معترضان ثبت نام نکنند!

افزایش ۸۵ درصدی شهریه یک مهدکودک در شیراز

81865900-70352646افزایش ۸۵ درصدی شهریه یک مهدکودک خصوصی در منطقه برخوردار شیراز برای حضور چندساعته شیرخوارگان و کودکان دوره آمادگی خبرساز شده و اعتراض والدین آنها را در پی داشته است. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایرنا، برخی اولیای کودکان و شیرخوارگان که فرزندان خود را در این مهدکودک ثبت نام کرده اند، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از افزایش نامتعارف شهریه این مهدکودک انتقاد کردند و نظارت مسئولان را خواستار شدند.
یکی از اولیای کودکان که خواست به نامش اشاره نشود گفت: در حالی که قبل از مهر ۹۴ و هنگام ثبت نام فرزند به ما گفته شده بود که شهریه مهدکودک حداکثر ۲۰ درصد افزایش می یابد اما رقمی که برای پرداخت مابه التفاوت به والدین ارائه شده نشان می دهد که شهریه مهدکودک افزایش نامتعارف در حدود ۸۵ درصدی داشته است.
بر اساس این اظهارات که دیگر اولیای کودکان نیز آن را تایید کردند، سال گذشته ماهانه ۵۴۰ هزار تومان از والدین بابت شهریه دریافت می شد اما هم اینک این رقم به یک میلیون تومان افزایش یافته است؛ یعنی برای یک سال حدود ۱۲ میلیون تومان شهریه باید پرداخت شود.
یکی از اولیا گفت: در حالی که تورم اعلامی دولت در حال کاهش است، انتظار است که تعیین نرخ شهریه مهدهای کودک نیز متأثر از میزان تورم اعلامی صورت گیرد و نه این که هر سال والدین نسبت به سال قبل مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر باشند.
نامتناسب بودن خدمات ارائه شده با شهریه دریافتی از اولیای کودکان از دیگر انتقادهای آنها بود که با خبرنگار ما در میان گذاشتند.
** پاسخ بهزیستی
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی فارس که امور مربوط به مهدهای کودک استان در حیطه مأموریت وی است، در پاسخ به پیگیری خبرنگار ایرنا گفت: شهریه مهدها بر اساس طرح هزینه ای که آنها درباره اجاره بها، حقوق پرداختی به کارکنان، مالیات و … ارایه می کنند تعیین می شود.
معصومه فروتن افزود: بر مبنای یک مدل دیگر تعیین شهریه، مهدهای کودک یک، دو و سه ستاره به میزان ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد شامل افزایش شهریه می شوند.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی فارس درباره مهدکودک رکوردار شهریه در شهر شیراز نیز گفت: این مهد کودک از امکانات و شیوه های آموزشی خاصی برخوردار است که می توان گفت در کشور بی همتا است و شاید در منطقه خاورمیانه هم نظیر نداشته باشد.
وی با اشاره به سابقه فعالیت حدود ۱۰ ساله این مهدکودک ادامه داد: سالیان سال بود که این مهدکودک درگیر مشکلات مالی بود و تقاضاهای چندین باره ای از مسئولان استانی و کشوری مبنی بر دریافت تسهیلات را ارائه کرده بود اما زمانی که با اختصاص تسهیلات به این مهدکودک موافقت شد، انتظار این بود که با سود پایین خاص واحدهای آموزشی باشد اما وام با سود ۲۸ درصدی به این مهدکودک تعلق گرفت.
فروتن گفت: برای حل مشکلات این مهدکودک رایزنی هایی با مسئولان استانی صورت گرفت تا تسهیلاتی کم بهره به این واحد اختصاص یابد تا قادر به پرداخت بدهی و اقساط بانکی باشد.
وی ادامه داد: زمانی موضوع را به یکی از ادارات شیراز مطرح کردیم که با توجه به اشتغالزایی این مهدکودک برای ۸۰ نفر و در آستانه تعطیلی قرار گرفتن آن، یک وام با سود پایین پرداخت شود اما پیشنهاد آن اداره این بود که شهریه افزایش یابد؛ در حالی که ما به عنوان متولی مهدکودک ها در استان بلد بودیم شهریه را افزایش دهیم و نیازی به ارائه این راهکار نبود.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی فارس اظهار کرد: در جلسه ای در دفتر مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری فارس، موضوع این مهدکودک در حضور مدیران عامل بانک ها مطرح شد و آنجا کارشناسان این دفتر برآورد هزینه کردند و گفتند که هزینه هر کودک در این واحد با توجه به خدمات ارائه شده و بدون درنظرگرفتن استهلاک ساختمان و دستمزد صاحب امتیاز مهدکودک، یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان است.
وی ادامه داد: موضوع افزایش شهریه این مهدکودک پس از بازدیدهای کارشناسانی از تهران به تأیید رسید.
فروتن گفت: شهریه این مهدکودک که از مهر ۹۳ تا شهریور ۹۴، ماهانه ۵۴۰ هزار تومان بود در روال افزایش ۳۰ درصدی شهریه مهدکودک های سه ستاره باید به ماهانه ۷۵۰ هزار تومان می رسید اما در نهایت و با وجود برآورد هزینه یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی ماهانه برای هر کودک، رقم یک میلیون تومان به عنوان شهریه ماهانه تعیین و ابلاغ شد.
** اگر مردم معترض هستند جای دیگری ثبت نام کنند
فروتن در پاسخ به انتقاد اولیای کودکان این مهدکودک که افزایش شهریه ۲۰ درصدی و نه رشد ۸۵ درصدی آن را انتظار داشتند، گفت: به هر جهت، مهدهای متفاوتی در سطح شهر داریم و حتی همین امروز این مهدکودک، کودکانی در فهرست رزرو ثبت نام دارد و اگر مردم معترض هستند می توانند فرزندان خود را جای دیگری ثبت نام کنند؛ مهدهای کودک خوب دیگری هم در شهر داریم و هیچ فردی مجبور نیست که فرزند خود را حتما به این مهدکودک بیاورد و برای این منظور از دوران شیرخوارگی ثبت نام کند.
وی افزود: این مهدکودک خصوصی به عنوان یک واحد آبروی استان مطرح است و خدمات خوبی به کودکان ارائه می کند و تاکنون شکایتی از این مهدکودک نداشته ایم.
با این وجود، اولیای کودکان این مهدکودک با راه اندازی کمپینی در نرم افزار ارتباطی تلگرام همچنان خواهان رسیدگی به آنچه افزایش نامتعارف شهریه می خوانند، هستند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. فرهاد

  با این کارها فرزندانمان رشد نمی کنند. مگر در این مهد کودک چه کار خاصی می شود که مسئولین چنین حمایت می کنند. اگر منظور این گزارش مهدکودک جوانه ها در نیایش است که چیز خاصی ندارد. من که به بودار بودن این قضیه و زد و بندهای پشت پرده آن مشکوکم!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. Sara

   شمالطفا یه سر ساعت٣:١۵دقیقه به مهد بزنین وببینین چطوری هست إز والدین بپرسین طرز برخوردهاروببینین ومادرهایی که به اانتظار بچه هاشون هستن لطفا اگه توان آوردن بچتون ندارین مهد خراب نکنین

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. sina

  این دفاع بهزیستی عجیب نیست اون زمان که مدیر مهدکودک جوانه ها وقتی رییس کانون بودن تونستن اون زمین رو از زمین آموزشی (که زمین هایی هستن که با یه هزینه کم که به هرکسی نمیدن) رو بگیرن و بعد از اون با دو میلیارد وام بهره خیلی پایین (۴%) اون ساختمون رو ساخت …مشخصه که باید حمایت هم بشه.. اون آقا هم ظاهرا خاورمیانه که هیچ تا تهران هم نرفتن تا امکانات مهد های اونجا رو ببینن..امکانات جوانه ها با خیلی از مهد های همین شیراز یکیه.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. متین

  واقعا مثل اینکه بعضی از مردم پاشون و از محل خودشون بیرون نذاشتن که ببینن مهد کودک تو همین خاور میانه چه خبره و امکاناتشون چیه که میگن در خاورمیانه بهترینه اینا فقط تبلیغاته برای توجیه پولای زیادیی که میگیرن

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. Sara

  من دختر سال سوم هست که تو این مهدهست خییییلییی راضی هستم واگه تا دانشگاه هم داشت مطمعنا تکونش نمیدادم من تمام مهدهای شیراز رفتم یه عده إز روی حسادت میگن بده وجالِب نیست اماخدایی من خیلی راضی هستم

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. پریسا

  من اومدم تحقیق ببینم مهد و شهریه اون واسه اینکه بچه ام بذارم چ جوریه ولی با این ارقام قشر متوسط جامعه هم رنگ مهد به چشم نمیبینن

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *