بازدید از شهر «استخر» ممنوع شده است

بازدید از مجموعهٔ باستانی «استخر» فارس، ممنوع شد. این درحالی است که منطقه باستانی همچون شهر استخر که در نزدیکی نقش رجب و تخت جمشید قرار دارد، -استان-فارس-1367916642 [800x600]می‌تواند توسعه گردشگری را به همراه داشته باشد.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ و به نقل از امرداد، پیشینهٔ تاریخی این مجموعهٔ باستانی شوند (: سبب) شد تا در تیرماه امسال، خبرهایی دربارهٔ جهانی شدن مجموعهٔ تاریخی شهر استخر فارس منتشر شد و سرپرست پایگاه پژوهشی پارسه – پاسارگاد از تشکیل هفت کمیتهٔ تخصصی پژوهش و تحقیقات میدانی برای تدوین پرونده ثبت جهانی شهر استخر و نقش رستم و فرستادن (: انتقال) آن به پروندهٔ جهانی تخت جمشید خبر داد.

آرش نورآقایی، فرنشین (: رییس) کانون سراسری راهنمایان گردشگری، گفت: «چند روز پیش برای بازدید از مجموعه تاریخی استخر که در نزدیکی نقش رجب و تخت جمشید قرار دارد رهسپار این منطقه شدم اما با تابلوی ورود ممنوع روبه‌رو شدم. بر روی این تابلو نوشته شده بود به این منطقه نیایید چراکه این منطقه زیر نظر سیستم حفاظتی است.»

به گفتهٔ این راهنمای گردشگری، در منطقه استخر یک تپه باستانی قرار دارد که کاوش درآن انجام شده و یکی از سایت‌های مهم تاریخی است. اگر چنین ممنوعیتی وجود دارد باید آگاهی‌رسانی شود، این درحالی است که مامور یگان حفاظتی سازمان میراث و گردشگری گفت: «اجازه ورود وجود ندارد. اما شوند (: دلیل) ممنوعیت ورود اعلام نشد.»

اِستَخر نام شهری باستانی در استان فارس است. در هفت کیلومتری تخت جمشید، ویرانه‌های شهر استخر نامور به «تخت طاووس» قرار دارد. آثار به‌جامانده از این شهر دربرگیرنده دروازه سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی است، که مربوط به دوران هخامنشی است. در این شهر، بازمانده سازه‌های اسلامی، ساسانی، اشکانی شناسایی شده است‌. آب شهر استخر از رود سیوند بهره برده می‌شد. این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آباد‌ترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود.

«نظرات، فقط به صورت نوشتار پارسی و مرتبط با موضوع منتشر می‌شوند»

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. shz

  ممنون از مدیر سایت و خبرگزاری امرداد که معادل پارسی کلمات رو هم گذاشتین اگه بتونین حرکات حروف کلمات رو هم بزارید که توی تلفظشون مشکلی نباشه هم خوبه

  پاسخ
 2. PEYMAN

  شهر باستانی استخر که یکی از بزرگترین شهرهای ایران بوده،نمادیست از ایران پیش از اسلام.
  بنابراین دلواپسان زیادی هستند که دوست ندارند آثار و فرهنگ با شکوه و افتخار امیز اون دوران بازیابی بشه.
  این دلواپسان از آن میترسند که مبادا شکوه دوران قبل از اسلام،خدشه ای به دوران اسلامی وارد کنه.کلا این آدمها ذهنشون تک بعدیه و همه چیز را با دیدگاه افراطی و دلواپسانه مینگرند.

  پاسخ
 3. من شیرازی

  ممنون خوشحال شدم در پی ثبت جهانی اون هستن اگه ممنوعیت برای اون هست اشکال نداره و خوبیه

  شهر استخر در زمان حمله اعراب به ایران سال ها در محاصره بوده ودر همان زمان کلید نابودیش زده شد

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *