شهر اولین ها،اولین چاپخانه، مهمانخانه،اولین موسسه خیریه غیر دولتی،اولین برج آتش نشانی،اولین کارخانه تولید برق،اولین شهری که صاحب تلفن شد،اولین دانشکده پرستاری و فرش،اولین نظمیه،اولین کودکستان،اولین مدرسه نابینایان،اولین مدرسه کرولال ها،اولین کتابخانه،اولین سینما و …
    تبریز از طرف سازمان یونسکو مدرن ترین و زیبا ترین شهر ایران معرفی شده است،تبریز دروازه اروپا هست، تبریز دومین قطب صنعتی کشور هست،تبریز دومین شهر در جذب توریسم درمانی هست،تبریز شهری هست مدرن با برج های بلند و لوکس و خیابان های پهن و دارای خط مترو و حتی در تبریز خودروهایی با برند های امریکایی در حال تردد هستند مثل فورد ویا شیولت.
    تبریز شهری هست که ستارخان و باقر خان و شهید کسائی و ده هاهزار شهید دیگررا برای این انقلاب پرورانده تبریز طبق فرموده مقام معظم رهبری مردمی وقت شناس دارند. تبریز رو باید از نزدیک دید تا فهمید که این کلانشهر اروپای ایران هست. مقر دبیر خانه اطلس جهانی شهر های اسلامی سازمان ملل در تبریز هست تبریز در زمان صفویه پنچمین شهر بزرگ جهان بود تبریز در طی قرن های اخیر زلزله های بزرگی رو به خود دیده که شهر را با خاک یکسان کرده و مردم خودشان شهر خودشان را ساختن.تبریز در زمان مغول و صفویه پایتخت ایران بود.تبریز چشم و چراغ شهر های ایران هست.
    آذربایـــــــــــجان اویاخدی
    انقلابــــــــــــــا دایاخدی

  • علی اقا دمت گرم حرفای خعلی جالبی زدی اصن عجیب……. مک لارن و لامبورگینی دیدی؟؟؟ پس اگر اینطوریه منطقه آزاد اروند خوزستان هم امکانات زیادی داره و از اصفهان و شیراز و مشهد بالاتر چون ماشین های گرون قیمت اونجا هم هست….پیشرفت کردن ؟؟؟ منطقه ۲۰ تا ۵۰!!!!! با هامونی خاص ؟؟ اگر پیشرفت یک شهر به برج من لیست پروژه ها ی برج سازی شیرازو بگم……..خخخخ اره مسئولینش زرنگ بودن آثار باستانی رو منتقل کردن مرکز شهر………..پس بیمارستان ها و هتل های شیراز برن بز بچرونن ..اگر زرنگن پیشرفته هستن خب چرا از شمال غرب ایران برای درمان میان شیراز ؟؟ یه فکری برای بیمارستان ها و درمان و پزشکی شهرشون بکنن به فکر ساخت هتل باشن

   • سلام وعرض ادب خدمت هموطنان گرامی.
    چه تبریز وچه شیراز وهراستان دیگر همه مهد تمدن هستند وهرکدوم دارای تاریخ بلند بالا وهرکدوم پیشرفتگی درچند راستا وحتی در یک راستا از بقیه بیشتر پیشرفته ترالبته این هم سیاست دولت هست که باید باشه ولی خداییش من هم تبریز گشتم وهم شیراز وخیلی از استانها وشهرستانها با توجه به شرایط شغلیم به غیراز استان هرمزگان وسیستان وبلوچستان همه استانها وخیلی شهرستانها همه دیدنی وجذاب وهمینطور که گفتم هرکدام چیزی برا گفتن دارند ولی اتصافا اخرین باری که رفته بودم تبریز دقیقا ۹۳ برج ۳(خرداد) بیمارستانی داشت بنام بیمارستان بین المللی که بعلت مراجعه اتباع ترکیه ایی واذری وحتی روسی …چندتا کشور دیگه رو خودم دیدم بعلت پیشرفتگی بستری بودند وحتی دیدم تاکسی مخصوص VIP داشت البته فرودگاه هم دیدم داشت عوضش شیرازهم باغات انجیر درشهرستان اشتباه نکنم استهبان داشت که محشربودش وخیلی چیزها
    راستی تبریز یک چیزی دیدم که جالب بود خیابانی هست چایکنار که رودخانه ای قدیمی بودش وتبدیل به منظره ای جالب کرده بودند وعین همون در شیراز هست که همون طوری کثیف مونده البته به دوستای شیراز گفتم که به شهرداری پیشنهاد بدهند تا اونها هم فکری براش بکنندویکی هم تبریزیها با شیرازی واصفهانی خیلی وصلت کرده اند طبق آمار گفتم به اقتضای شغلی

  • علی جان…
   بجای حرف های صد من یک غاز پاشو یخورده شیراز رو بگرد….
   بخدا ما هم تو خیابون هامون لامبورگینی و آخرین مدل ماشین ها رو داریم….
   خیلی جالبه رو شهر خودمون چیزی نمیبینیم، برا شهرهای دیگه مورچه هاش هم میشماریم.
   ادعا میکنیم مردم بقیه شهرها کاری ان… یعنی ما نیستیم؟؟!!
   زرشک!

 5. اخه من موندم لامبورگینی و مک لارن چه معیاری واسه انتخاب بعدشم چرا همه گیر دادن به ساختمون بلند گردشگر که نمیاد از ساختمون بلند دیدن کنه میاد اماکن تاریخی و فرهنگی رو ببینه اماکن مذهبی اگه ملاک ساختمون بلند و مرتفع هست که گردشگرا تو کشور خودشون خشکل تر مجهز ترشو دارن مثلا تا حالا دیدین گردشگری از کشورهای دیگه از دیدن برج میلاد تهران شگفت زده شه اما در مورد تخت جمشید حافظ و سعدی مجموعه زندیه شاهچراغ و خیلی چیزای دیگه قضیه فرق میکنه

 6. متأسفانه خیلی از ما شیرازیها چشم بر واقعیت‌ها بسته و از روی تعصب حرف می‌زنیم. فکر می‌کنیم فقط شیراز جاذبه توریستی داره و شهرهای دیگه هیچ! در صورتی‌ که ما داریم چوب کم کاریها را می‌خوریم. من یک مثال میزنم ، شهرداری و میراث فرهنگی‌ باجه هایی در چند نقطه شیراز ساختند بنام راهنمای گردشگر ، اما این باجه‌ها همیشه تعطیل و بسته هست و هیچ فعالیتی ندارند!! باید پرسید پس چرا میسازید؟ وقتی‌ اعتقادی به توریسم ندارید. حتا تابلوهای راهنمای توریست‌ها در شیراز بسیار اندک و غیر کاربردی است. ،،، بدتر از اینها نداشتن برنامه هدفمند از سوی مسئولان امر در حوزه جذب گردشگر و بهبود زیر ساخت‌های گردشگری است. ۳۷ سال گذشته تازه آقایان ساخت یک سالن برای پروزهای خارجی‌ فرودگاه شیراز را کلید زده اند… امکانات تفریحی هم که تقریبا هیچ. شاید تبریز از ما چندان برتر نباشه ولی‌ ما هم اقدام شاخصی نکردیم که مدعی عنوان یا لقبی باشیم که برای بدست آوردن آن زحمتی نکشیده ایم.

  • دوست عزیز باجه جلوی ارگ همیشه بازه و یکی از راهنماهای اون به سه زبان انگلیسی و آلمانی و فرانسه مسلطه

 7. بابا دس خوش به همتون..
  عوض اینکه تبریک بگین به شهر ما و بیایین هم فکری کنیم درباره ی برگزاری عالی این مراسم و اینکه در این مراسم کل ایران معرفی کنیم حتی روستاها مونو نشستین فقط بد میگین..
  من تبریزیم و علاقه ی خاصی به شهر شما دارم قربان شما.

 8. سلام ….
  شهر تبریز پایتخت فرش جهان شده اونوقت شما میگین فرش یزد از تبریز مشهورتره .
  تبریز جاذبه های زیادی داره ار هر لحاظ و وجود موزه های زیاد اماکن تاریخی.طبیعت بکر .بزرگترین بازار سرپوشیده جهان.و بهترین فرشها و غذاهای لذیذ و….
  دست به دست هم داده تا شهر نمونه گردشگری بشیم.تبریز لیاقتش بیشتر از اینها هست.

 9. اول از همه بگم من تبریزی هستم . در اینکه شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایرانه شکی نیست. ولی از اینکه همچین نظراتی راجب انتخاب تبریز میدین خیلی تعجب میکنم. عزیزان این انتخاب شامل کلی معیار بوده . انتخاب کننده ها هم خداروشکر از همه جا بودن ن فقط ی کشور یا ی زبون. ولی جواب من بشماها اگه شیراز تو ی دوره پایتحت بوده تبریز چندین دوره تاریخی پایتخت بوده. تبریز رشد گردشگریش بالاتر از شیراز یا شهرای دیگس. تبلیغات بین المللی خودجوش داره چون شهر مارو تو ایران تبلیغی نمیکنن متوسل ب روشهای دیگه شدیم. تبریز مدرنتره زیر ساختهاش بروزتره مدیریتش قویتره. شهردارش محترم و کاربلده آثار تاریخیش درسته فقط یه اثر جهانی داره ولی چندین اثر در سطح همون داره. تبریز برند جهانی داره این یکی از مهمترین شاخص های تبریزه. اگه شیراز دو شاعر داره (ک بزرگان شعر فارسی هستن) تبریز مقبره الشعرا داره با ۴۰۰ شاعر(اسم نمیبرم از شعرا) تبریز موزه هایی داره ک نمونش تو ایران نیست و یا کم یابه(موزه کاریکاتور تبریز نخستین موزه در سطح آسیا و ۵ امین موزه کاریکاتور مطرح در سطح جهانیه). تبریز خانه بزرگان تاریخ معاصر و قدیم ایرانه. شاید بشه گفت موثر ترین شهر تو تاریخ معاصره. تبریز شهر ولیعهد نشینه قاجاره.تبریز بیش از ۳۰۰ خونه تاریخی داره. تبریز یکی از کهن ترین و با قدمت ترین شهرهای ایرانه. تبریز صنایعی داره ک در حد جهانی مطرح هستن. تبریز از دیرباز به عنوان مرکز تجاری جاده ابریشم در این ناحیه جغرافیایی شناخته میشه. تبریز پاکترین کلانشهر ایران شناخته میشه. تبریز شهر بدون گدا شناخته میشه. تبریز شهر اولینها شناخته میشه. تبریز پایتخت بعضی از ورزشها شناخته میشه (بطور مثال دوچرخه سواری) تبریز پایتخت بعضی هنرها شناخته میشه (بطور مثال مینیاتور یا کاریکاتور) از نظر زیبایی تبریز از زیباترین شهرهای ایرانه و از مدرنترین ها بشمار میاد. ندیده و نشاخته نظر ندید. همه این عوامل باعث میشه ک انتخاب کننده ها وقتی اسمی از تبریز اومده تو ذهنشون ی تصویری از تبریز وجود داشته ک نظر ب انتخاب تبریز بدن. خیلی مسخرس ک همچین چیزی رو لابی گری بدونیم.البته بدونین به حال ما فرقی نداره ما کار خودمون رو میکنیم شما هر اسمی دوستدارید روش بزارید. ولی کم کاری و خاب الودگی خودتون رو به حساب لابی گری دیگران نزارید. تبریز از دیر باز روپای خودش و مردم زحمت کس و صنعتگرای با شعورش سوار بوده و هست .
  امدیریت محترم سایت اولا منطقه مرکزی تبریز بافت قدیمیه شهره با آثاری زیبا و مملو از تاریخ ثانیا تبریز یک یا دو برج نداره تبریز مملو از برجه بلندترین برج حاظرش ۳۸ طبقس و برجهای بلندتری هم در حال ساخت داره برج بیست الی سی طبقه تو تبریز عادیه ظمنا ارتفاع نوک دکل این برج ۳۸ طبقه از برج ۵۵ طبقه تهران بلندتره . بنده توفیق سفر ب شهر شیراز رو داشتم از این لحاظ اصلا قابل مقایسه نیست این دوشهر. ظمنا پل و این حرفها برای گره گشایی از ترافیکه ک خدا رو شکر تبریز تو این زمینه یکی از بهترین شهرهاست فضای سبز تبریز درسته کمتره ولی خب بجاش شهر نمای مدرنی گرفته بیابون نکردن درختهارو ک!! ک با مدریت صحیح فضای سبز هم در حال احیاس. سخن کوتاه تبریز چیزی داره ک باعث تفاوتش با همه شهرها میشه مردم دلسوز و منتقد مدیران کاربلد (البته تقریبا) و اقتصاد غیر دولتی و صد البته مورد توجه سرمایه گذار

  • ۱ – شیراز هم چندین دوره پایتخت بوده و نه یک دوره
   ۲ – وقتی مقدار اولیه گردشگران شیراز چند برابر تبریز باشه، حتی اگه رشد گردشگری تبریز بیشتر باشه، که نیست، بازهم به شیراز نخواهد رسید.
   ۳ – اگه درباره زیرساختها و مدیریت قوی تبریز بصورت موردی اشاره کنیم بسیار ممنون میشیم!!
   ۴ – تبریز ۳۰۰ خانه تاریخی داره، شیراز ۶۰۰ خانه تاریخی ثبتی و ۲۱۰۰ خانه تاریخی شناسنایی شده.
   ۵ – شیراز قطب تجارت جنوب کشوره و حجم مبادلات تجاری به خوبی این رو نشون می ده. ضمن اینکه ملاک مدرن بودن یک شهر هم نظر جنابعالی یا من نیست 😉
   ۶ – من هم اشاره کردم برج فعلی تبریز ۳۸ طبقه هست و حتی با محاسبه ارتفاع گنبد از برج بین الملل تهران بلندتر نخواهد بود. ضمن اینکه روند برجسازی در شیراز از تبریز جلوتر نباشه، عقب تر هم نیست.
   ۷ – درباره فضای سبز، سرانه فضای سبز تبریز نصف شیراز هست و تعداد پلهای طبقاتی، روگذر و تونلهای تبریز نیز از شهر شیراز کمتره

  • مجید جان اگه شما تازه با لابی گری و سروصدا و مظلوم نمایی و شعار های ضد ملی در ورزشگاه ها به اینجا رسیدید ما از اینکارا نمیکنیم و سال هاست راه خودمونو در پیش گرفتیم و شهرمون رو جهانی کردیم بیا ببین چندتا ایرلاین خارجی روزانه به شیراز پرواز مستقیم دارن تو خیابان های شیراز جمعیت توریست ها رو ببین هتل ها مملو از توریست الان کدام توریست اروپایی که از سرما فرار کرده میاد تبریز همه دنبال افتاب گرم و بازدید از اثار جهانی شیراز هستن دلتون رو خوش کنید مهم اینه توریست تبلیغ شهرتونو کنه نه اینکه به زور و لابی گری یه بار به تبریز بیاد
   در ضمن دقیق اطلاع جمع کن قبل از معرفی یزد و تبریز به این گروه خارجی برای معرفی یه سری لابی گری و فیلترینگ انجام شده
   علاوه بر مراکزی که گفتی ما هنوز منطقه ای به مدرنی و مملو از برج مانند معالی اباد شیراز در هیچ جای ایران نیست تعداد رستوران ها و هتل های ۵ ستاره شیراز مترو نزدیکی مراکز گردشگری در مرکز شهر وووو همه اینها رو چشمانشونو بستن به میگن زیر ساخت نداشتین کلا تبریز چندتا هتل ۵ ستاره بین المللی داره ما گوش مخملی نیستیم و بر ضد این لابی گری می ایستیم و از حقمان دفاع میکنیم هرچند ما بیشتر ترجیه میدهیم توریست های اروپایی و امریکایی بیان تا اسلامی هرچند همین الانش بیشتر مردم کشور های اسلامی ثروتمند که حوزه خلیج همیشه فارس هستن همین الانشم در شیراز هستن و مملو از گردشگران کویتی عمانی سعودی و عراقی و هستیم پس پیش کش خودتون بهتر همون قاره سیاه شمارو بشناسن نه جنوب شرق اسیا

  • درود
   مجید جان اول اینکه شما یکی از هموطنان تبریزی هستی و معلومه که اینطور از شهرت دفاع کنی. سخنان به ظاهر جالب و در واقع غیر واقعی بود که من هم به زعم خودم از خجالتتون در میام…………..
   اول اینکه ما اگر واقع نگر باشیم در جهان شهرهایی هستن که بسیار از تبریز و امثالهم سر تر باشن… پس ما شیرازی ها از سر افتخار خودمون رو با شهرهای جهانی و مطرح دنیا مقایسه میکنیم نه با شهری که معیارهای آنچنانی ندارد و از پیشینه و تاریخی عظیم برخوردار نیست و تمام هم و غم من و دوستان و اغلب مدیران شهری ، پیاده کردن و الگوبرداری کردن این طرح ها درشیراز است که دلیلی وجود ندارد آنها را در بوق و کرنا کنیم.
   دوم اینکه در دوره های تاریخی هخامنشیان، بوییان و اتابکان و زندیه تا اوایل قاجاریه شیراز پایتخت ایران بوده و در زمان هخامنشیان، شیراز از مراکز مهم تامین منابع مورد نیاز هخامنشیان حتی برای ساخت تخت جمشید بوده است.در زمان پهلوی هم بعد از تهران، مهم ترین شهر شیراز بوده که برگزاری برنامه های مخلف جهانی و هنری و جشن های ۲۵۰۰ ساله گویای این مدعاست.
   سوم، شما از جلوتر بودن مدیریت شهری خود میگویید که البته به خیال خودتان مدیریت شهری یعنی برج سازی!!! البته ما هم از وضعیت متروی تبریز با آنهمه عقب گرد و کمبود ها و عدم تکمیل زیرساخت های شهری و نبود تقاطعات روان کننده ترافیک و کمبود فضای سبز و رشد بی رویه و بی ضابطه ساختمان های بی هویت و بلند مرتبه و البته داران بودن آنهمه طرح های خیالی مانند برج های ۱۵۰ طبقه !!! که هیچ گاه حتی مطرح هم نشدند و فقط برروی سایت های بی هویت جا خوش کردن فهمیدیم مدیریت شهری یعنی چی! و وقتی شهرما در واقع دومین شهر دارای مترو در کشور هست و الان شبانه روز مترو در شیراز در حال تردد هست و فاز ۲ خط ۱ و خط ۲ مترو بصورت شبانه روز در حال ساخت هست که تا الان در مترو رکورد زدیم، پلهامون رو ساختیم، منطقه بلندمرتبه ایجاد کردیم، بزرگترین پارک شهری ایران بسماحت ۱۰۰۰ هکتار رو داریم میسازیم، فرهنگ سازی ترافیک رو به زعم خودمون داریم انجام میدیم و رینگهامون رو داریم تکمیل میکنیم و سعی داریم جنوب و شمال شهرمون یکی بشه، از نظر شما عاری از مدیریت شهری هستیم.!!! جالب اینه که خود جوان های تبریزی و وبلاگ های مضحکشون، از این ناراحت بودن که چرا عمران و زیرساخت تبریز همانند اصفهان و شیراز و تهران نیست. لینکش هم موجوده که بخواید تقدیم میکنم.
   چهارما؛ از شعرای تبریز گفتید و با اینکه بدون تعریف از خود، بنده در رشته ادبیات فارسی هم تحصیل کردم، اکثر شعرایی که میفرمائید، آنچنان تاثیری بر ادبیا ت فارسی نگذاشتند و غیر از شهریار، مابقی آنها فقط مشغول پاچه خواری و سرائیدن شعر و غزل برای امرا و پادشاهان محلی تبریز و یا کشور بوده اند و در آخر در کنج گوشه نشینی جان داده اند. اما بد نیست مطالعه ای در مورد شعرای جهانی برخواسته از شیراز نیز بکنید. سوا از حافظ و سعدی که انقلابی در زمینه ی شعر ایرانی در جهان بپا داشتندو سلاطین فرانسه از غزلیات سعدی لذت میبردند و تحت تاثیر قرار میگرفتند، مطالعه ای هم در مورد وصال شیرازی، قاآنی شیرازی، نگار شیرازی، شوریده شیرازی، اهلی شیرازی، همای شیرازی هم بکنید. اولین شاعر ایرانی که به چندین زبان تسلط داشته قاآنی شیرازی بوده که اگر به زبان های مختلف شعر میسرائید، انقلابی بپا میکرد. و شیراز نامزد شهر ادبیاتی جهان شده است که این مهم بزودی عملی خواهد شد.
   پنجما؛ من نمیدونم کجای این افتخاره که یک شهر، زمانی میزبان برخی از امرا و ولیعهدان و پادشاهان احمق و بیسواد قاجار که مشتی مفت خور و پاچه خوار بوده اند بوده؟؟ قاجاریان جز تکه تکه کردن ایران و به نابودی و قحطی کشاندن ایران چکار دیگری برای ایران انجام دادن؟؟!! دوستانی که علاقه به تاریخ دارن، دو سلسله زندیه و قاجاریه را با هم قیاس کنند و خدمات زندیه و مضرات قاجاریه را مرور کنند.
   ششما؛ تا همین اواخر هم تبریز از شهرهای آلوده بوده و هواش مانند تهران شده بود. فکر میکنم کمی دچار توهم شده اید که سرما ی استخوان سوز را با پاکی هوا اشتباه گرفته اید. برای چندین سال متوالی از سوی سازمان های کشوری و جهانی؛ شیراز دارای پاکترین آب و هوای ایران بشمار میرفته و هنوز هم میرود. یک سرچ کوچک شما را روشن خواهد کرد. تا همین اواخر هم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز و مشهد و کرج در حال سرفه و نوش جان کردن دود بودند که تنها شیراز هوای پاک و بارانی را تجربه کرد.
   هفتما؛ اول اینکه مینیاتور از نقاشی های اصیل ایرانیه و دو شهر شیراز و مخصوصا اصفهان در این زمینه شهره هستن که آثارشون این ها رو نشون میده. اگر سند و مدرکی مبنی بر اولویت تبریز به عنوان کاریکاتور!!!! نشون بدید ممنون میشیم. گرچه این هم از توهمات است.
   هشتما؛ تا آنجایی که شهره شده و مردم میدانند، یزد به عنوان شهر دوچرخه ها مشهور شده نه تبریز. با توجه به وضع امروز جامعه و اقتصاد ایران، محال است شهری در این کشور بدون متکدی و گدا باشد. این ها ادعا و حرف های پوچ و توخالی است. مدرن بودن تبریز معلوم نیست بر چه مبنایی هست واگر منظورتون بر برج سازیه باید بگم برای شهر شما بزرگترین اشتباهه. شرایط جوی تبریز و خاک و هوا ی اون معلوم میکنه. وضع ایران مانند هم هست و نمیشه گفت کدوم شهر مدرن ترین هست و تهران حسابش جداست. خوبه که اینو متوجه بشی. بجای ادعاهای مضحک.
   نهما؛ صحبت از خواب آلودگی شد….. خیلی جالبه. شما جوری میگید روی پای خودتون وایساتید و ما خواب بودیم هرکی ندونه فکر میکنه ایران داره میشه مثل ژاپن و چین. عزیز من شما گوشتو به دهان بقیه گذاشتی ببینی چه چرندی میگن؟؟!! میشه مثلا یکی از صنایع به اصطلاح جهانی تبریز رو بگی؟؟ تراختور؟؟؟( تراکتور)، ایران خودرو؟؟ چرم؟؟؟ شکلات؟؟ لواشک؟؟؟؟ بیسکوییت؟؟؟ !!!! خب این ها رو ماهم داریم.فرقشون چیه؟! خب استان فارس هم در تولید مواد خوراکی کشور اول هست و گاز نصف ایران از استان فارس تامین میشه. لبنیات ایران از فارس تامین میشه. گوشت مرغ و گاو ایران از فارس تامین میشه. نان ایران از فارس تامین میشه.بخشی از پژو پارس ایران از فارس تامین میشه. دروازه تجارت جنوب ایران از شیراز هست.که با اتصال استان فارس به خلیج فارس و ارتباط آبی مستقیم با کشورهای قطر، امارات، بحرین و کویت، دگرگون تر خواهد شد. حالا ما مثل شما تو بوق و کرنا نمیکنیم.
   فراموش نکن برای توریست های اروپایی، آفتاب و محیط های باز، جذاب تر هست تا کوهستان های یخبندان مشابه سیبری. ماکه الحمدلله بیابان نیستیم و بهتره شما هم در حوزه جغرافیا تخصصی مطالعه بفرمائید که بیابان به چی میگن؟!
   اگر بحث توسعه باشه خوبه که تبریز از شیراز الگوبرداری کنه، مانند منطقه بلندمرتبه ساز، مترو، تقاطعات غیر همسطح، محیط های تفریحی در دست احداث، پل عظیم کابلی که در شیراز داره احداث میشه که طول کل پل کابلی تبریز به اندازه قسمت معلق پل کابلی شیراز هست و در کنار برج میلاد تهران؛ نماد مهندسی ایران شناخته خواهد شد. از لحاظ حجم و طول خطوط مترو در شیراز که تبریز بسیار عقب تر هست. در حال حاضر مترو تبریز روزی ۱ نهایتا ۳ ساعت فعالیت داره که در حالی مترو شیراز ۱۲ ساعته هست و تاچند روز آینده به ۱۸ ساعت میرسه. مدرنتریین و بزرگترین هتل های ایران را در شیراز داریم و در حال ساخت که هتل های چمران، گرند شیراز، آسمان؛ نیایش و خلیج فارس در حال ساخت هستند و اکثر سرمایه داران عرب حوزه خلیج فارس خواهان ساخت هتل در شیراز هستند. +از لحاظ پزشکی که شیراز سومین مرکز پیوند عضو درجهان شناخته میشه. بزرگترین مراکز درمان سرطان و سوختگی و پیوند آسیا، خاورمیانه و کشور در شیراز موجوده.تا چندی پیش هم ملی پوش دوچرخه سواری تبریزی برای مداوا به شیراز فرستاده شد ودرمان شد.
   پس ما خواب آلوده هستیم که شهرمون این وضعیت رو داره؟؟ زهی خیال باطل.
   بهتون پیشنهاد میدم قبل از سرهم کردن حرف های بی پایه، کمی مطالعتون رو در مورد شیراز بالا تر ببرید. شیراز شهری نیست که بشه با هرجایی قیاسش کرد. شناخت عمیقی میخواد که برخی از هموطنان ما از درک این موضوع عاجز و ناتوان هستند.
   هر شهری مشکلات خاص خودش رو داره. تبریز هم محاله که بدون مشکل نباشه. هر شهری خاص خودش.

   ۱ سال دیگر، در سطح جهانی سال روشنی برای شیراز خواهد بود و سالی که نام شیراز برای همیشه در سطح جهان و توریست های اروپایی، دوباره خواهد پیچید.

   • حامد جان باید حرف هایت را با طلا نوشت من بارها به هموطنان تبریز بحث کردم و ازاینکه حکومت منحوس قاجاریه را افتخار میدانند انتقاد کردم آفرین

   • دمت گرم حامد جان خوب جوابی به اون شهروند تبریزی دادی الحقو والانصاف که حقیقتا رو گفتی ممنون

  • دوست عزیز این که شما میگین در شهر تبریز همه چیز توسط خود تبریزیا ساخته شده رو پای خودش و مردمش هست و دولت هیچ ،نشان دهنده رشد یک تفکر هست که دارن به اون منطقه القا میکنن برای اهداف خاص امیدوارم شما فریب نخورین.
   یکی از دوستان تبریزی می گفت دولت شهر ما رو آسفالت هم نمیکنه حال باید پرسید آیا دولت جاهای دیگه رو آسفالت میکنه؟ این نشون میده ایشون اصلا اطلاعی از این قضایا نداره و صرفا در ذهنش گفته شده به ما نمیرسن.
   مثال دیگه این دهکده المپیک رو کی ساخته در شهر تبریز آیا مردم تبریز یا دولت؟ دولتی که هنوز کلنگ دهکده المپیک شیراز رو فراموش کرده! یا مثلا هزینه تیم داری تیم تراکتور رو کی داره میده؟ یا پتروشیمی تبریز؟ مردم میدن یا غیرمستقیم دولت. حالا در شیراز چطور؟؟ یا مثلا آزادراه های آذربایجان شرقی رو کی ساخته با کدام پول الا مستقیم و غیرمستقیم بودجه دولتی یا شاید هم شما و دوستان رفتین دورهمی بیل زدین !!خب چنتا مورد دیگه که فکر میکنید در شیراز دولت ساخته رو بفرمایید و نمونه ساخته شده مردمیش در تبریز رو بگین ؟ در غیر اینصورت صحبت های خودتون رو رد کردین.اگر منظور شما برج سازی هست که خب همه جا بخش خصوصی برج میسازه نه دولت! اگر به ملاک های شما نگاه کنیم باید بگیم شیراز رو که مردمش بیشتر ساختن تو شهر ما بیمارستان دولتی رو هم مردم میسازن میدن دولت حالا شما !!

 10. باسلام !
  اصلی ترین دلیل اینکه تبریز انتخاب شد این بود که پایتخت تشیع جهان اسلام هستش
  دوم وجود ابنیه های تاریخی مربوط به اسلام و اسلام هستش
  درضمن یه مثال ساده میزنم که درک بهتری داشته باشین یه بار تو اینترنت سرچ کن که چند بار تبریز در اثر زلزله های شدید با خاک یکسان شده
  اگه اینا نبود مطمئن باش خیلی جلوتر از شهر های ایران بودیم
  در ضمن همه طرح های اجرایی استان اذربایجان مربوط به دهه ی هفتاد هستش که داره الان اجرایی میشه با یدونه سرچ معلوم میشه
  ولی شهر شما چی ؟با این همه حجمه ی تبلیغاتی داره صدا وسیما برای شیراز و اصفهان میکنه
  در مورد ورزش فوتبال هم بگم که بعد از تهران یا شاید هم قبل از تهران تنها شهری که برای اولین بار میزبان تیم اروپایی شد تبریزه با حضوره تیم آلمان شرقی در استادیوم مرکز شهر
  یه سرچ کن بعد اطلاع رسانی بکن …….

  • دوست عزیز هموطنان اردبیلی هم ادعای پایتخت تشیع رو دارند. درباره وجود ابنیه هم تبریز عقب تر از شیراز هست و شیراز با داشتن آثار ۲۰۰۰ ساله پیش از اسلام و ۱۱۰۰ ساله بعد از اسلام دارای وضعیت متمایز هست، ضمن اینکه به هیچ عنوان تعداد اماکن ثبتی شیراز با تبریز قابل مقایسه نیست.
   شیراز هم ۳ بار در اثر زلزله کاملا ویران شده ( شما هم یه سرچ کن 😉 ) ، هیچ حجمه تبلیغاتی هم برای شیراز در صدا و سیما وجود نداره دوست گرامی. در مورد ورزش هم باید گفت چه ربطی داره! ضمن اینکه دوستان آذری همیشه از بی توجهی مینالند که الان تیم تراکتورسازی داره به شدت از طرف سپاه ناحیه آذربایجان حمایت میشه و بهترین بازیکنان سرباز رو جذب میکنه

 11. گرفتن این عناوین اگر جنبه تبلیغاتی داشته باشه یا طرح بودجه ای رو به یک شهر سرازیر کنه خوبه. ولی خود گردشگران شهرهای نمونه گردشگری رو تعیین میکنند. ضمنا برج و فروشگاه های بزرگ و خیابانهای عریض در بسیاری از شهرهای توسعه یافته دنیا پیدا میشن. این هویت فرهنگی و معماری شهرهاست که میتونه به اونها حال و هوای خاص و متمایزی بده.

 12. من تبریز چند بار رفتم هیچ چیز با ارزش و شناخته شده ای ندارد حتی مردم مهمانوازی هم ندارد این انتخاب بیشتر برای دلخوش کردن تبریزی ها بوده تا انتخاب از روی معیارهای گردشگری.

 13. من قصد ندارم شهر ی رو با شهر دیگه مقایسه کنم اما در سفر توریستی که در تابستان امسال و بهار پارسال به تبریز داشتم دیدم که در تمام قسمت های توریستی شهر حتی کوچه باریکی که به منزل شاعر معروف شهریار ختم میشد اتوموبیل های که فکر کنم سمند زرد رنگ بودن توقف کرده بودن و روی ماشین نوشته شده بود که ” از من بپرس”..در واقع یک حالت باجه اطلاعاتی برای توریست ها بود.صرفا برای اینکه بدونم نحوه برخورد و فرهنگ کاری اونا چطور هست ازشون یک سوال پرسیدم و با توجه به معیارهایی که من میشناسم بسیار خوب در پاسخ دهی به من عمل کردن.همچنین دفتر گردشگری واقع در پارک ایل گلی هم کامل بود. حالا من این نوع سرویس دهی به توریست ها توسط خودروهای زرد سمند سیار رو در شیراز یزد و یا کرمان ندیدم که نشون میده تبریز در این زمینه خلاق بوده

 14. ببنید دوستان فرق تبریز و شیراز این است که تبریزها در حکومت نفوذ دارند اما شیراز بخاطر داشتن تاریخش مورد غضب است و گرنه هر بچه ای میداند که شیراز بسیار شناخته شده تر از تبریز است همین الان شما از هر کسی بپرسید دیدنیهای تبریز چیست نمیداند اما شیراز زبانزد تمامی مردم است.

  • چرا یعنی هیچ کس حداقل ائل گولی و میدان ساعت و همین بزرگ را نمی شناسد علی لطفا کمی در مورد نوشته خودتون فکر کنید

  • جناب علی.بله شیراز خیلی چیزا ها داره اما ما شیرازی ها عادت کردیم که فقط بگیم داشتم و داشتم..حالا چی داریم؟ اصلا فرض کنیم تبریز هیچی نداره اما خدایی فرهنگ رانندگیشون و عمومی مردم از شیراز بهتره.این تجربه شخصی من در دو سفر به تبریز هست.

  • جناب علی خان.بله شیراز خیلی چیزا ها داره اما ما شیرازی ها عادت کردیم که فقط بگیم داشتم و داشتم..حالا چی داریم؟ اصلا فرض کنیم تبریز هیچی نداره اما خدایی فرهنگ رانندگیشون و عمومی مردم از شیراز بهتره.این تجربه شخصی من در دو سفر به تبریز هست.
   بعد من تو این سایت میخونم که مردم همش ناراحتن که چرا شیراز برج نداره, اخه والا این بخت خوب ما هست که برج نداریم ,از کی تاحالا برج نشانه خوب بودن و توریستی بودن هست..اگه اینطوری بود که الان وسط شهر ونیز , موناکو, پاریس, واتیکان و یا غیره الان برج میساختن.فکر میکنید نمیتونن؟یا پول ندارن؟نه, برج سازی یه جور دور شدن از معماری فرهنگی هست که اصلا برا ایران اونم با اون افتضاح سازی ها مناسب نیست.ای کاش تمام شیراز مثل زمان بچگی های ما همه خونه ها حیاط دار و سرسبز بودن و با حمایت شهرداری همه خونه هاشون رو با پنجره های ارسی و سبک قدیم میساختن که واقعا هویت خودمون رو حفظ کنیم نه اینکه دنبال یه مشت برج سیمانی بی هویت باشیم

 15. ببینید دوستان این انتخابها دوره ای هست امروز تبریز فردا شیراز پس زیاد حساسیت به شهرهای دیگه به خرج ندیم و اونا رو گنده نکنیم باید یقه مسولین فارس رو بچسبیمو از اونا توضیح بخواهیم و ازشون بخوایم که واسه آینده برنامه ریزی کنن وگرنه همه میدونن شیراز ی چیز دیگه هست

  • حمید جان چرا انقدر ساده ای چه انتخابی چه کشکی ۳۰ ساله شیراز رو کنار زدن به انتقام اینکه شهر محبوب دوران پهلوی بوده و محل تبلیغ تمدن ایران زمین
   مگه اون زمان که جشن و هنر و یا جشن ۲۵۰۰ ساله برگزار شد در شیراز انتخاب حکومت نبود رقابت کجا بود حکومت میخواست شیراز نگین درخشان ایران باشه الان نظام میخواد تبریز و اصفهان تبریز به این گونه اصفهان هم با دعوت از وزرای خارجی به اصفهان
   یزدم معلومه چرا چوب میخوره چون محل تولد دولت اصلاحات

 16. لس آنجلس تایمز در این مقاله مقصدهای گردشگری جذاب برای سفر را بر اساس حروف الفبا مرتب کرده است و درباره ایران نوشت:« بسیاری از آمریکایی ها علاقه مند به سفر به ایران هستند و چندین شرکت گردشگری به آنها در این امر کمک می کنند.

  ایران مملو از برج ها، مساجد و میادین تاریخی به ویژه در شهر باستانی اصفهان است (که هتل عباسی یکی از محبوب ترین مکان ها برای گردشگران غربی است).

  تخت جمشید در شیراز میزبان برخی از جذاب ترین بقایای باستانی قبل از مسیحیت است. این دو مکان از مناطق مرزی افغانستان و عراق فاصله دارد که وزارت امور خارجه آمریکا به گردشگران درباره سفر به این مناطق هشدار داده است.

  تهران که مدرن تر است نیز موزه های بسیاری دارد. آمریکایی ها برای سفر به ایران اغلب به استانبول سفر می کنند و پس از آن به تهران یا اصفهان می روند. جانت مور رئیس شرکت گردشگری دیستنت هورایزن می گوید قصد دارد در سال ۲۰۱۶، چهارده گروه گردشگری را به ایران بفرستد که این تعداد دو برابر تعداد گردشگران این شرکت در سال ۲۰۱۴ در ایران است.

  در این مقاله بوتسوانا، کوه بوزمان در آمریکا، کارتاگنا در کلمبیا، دابلین در ایرلند، هارلم در نیویورک، میانمار، شهر ناچز در می سی سی پی، ساحل اورنج کانتی، پاریس، جزایر پینانگ در مالزی، سن سباستین اسپانیا، سیاتل آمریکا، استراتفورد انگلیس، واشنگتن دی سی، ویلیامزتاون کنتاکی از دیگر مکان های جذاب گردشگری برای سال ۲۰۱۶ معرفی شده است.

  http://www.entekhab.ir/fa/news/244708

 17. اصلا تعصبی نمیخام نظر بدم. استان فارس و آذربایجان شرقی از نظر تعداد آثار جهانی و ملی قابل مقایسه نیستند. فارس در حد یه کشور آثار داره. دو دوره قبل از اسلام مرکز امپراطوری های قدرتمند بوده و سه دوره هم بعد از اسلام شیراز پایتخت بوده.

  فارس با ۵ میلیون جمعیت ۱۸ نماینده مجلس داره ولی آذربایجان شرقی با ۳ و نیم میلیون نفر، ۱۹ نماینده داره !!! فرقش اینه که در ساختار حکومت جمهوری اسلامی تبریز نفوذ بیشتری از شیراز داره

 18. بحث داره کم کم میرسه به شمارش مرده ها تو قبرستون دقیقا همون کاری که زمان جاهلیت اعراب انجام میشد.
  دوستان فراموش کنید یک عده ای خودشون را لایق این عنوان میدون و عده ای دیگر میگن لابی و غیره بوده. ذهن خودتون رو خراب نکنین این عناوین و القاب چه به حق و چه بناحق داده بشه نباید غرور ملی رو خدشه دار بکنه. یک بار دیگه تبریک به تبریز . دوستان شیرازی باید وارد بازی بشین درغیر اینصورت تا هست چنین بادا!! پایتختی جهان اسلام چند سال پیش و این مورد اخیر چه حق و چه ناحق تلنگر خوبی بوده و هست اما کو کسی که کاری بکنه؟

 19. مشکل شهرمون شیراز به باج خواهی دولت و بی تدبیری مسءولان استان و شهرمون برمیگرده تمام درامد استان و شهرمون شیراز و حتی مراکزتوریستی و گردشگری بخشی اعظمی از پولش به جیب دولت میره و سهم شهرمون ناچیز میشه و دوستی که در مورد زمان قاجار صحبت کرده بودن عرض کنم حکومت قاجار چه دستاوردی جز خفت و خواری واسه ایرانمون اورده نمونش قرارداد ننگین ترکمانچای

 20. حالا اینجا شده جنگ شیراز و تبریز. این خودش یه جور فرصت سوزیه. هر کس نسبت به شهر خودش تعصب داره. در اینکه شیراز و خیلی‌ شهرهای دیگه از جمله خود تبریز نواقص فراوانی‌ در امر گردشگری و توریست پذیری دارند هیچ شکی نیست. ولی‌ به نظر من ما اگر معتقدیم حقی‌ از ما ضایع شده باید شهردار و فرماندار و استاندار و نمایندگان مجلس شهرمان را بازخواست کنیم. از الان ازشون بخوایم راه و روش درست و اقدام عملی‌ پیش بگیرند. ضعف‌ها رو جبران کنن. شیراز رو در عمل شهر نمونه گردشگری کنن. همین تخت جمشید . این مسئولان چه کاری توی این ۳۷ سال براش کردن. چادرهای با عظمت سران رو که عمدا نابود کردن، خود قسمتهای مختلف تخت جمشید در حال فرسایش است، محافظتی از اون نمیشه. جاده ورودیش باریک، محقّر و اسف بار است و پر از خاک در ۲ طرف جاده. اینهمه مسئول داریم چرا کاری نمیکنند. همین ارگ کریمخان یادمه در زمان آقای رفسنجانی یک تعمیر اساسی‌ و خوب شد و از اون وقت تا حالا میراث هیچ بهسازی و مرمت انجام نداده. شهرداری در زیباسازی و مبلمان و فضای سبز اطراف این بنا ضعف عمل میکنه و کار چشم نوازی نمیکنه…..بیایید مسئولان رو وادار به پاسخگویی کنیم تا کمبودها را برطرف کنند. وگرنه کوبیدن تبریز یا شهرهای دیگه علاج کار نیست. زمان خواهد گذشت و حکایتهای تکراری همچنان باقی‌.

 21. دوستان تبریزی چن تا صنایع دستی از شیراز مهراصالت یونسکو گرفته چن تا از تبریز ؟
  دوستان تبریزی تعداد پروازهای خروجی و ورودی فرودگاه شیراز بیشتره یا تبریز ؟
  دوستان تبریزی تعداد گردشگران اروپایی شیراز بیشتره یا تبریز ؟
  دوستان تبریزی تعداد آثار ثبت شده شیراز در یونسکو بیشتره یا تبریز ؟
  دوستان تبریز کلیات سعدی در حافظه ی یونسکو ثبت شده. شاعر ای بین ۴۰۰ شاعر مدفون در مقبره الشعرا داریم که کتابش در یونسکو ثبت شده باشه ؟!
  آِیا شما شعری از شاعرانتون داشتید که به سازمان ملل راه پیدا کرده باشه ؟!
  آیا شما شاعری داشتید که شعرش توسط آمریکایی ها به فضا فرستاده شده باشه ؟
  همه اون ۴۰۰ نفر روی هم اندازه سعدی ما شهرت جهانی دارن ؟
  می دونستید شیراز ۱۰ هزار شاعر در چند قرن گذشته تا امروز داشته که به خاطر وجود حافظ و سعدی زیرسایه این دو قرار گرفتن. به شیراز میگن شهر هزار مزار که قبور بزرگان زیادی از عرفا و شاعران و فیلسوفان و عالمان در شیرازه.
  قبرستان دارالسلام شیراز بزرگترین و قدیمی ترین قبرستان ایرانه و بیشترین شخصیت های بزرگ در اون به خاک سپرده شدن اما در رسانه های کشوری تخت فولاد اصفهان به ناحق این عنوان رو تصاحب خودش کرده و تبلیغ میشه.
  یک فیلسوف در حد ملاصدرا از تبریز به من معرفی کنید. و یک شاعر در حد سعدی و حافظ. می دونستید اولین کتاب ادبیاتی که از ایران به اروپا رفته گلستان سعدی هست ؟ در قرن ۱۶ میلادی. تاکنون بیش از ۶۰ بار در اروپا تجدید چاپ شده. مشاهیری در تبریز داریم که کتابی نوشته باشه و در تمام اروپا ۶۰ مرتبه تجدید چاپ شده باشه ؟!

  تبریز شهر فوق العاده و با تاریخ غنی و بزرگان متعدد و زیاد. اما شیراز مشاهیر جهانی داره که هیچ شهری در این مملکت نمونه اونا رو نداره.

 22. اولا اتابکان به چندین بخش تبدیل شده بود و یکی از مراکز اتابکان هم شیراز بود و اتابکان کرمان و اتابکان ازربایجان هم وجود داشت و اتابکان هم که از اسمشون معلوم است تورک بودند و نیز شیراز در دوره زندیه حدود ۲۲۰ سال پیش چند سال یایتخت زندیه بود و قلمرو زندیه هم ۱/۳ الان ایران هم نمیشد.ولی تبریز پایتخت حکومتهای بزرگی مثل خوارزمشاهیان-ایلخانان-قره قویونلو-اق قویونلو-صفویه بوده است و در زمان قاجار بزرگترین شهر ایران بوده و ولیعهد نشین سلسه قاجار بوده است در زمان حکومت ایلخانان بزگترین قلمرو رو اداره میکرد و یکی از بزگترین و مهمترین شهرهای جهان بود که دانشگاه ربع رشیدی در ان زمان ساخته شده بود و در زمان صفوی ۵ شهر بزرگ جهان بود طبق یافته های باستان شناسان از اطراف مسجد کبود قدمت شهر حداقل به ۴۰۰۰ سال میرسد و در کتیبه های اشور از نام تبریز یاد شده است و تپه حسنلو در ازربایجان قدمت ۸۰۰۰ ساله دارد و مسکن تمدنهای التصاقی زبان مانند:هوری-قوتی-للوبیان-ماننا-سابیر-کاسی-سکا-سومر-اورارتو-ماد و..بوده است.

 23. درباره فرش هم باید بگم هرکدوم از مناطق ایران فرش بافی خاصی داشتن هیچ کدوم هم برتر از دیگری نیست فقط ویژگی های متفاوتی مثل رنگ و گره و ضخامت و.. داره. مثل شهر هرات بهترین فرش رو درگذشته داشته از نظر طرح و رنگ ولی الان بخاطر وضعیت کشورش از پا افتاده. یا تبریز و کاشان و یزد و اردبیل و فارس و.. الان همشون فرشهای ویژه ایی دارن که معروفن در جهان. ولی بعضی شهر ها بیشتر متمرکزن مثل یزد و تبریز و کاشان.

 24. مثلا فرش های ایل باصری فارس و شیراز از بهترین نوع فرش رو دارن که رنگ نارنجی زیبا مشخصه اونه. ولی تبلیغاتی روش نیست. بقیه شهرها هم به نوبه خودشون فرشهای زیبا با ویژگی های خاصی دارن.

 25. شاعر های گمنامی که مگبره آنها در شیراز هست را با شاعرهای تبریز مگایسه می کنید؟
  شما واگعا هیچی نمی دونید؟ آثار تاریخی تبریز بسیار از تخت جمشید شما بهتر است.
  آثار تاریخی ما مال یک میلیون سال پیش از میلاد مسیح است.
  شما نزدیک خلیج ع ر ب ی هستید و ما نزدیک دریاچه ارومیه.
  پس شهر ما بهتر است.خخخخخخخخخخخخخخ
  ای بابا یکی نیس به ای تبریزیا بگه عامو برین جمش کنین.خب شهر به اصطلاح نمونه گردشگری شدید نوش جونتون.ولی ادعاهای مضحک نکنین سر جدتون.

  • لطفا نظراتی که موجب توهین به هموطنای تبریزیمون میشه منتشر نکنید. از مدیر سایت توقع بیشتری میره

 26. ای مررررردم ای مردم ای مردم چرررا شما اینجوررری میکنین!!!!!؟
  اقای شیراز ۱۴۰۰ عوض اینکه اتحاد مردمو تحکیم کنین نشستین میگین شیراز اینجوریه تبریز اینجوریه بابا دست بردارین از این افکار بد خود تبریزی هارو هم میگما قصد جسارت به هیچ قومی رو ندارم..
  بابا عزیزای شیرازی به جای این حرفای بی فایده که یه شاهی هم ارزش نداره بیاین یه کلیپ از شیراز زیباتون بسازین و بیایین در این مراسم که خدا لطف کرده تو شهر عزیز ما برگزار خواهد شد نشون بدین..
  من خودم میخوام یکی از روستاهارو معرفی کنم..
  همه ی شهرهای ایران محشره شیراز نگین جنوب تبریزم الماس شمال.

 27. من تا الان فکر میکردم شما شیرازی ها فقط با اصفهانی ها مشکل دارین و همیشه هم حقو به شما میدادم ولی الان میفهمم واقعا حسودین چشم ندارین پیشرفت هیشکی رو ببینین

  • حسادت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   به چی آخه !!!
   چیه شما یا اصفهان دلیل بر حسادت ما میشه ؟؟؟!!!
   تمدن ، کتیبه حقوق بشر ، امپراتوری نیمی از کره زمین ، سعدی ، حافظ ، اینا هرکدوم به تنهایی برای فخرفروشی یک کشور کافیه . ما ک همه اینارو یکجا و با هم داریم .
   پس هیچوقت به ما نگید حسود .

 28. ممنون از سایت شیراز۱۴۰۰ که هیچ کدوم از حرفای منو نزاشتین ولی توهین های تبریزیها رو گذاشتن.

 29. در این کامنت میخوام دلیل عقب ماندگی ایران و مخصوصا شهرهای فارس نشین رو عنوان کنم. خدمت دشمنان حسود آذربایجان عرض کنم که تبریز در زمان صفوی چهارمین شهر بزرگ جهان بود و وقتی تبریز به عنوان جهان شهر مطرح بود شهرهایی چون شیراز و اصفهان یزد و مشهد و تهران شهر نبودن و همین شهرها رو هم ترکها تبدیل به شهر کردن.. مخصوصا اصفهان و تهران رو… دوم اینکه حقیقتا اگر هیچ شهری از ایران به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب نمیشد الان هیچ کدم از شما صداتون در نمیومد اما الان که تبریز انتخاب شده شما معترض هستین.. به این میگن حسادت و حسادت مانع پیشرفت میشه.. تبریز از زمان پهلوی مورد بیشترین کم لطفی ها واقع شده مثلا اینکه بودجه دولتی تبریز یک چهارم اصفهان هم نیست اما به لطف استراژی قوی و سرمایه های خصوصی که مدیون تعصب ملت تورک هست تونسته از طرف سازمان ملل بهترین شهر ایران رو صاحب بشه.. به جای افتخار به داشتن همچین شهری در کشورتان عقده ها و صفت منفی نمایان میکنید.. متاسفم

 30. جالبه بعضی ها میان میگن من شیرازیم و لی تبریز بهتره!!!!! عجب استراتژی خنده داری دارین شما تبریزیها. طرف نمیدونه التصافی زبان یعنی چی بعد حرف میزنه.!!!!! زبان انگلیسی و عربی هردو زبان تحریری هستن حالا چرا ربطی به هم دارن؟؟ ؟؟؟؟؟ماد ها و سکاها و گوتی و لولوبی ها و کاسی ها هم که ایرانی بودن ایرانی زبان. نه التصافی که نمیدونی چی هست. درباره ماننا همین بس که اسم اسمه پادشاهشون(ایران زو) بوده. درباره قرقیولو و مغول و تیموریان و اتابکان و.. که دشمن ایران بودن و کشور هم به صورت استانی اداره میشده و استانداری و پایتخت معنی نمیداده به شکل امروزی. سومری ها هم به بابا میگفتن پاپا به آب هم میگفتن آب و به من میگفتن من و به ما میگفتن می و… جنبوب زندگی میکردن نزدیک خلیج فارس و آذربایجان نبودن. که قیافه های شبیه خودمون دارن. شیرازم شهر پیدا شده ۷ هزارساله و لی کدوم قوم همه جارو گرفت هخامنشیان بخاطر همین میگن تمدن بزرگ وگرنه اون منطقه که کلی قوم زندگی میکردن.که وسعتی نداشتن. یه سری حرف زدن اینا هم همونارو تکرار میکنن. سرزمین خودتونم آذربایجانه نه آزربایجان. خودتون این اسمو روشگذاشتین ما نزاشتیم که ایرانیه. اورارتو هم که ارمنیا نوادگانشونن و گرجی ها که میبینی به چه زبونی حرف میزنن. بعدم شیراز رو ببین تبریز رو هم ببین همه جوره زیزه شیرازین. زمان قاجارم که باید بهش بنازید چون ایرانو هزار تیکه کرد و نابود. صفویه هم پایتختش اصفهان بود. قره قویولو و آق قویولو هم جنوب ترکیه بودن و آذربایجان و کاری به کل ایران نداره. ایلخانان هم که بیشتر هند بودن از لحاظ پایتختی. این سایت که اومدی شیراز ۱۴۰۰ هست نه تبریز ۱۴۰۰.بفرما برو پایتخت جهان اسلام هم باشه واسه شما ولی پایتخت فرهنگی و تاریخی و هنری ایران بزرگ شیرازه. در کتیبه های ایلامی هم نام شیراز اومده. ما همین که زیر حکومت عرب و ترک بودیم ولی زبونمون مثل شما عوض نشد بزرگیمونو نشون دادیم. ریختن اینجا بزرگتون نمیکنه. بیشتر کوچیک میشین با این کار. شیراز پایتخت تاریخ جهان

 31. یک احتمال هست که چرا تبریز انتخاب شده چون قرار هست مکانهایی که ظرفیت کمتری از نظر گردشگری دارند مقداری توسعه پیدا کنند . ولی این نباید باعث بشه که شیراز پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی کوچکترین بی توجهی به اون بشه .
  شیراز قله گردشگری ایران هست و خواهد بود و توقع مردم هم نسبت به توسعه گردشگری شیراز بالا هست و زیرساختهای گردشگری باید با شتاب زیاد توسعه یابند .

 32. از کسایی که آذربایجان رو منویسن آزربایجان!!!!! فارس نشین و ترک نشین!!!!!!!!!! پایتخت مغول ها!!!!!!! و…. بیشتر از توهین به دیگران بر نمیاد.

 33. واسه شیراز ۱۴۰۰ این کار خیلی غیر خرفه ای هست که با یک مطلب شهر ها رو به این شکل مقابل هم دیگه قرار بده. شیراز و مردم شیراز همیشه به خوش اخلاقی و مهربونی معروف بودن اون وقت ببینید چه حرفایی توی این کامنتا نوشته شده. ما به جای این حرف ها باید سعی کنیم مسوولانمون رو مجبور کنیم شیراز رو توی بعد بین المللی مطرح کنند نه این که بیایم از یه شهر دیگه بد بگیم. خوب اونا توی دیپلماسی شهری بهتر کار کردن، اما مسوولای ما نه. شیراز اون قدری بزرگ هست که اگر همچین لغب یا مقامی رو به شهر دیگه ای واسه یک سال بدن چیزی ازش کم نشه، به جای دشمنی بیایم خودمون شهر خودمون رو آباد کنیم نه این که به شهر دیگه تی بد بگیم.
  باز می گم ای کاش شیراز ۱۴۰۰ اجازه نده به این شکل شهر ها مقابل هم قرار بگیرن.

  • دوست عزیز ما دقیقا میدونیم چه چیز حرفه ای هست و چه چیز نیست! این دو مطلب رو دو خبرگزاری معتبر کشور کار کردن. متاسفانه دوستان تبریزی بدون اینکه محتوا رو بخونن شروع کردن به قضاوت کردن و نظر دادن

 34. سلام
  نمی دونم مردم ما دنبال چی هستند هر کدوم از این نظر دهندگان را که نگاه کنید محترمند ولی هیچ نقشی در پیشرفت شهر و کشورمان نداشته و نداریم ببینید امارات متحده نیم قرن قبل شامل چندین شهر و روستا و بادیه نشین بودن ولی ببینید الان کجا هستند الاخصوص از لحاظ توریستی چه تبریز چه شیراز اگر صحبت از قدمتشان کنیم می گیم از چندین هزار سال قبل بوده ،گذشته مهم هست ولی نه اینقدر که حال را بی خیال شویم امارات آثار باستانی گذشته ما را ندارد ولی الان دارد برای آیندگان خود آثار بجای می گذارد ما داریم چکار می کنیم ما الان با خودمان درگیر هستیم من از میاندواب _ آذربایجان غربی هستم و حدود ۷ ماه هم تو شیراز مونده ام برای من فرقی ندارد شیراز یا تبریز اگر هردو این شهر پیشرفته باشندمایه افتخار خواهد بودپاریس سالیان درازیه که مترو داره ولی ما الان داریم بر سر آن جنگ می کنیم مگر این دو شهر یا شهرای دیگه دشمن همند اگر پشت هر حرکتی تفکر و برنامه ریز باشد اون حرکت سرانجام خواهد داشت که فعلا کشور های کوچک عربی از ما خیلی جلو هستند ولی ما می گیم داشتیم نمی گیم داریم .

  • سلام . وقتی صحبت از جدایی آذربایجان از ایران میشه همه میگن آدربایجان سر ایران است و بدون َآن ایرانی وجود نخواهد داشت اما الان که به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده بجای تبریک گفتن و خوشحال شدن …

   • آفرین حرف دلم رو گفتی لطفا حسودی نکنید حرف از رژیم اسرایل نشده که حرف از تبریز خودمونه …………این قدر حرص می خورین

 35. شعر ید الله مفتون امینی
  هر آنکس که چو من آشنای تبریز است
  به هرکجا که رود در هوای تبریز است
  کجا روم به تفرج که روح عاشق من
  اسیر این همه لطف و صفای تبریز است
  فراز کوه دل انگیز ارغوانی رنگ
  جهان گمشده زیر لوای تبریز است
  چراغهای شب از دور چون جزیره نور
  نشان روشن آتش سرای تبریز است
  نسیم باغ گلستان صفای شاه گلی
  مدام باد که عشرت فزای تبریز است
  چه حالت است در آن ابر سرخ فام غروب
  که چون کبوتر دل در فضای تبریز است
  قسم به خرمن گلهای زرد دشت مغان
  که خار حادثه دائم به پای تبریز است
  چه حسنها که نهان مانده در غبار سیاه
  چه غنچه ها که به گل خانه های تبریز است
  عروس شهر توئی ای بهشت روی بخند
  که خنده های تو خاطرگشای تبریز است
  چه خوش بود که شبی از شراب خانه تو
  چنان خورم که ندانم کجای تبریز است
  تو گاه گاه سفر کن که فتنه بنشیند
  که حسن روی تو دائم بلای تبریز است
  نگاه چشم تو تنها نه دل ز مفتون برد
  که این کرشمۀ خوش دل ربای تبریز است

 36. کرمانشـاه ششمین کلانشهر ایران و نهمین شهر پرحمعیت و مرکزیت غرب کشور با داشتن بیش از ۵۰۰۰ اثر دیدنی:
  (طاقبستان-بیستون-بازارسنتی کرمانشاه-تکیه معاون الملک-تکیه بیگلربیگی-باغ پرندگان کرمانشاه-باغ گلها کرمانشاه-پارک کوهستان-سراب نیلوفر-غارقوری قلعه-معبد آناهیتا و…)
  کرمانشـــاه گهواره تاریخ و تمدن و پایتخت گردشگری

  • دوست عزیز استان فارس با داشتن حدود ۳ هزار اثر باستانی به ثبت ملی رسیده،بیشترین آثار باستانی رو داره که البته هزاران اثر هم هنوز ثبت نشده.
   شیراز،شیرازه ی تاریخ و تمدن ایران زمین و پایتخت فرهنگ و مهد تمدن ایران.

   • این که استان فارس استان زیبا و تاریخی شکی نیست اما قرار نیست که همیشه شیراز اول باشه در حال حاضر شاخص های تبریز به مراتب از شیراز ,اصفهان و … بالاتره درضمن مهمترین اثر معماری استان فارس تخت جمشید.پاسارگاد و نقش رستمه که هیچکدومشون در شیراز نیستن ,درضمن بیخود پایتخت تمدن ایرانا بخودتون نبندید که هگمتانه در همدان و شوش در خوزستانمدعی های اصلی اند

   • چند مورد از این شاخص ها رو بفرمایید ممنون میشیم

 37. عاغا من همه ی بحثاتونو خوندم
  اول اینکه بگم من اهل آزربایجانم(مورد توجه دوستان فارس زبان که تو منطقه ی تورک نشین ایران ازربایجان رو با این ز مینویسن)
  من تا امروز فک میکردم شیرازیا واقعا فرهنگشون خیلی بالاتر از ایناس که به خاطر یه اسم که حالا نصیب تبریز شده اینهمه حرف بزنید بحث کنید
  اصلا گیریم که شیراز از تبریز سر تره
  خداییش درسته شماها اینطوری حرف بزنید؟
  اولش من از شما دوستان میخوام که خواهشاااااا خواهشاااا خواهشااااا به جای اینکه بحث کنید به جای اینکه دعوا کنید برید تو همین گوگل سرچ کنید….
  ختم کلام اینو بگم که با اینطوری حرف زدن شما شیرازی ها کاملا معلوم شد که کی لایق تره
  تا همین امروز فک میکردم واقعا شیرازی ها سطح فرهنگ و ادبشون خیلی بالاس
  ال گولی.کاخ شهرداری.ارامگاه شهریار.روستای کندوان که تو شهرستان تبریز هست (خواهشا برید و چن تا از عکساشو سرچ کنید نگا کنید).میدان آزربایجان.
  فک کنم بزرگترین پارکتون همون لونا پارک هست که به جا سنگ فرش آسفالتش کردن
  جان مادرتون بحث نکنید برید سرچ کنید

 38. شما شیرازیا واقعا با این حرفاتون شعن و فرهنگ خودتونو زیر سوال میبرید

 39. جمشید جان
  برای پایتخت فرهنگی بودن چندین فاکتور لازم هست . مثلا شهرهای اصفهان و تبریز مکان مذهبی در حد حرم شاهچراغ ندارند یا مکان فرهنگی ادبی در حد حافظیه و سعدیه ندارند .
  شیراز تمام ظرفیتها رو با هم داره .

 40. سلام سجادم از تبریز
  لطفا بعضی چرت پرتارو بزارین کنار به شهرای ایران فک کنین که از اول بوده ولی جهانی نبوده . حالا که زیباییش به شهرای بزرگ واشینگتون و نیویورک نرسیده
  بزارین علتشو بگم قرار نیست یک کشور در جا صعود کنه یه کشور شهر به شهر زیباتر میشه .علت اینکه ایران با تاریخ چنین هزار ساله و زمانی که همسایگانش بادیه نشین بودند و مغول شدند اما ایران سقوط نکرد پس دال بر اینه که مردمش در برابر بیگانگان غیورن .اما بین خودشون هیچوقت غیرت نداشتن .به همین خاطره که ایران نتونسته کشور های تازه به دارون رسیده رو جلو بزنه .لطفا دعوارو بزاریم کنار .واسه ی ما مهم نیس شیرازی هستیم تبریزی تهرانی اصفهانی زاهدانی مشهدی یزدی مهم اینه که هممون یه پرچم داریم اونم زیر سایه ی اسم خدا .
  بیایید برای ایرانمان تلاش کنیم خلیجمان را با افتخار همیشه پارس بداریم

 41. آری همه ی ما شهری داریم که
  اولاد پیامبر در آن با آسایش خوابید
  چه حافظ ها و سعدی ها .شهریاران و پروین ها و… ،که یک عمر میخواهد نامشان را ذکر کرد،؛پروراندیم
  چه شهیدانی از دست دادیم که ستونهای این شهر و عاشقان علی و فرزندانش بودند و هستند و خواهند بود
  عجب شهری که یکی ازحوضچه های کوچکش همیشه تا ابد خلیج پارس خواهد ماند .
  آری این شهر ایران است بیایید شهرمان را با لطف خدا پیروز گردانیم
  مهم تر از این تعصبات جاهلی که هر یک از ما باهم جدل داریم حذف فقر را پیشی بگیریم که این شهر پاک ترین شهر کشور(یعنی دنیا)شود نه تنها فقر در مادیات بلکه فقر در برادری و فقر در یاری
  درود به کل ایران زمین که فخر من مهم تر از ترک بودن به ایرانی بودنم هست.باید گلستانی کنیم که گلهایش دشمنان را نابود و مردمش را عاشق نگه دارد

  آری بیایید??????شویم تا همیشه?????در برابر????شویم

 42. جناب اقای ۱۴۰۰ بیاید حصودی رو بزاریم کنار ما چندین سال تلاش همت کردیم به این مقام ها رسیده ایم برادر من به خصوص شهر بدون گدا و شهر اولین ها و شهر جهانی فرش و…… اگه از زیبایی تبریز نمی دونی بیا صفحه اینستاگرام ببنده بیبین چه عکس های زیبایی از تبریز گذاشتم ما تبریزیی بودمان و ابرانی بودنمان می بالیم و شهر مان نیویورک کوچک است خدایش صفحه اینستاگرام:mahdi.johari.16 هستش لطفا بیاین بیبینین ممنونم

 43. سلام.من خودم اهل یزدم و میدونم که قابلیت های یزد رو نادیده گرفتن به این دلیل که محل ظهور رییس جمهوری هست که دولت اصلاحات رو پایه ریزی و بوجود آورده.شیراز رو هم بخاطر جشن های ۲۵۰۰ ساله و تخت جمشید و …. تمام این انتخابها و تصمیمات از روی سیاست هست و بس.

 44. شیراز آثار تاریخی زیادتری نسبت به تبریز داره سرسبزی زیادی داره
  ولی موزه های تبریز بیشتر از شیرازه مدرن تره(بیش از ۱۰۰ برج و مجتمع بالای ۱۵ طبقه داره) امکانات تبریز بهتر از شیرازه
  درکل فرهنگ و هنر و آثار تاریخی شیراز قابل مقایسه با تبریز نیست
  و معماری و امکانات تبریز بیشتر از شیرازه من خودم چند بار به
  این شهر ها سفر کردم

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.