«رجب و رستم» ثبت جهانی می شوند؟

نقش های رجب و رستم همچنین شهر استخر به پرونده جهانی تخت جمشید الحاق می شود. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرجنوب، این خبری بود که حدود سه سال قبل از سوی تنی چند از مسئولان میراث فرهنگی عنوان شد. در آن زمان مسئولان تاکید داشتند که پرونده به زودی تکمیل خواهد شد و ظرف یک یا دوسال پس از تکمیل پرونده این آثار در فهرست جهانی جای می گیرد، به طوری که سه سال قبل مسعود رضایی منفرد مدیر وقت پایگاه جهانی تخت‌جمشید درباره الحاق نقش رستم و نقش رجب به پرونده جهانی تخت‌جمشید، گفت؛ وقتی کارهای این طرح انجام شود ارزیاب یونسکو برای بازدید به استان فارس می‌آید. اگر بتوانیم خوب کار کنیم باید تا هفت ماه آینده این مطالعات را انجام دهیم چون مستندنگاری‌ها زمان می‌برد. وی همچنین در آن زمان وعده داد که این پرونده تا دوسال دیگردر فهرست جهانی قرار گیرد، اما پیگیر های خبرنگار ما حکایت دیگری دارد و به نظر می رسد این آثار تا چند سال دیگر هم جهانی نخواهند شد. حمید فدایی سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه قرار گیری آثار در فهرست جهانی فرآینده ساده ای نیست، تاکید کرد : نوع رفتار با این نقوش به واسطه اینکه در حریم محوطه جهانی تخت جمشید هستندو ازسویی هم دارای ارزش منحصر به فردی می باشند مانند دیگر آثار ثبت جهانی است و همواره مورد مرمت و حفاظت اصولی قرار دارند.

وی در گفت و گو با خبرنگار «خبر جنوب» با بیان اینکه در واقع نقوش باستانی رستم و رجب جزیی از مجموعه تخت جمشید محسوب می شوند، افزود: همواره بخشی از ضوابط و مقرراتی که برای مجموعه جهانی تخت جمشید یا پاسارگاد وجود دارد در رابطه با این نقوش (رستم و رجب ) نیز اعمال می شود.
فدایی در ادامه گفت:در حال حاضر پیگیر الحاق این محوطه های با ارزش و منحصر به فرد در پرونده میراث جهانی تخت جمشید هستیم اما نمی توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد.
به گفته سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در واقع این پرونده الحاقی متمم پرونده ثبت جهانی تخت جمشید یا همان پارسه است .

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *