نامگذاری گونه‌های جدید ماهیان بومی استان فارس به اسم سعدی و حافظ

mahi [800x600]

تزیینی

با کشف گونه‌های جدید ماهی در استان فارس، اینجانداران به اسامی بزرگان ونامداران این خطه نامگذاری شدند. به گزارش شیراز۱۴۰۰، دکتر حمیدرضا اسماعیلی عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه شیراز و متخصص زیست جانوری در برنامه شب چراغ رادیو فارس که با اجرای علی محمد حسام فر پخش می‌شود، با بیان این موضوع اظهار داشت: در سالهای اخیر و با همکاری اساتید داخل و خارج کشور موفق به کشف گونه‌های جدید از ماهیان شدیم که تنها در ایران و به خصوص فارس مشاهده شده‌اند. این استاد دانشگاه که علاقه خود را در بخش زیست‌شناسی جانوری، زندگی و دنیای ماهیان اعلام کرد، در ادامه افزود: تلاش کردیم نام‌های انتخاب شده برای این ماهی‌ها، برگرفته از فرهنگ و طبیعت فارس و کشور باشد و به افتخار بزرگان این مرز و بوم، اسامی دو ماهی کشف شده در منطقه تنگه تیزآب سپیدان،ماهی جویباری سعدی و ماهی جویباری حافظ نامگذاری شدند.

وی افزود: یک نوع ماهی راه راه در نزدیکی خسرو و شیرین آباده نیز به همین اسم و یک نوع ماهی دیگر نیز به افتخار اهالی استان فارس و پارسیان، ماهی جویباری پارسی نامگذاری شده است.

دکتر اسماعیلی به کشف گونه‌های دیگر در سایر نقاط کشور اشاره کرد و بیان داشت: ماهی جویباری شیخ بهایی در اصفهان و ماهی جویباری ابن سینا در همدان از جمله اینگونه‌های جدید هستند. وی در پایان اظهار داشت: یک نوع ماهی آکواریومی بومی ایران در هرمزگان کشف شده که این ماهی به مدت یکسال ۱۵۲ فرزند خود را در دهان نگهداری کرده و در این مدت غذا نمی‌خورد!

شیراز۱۴۰۰ به نوبه خود از این حرکت ارزشمند در نامگذاری و کشف گونه‌های جدید از سوی دکتر اسماعیلی و همکاران وی تشکر و قدردانی کرده و امیدوار است اینچنین حرکات علمی و فرهنگی ادامه دار باشد.

«نظرات، فقط به صورت نوشتار پارسی و مرتبط با موضوع منتشر می‌شوند»

«با ورود به این لینک، وارد قسمت بحث آزاد شوید»

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. soroush

  از نام گذاری ۲ تا خیابون ۲ تا پل ۲ تا بیمارستان ۲ تا فرهنگ سرا به نام بزرگان تاریخیمون عاجزیم بعد نام ماهی رو میزاریم حافظ و سعدی . تو بعضی مسائل انقدر به ادم فشار میاد چیزی برا گفتن نمیمونه جز افسوس خوردن

  پاسخ
  1. من شیرازی

   اینم چوت تو آب هستن و کسی نمیبینه گذاشتن ما رو مسخره کردن اگه راست میگن پارک موزه و اسم ورزشگاه ها رو بزارن

   پاسخ
 2. علی

  فکر نمی کنید این یجور توهین به سعدی و حافظ باشه؟ مثلا اگر توهین نیست من پیشنهاد میدم اسم یکی از ماهی ها رو بذارن “آیت الله حسینی الهاشمی ” اسم یکی دیگه اش رو هم بذارن ماهی “بصیرت ”

  شهرام ناظری : بنایی ساخته بودند و در سفر پیشینم به شیراز از من نظر خواستند و من گفتم بهتر بود نامی که برای آن گذاشته‌اید، حافظ می‌بود و مسئولان گفتند اگر حافظ بگذاریم به ما بودجه نمی‌دهند!

  عزیزان دل اون ستاره و سیاره ی تازه کشف شده هست که اسم بزرگان رو می ذارن رووش نه ماهی… اسم ماهی رو بذارن ماهی “شیراز” ، ماهی ” پارس ” ، ماهی “کاکو” ، ماهی ” آموو ولم بکن ” 😀

  پاسخ
 3. هادی

  میخان اسم سعدی و حافظ رو نابود کنن؟
  یعنی چی آقا؟
  مگه اسم ماهی رو میزارن حافظ و سعدی؟؟؟؟
  اسم دوتا از علمای شهر ثالث رو بزارن؟
  بخدا دارن با احساس مردم بازی میکنن

  پاسخ
 4. بنی

  مسخره ترین و توهین آمیز ترین کار ممکنه..
  آخه کی اسم مشاهیر ادبیش رو میذاره رو گونه های جانوری؟!

  اگه اسم گذاری هم باشه معمولا یا محققین مرتبط با پروژه یا حداقل دانشمندان رشته مربوطه و معاصر رو می ذارن. نه یه عارف قرن هشتم!

  مثل اینه که در خارج اسم جانوران رو بذارن بتهون، شکسپیر و..

  من نمیدونم شما در شیراز ۱۴۰۰ چرا از این “حرکت ارزشمند” خوشحال شدید؟! کجای این کار ارزشمنده؟

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   دوستان من نمیدونم دلیل این موضع گیریهای منفی چیه؟ کسی نگفته سعدی وحافظ ماهی هستن و یا اندازه ماهی ارزش دارن!!! نام سعدی و حافظ فراگیرتر از سخصیت این بزرگان هست و این نام ها تنها نماد هستند و ماهیان نه قراره خورده بشن نه چیزی بلکه ماهیان کوچک جویباری هستن!

   پاسخ
   1. بنی

    ادمین گرامی،
    بحث بر سر شخص حافظ و سعدی نیست. اینان صدها سال است که درگذشتند و بود و نبود اسمشون دیگه هیچ تاثیری براشون نداره.
    بحث بر سر توهین به ارزش های فرهنگی یه مردم زندست! شخصیت های ادبی و فرهنگی، هویت و شاخص های یه ملت هستن. این توهین به ما شهروندان فارسی زبان شده.

    شاید اگه این ماهی ها به اسم یک محقق معاصر نامگذاری میشد، نه تنها بد نبود که خوشحال کننده هم بود چرا که باعث می شد اسم و خاطره اون فرد از یاد نره. اما از اسم گذاری حافظ و سعدی بر گونه ماهی ۲ برداشت بیشتر نمیشه کرد.
    یا این افراد چنان گمنام هستن که با دو گونه ماهی به قول شما “کوچک جویباری” باید به دنیا شناسونده بشن! و در تاریخ ماندگار. یا رسما جهت تحقیر این اسم گذاری شده . که من فکر می کنم از بی اطلاعی از آداب نامگذاری و مورد اول بوده -که تفاوتی هم نداره از نظر توهین بودن و – به همین علت من و سایر دوستان به اون اعتراض داریم.

    این نکته رو هم فراموش نکنید، اساسا مشاهیر “ادبی” و “علمی” با هم متفاوت اند. البته از دید افراد کم سواد ممکنه شبیه به هم به نظر برسن. اما تفاوت این افراد مثل تفاوت شخصیت های “علمی” و “مذهبیه”.
    هیچ کس انتظار نداره اسم “امامهای شیعیان” روی گونه های جانوری باشه و همونطور هم هیچ وقت نباید اسم یک “شاعر ملی” به این منظور استفاده بشه. (توجه کنید شاعر یا عارف)

    البته در جاهایی از اسم افراد دانشمند، در حوزه های مرتبط با فعالیتشون استفاده میشه، به شرطی که حرمت افراد حفظ بشه و در راستای احترام بیشتر به فعالیت هاشون باشه. مثل نامگذاری سیارات، سفینه ها یا عناصر جدول تناوبی به یادبود دانشمندان بزرگ بشری.

  1. بنی

   دقیقا بخاطر همین “دانشمند” بودنه که جای تعجب و اعتراض داره.
   اگر یه سری افراد بیسواد (بخوانید مسئول) بودن که جای نگرانی نبود!

   پاسخ
 5. اقوی همساده

  قصد توهین به شهدا رو ندارم ولی کسی هایی که برای پاسداشت خون شهدا اسم خیابون ها و پل های جدید الاحداث شهرمونو اسم شهدای گرانقدر می گذارن لطف کنن برای ارج بیشتر نهادن به این شهدای عزیز اسم ماهی ها رو هم مزین به نام شهدا کنن و نام شهدا را صرفا برای اماکن و خیانونها نذارن . اسم ماهی هامونو حافظ و سعدی گداشتن؟؟!!! تصور کنید اگه این ماهی ها خوردنی باشن و تکثیر بشن و بعد به فروش برسند باید بریم ماهی فروشی بگیم ۳ کیلو حافظ و ۴ کیلو سعدی بدید.واقعا مسخره است. . اسم گذاشتن هم ذوق میخاد .

  پاسخ
 6. اقوی همساده

  اقای ال شمس من همیشه به شما ارادت داشتم و دارم .به نظرتون در مورد مطلب بالا هم احترام می ذارم.اما لطفا مطلب منو هم انتشار بدید تا قداست نوشتن ” مطلب ازاد” و ازادی بیان و نظر خراب نشه .با تشکر

  شیراز۱۴۰۰ به نوبه خود از این حرکت ارزشمند در نامگذاری و کشف گونه‌های جدید از سوی دکتر اسماعیلی و همکاران وی تشکر و قدردانی کرده و امیدوار است اینچنین حرکات علمی و فرهنگی ادامه دار باشد.

  مدیریت محترم سایت .من پیشنهاد می کنم برای اعتلای نام سایت و به پاس تشکر” شیراز ۱۴۰۰ “از دکتر اسمعیلی مبنی بر نامگذاری این ماهی ها بنام سعدی و حافظ این افتخار بزرگ را به سایت شیراز ۱۴۰۰ بدیم و با ایجاد طوماری درخواست کنیم نام یکی از ماهی ها به شیراز ۱۴۰۰ تغییر یابد

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *