وضعیت نامناسب اماکن تاریخی گردشگری شیراز؛

ارگی که ارزش ندارد

امین آل شمس ؛ سایت خبری تحلیلی شیراز۱۴۰۰: قدیمی ها میگفتند هرچیز ارزشمند اگر تعداد آن زیاد شود، ارزش آن کم می شود، این گفته قدیمی ها حکایت حال و روز کنونی اماکن تاریخی گردشگری شیراز هست که آنقدر زیاد هستند که متاسفانه وجود آنها برای ما عادی شده و توجهی به وضعیت آنها نداریم، از آرامگاه های سعدی و حافظ بزرگ گرفته تا بناهای زندیه مانند ارگ کریمخان، حمام، بازار و مسجد وکیل، موزه پارس و عمارت دیوانخانه.
بافت تاریخی شیراز هم که جز تخریب و ویرانی خبری از آن درز نمیکند!
اما یکی از اماکنی که در سالهای اخیر جفای زیادی به آن شده، ارگ باشکوه و زیبای کریمخانی هست که نه کاربری مشخصی دارد و نه تنها وضعیت رسیدگی مناسبی ندارد، بلکه هر روز تهدیدی متوجه آن می شود. از هتل آسمانی که هنوز سایه آن بر سر ارگ سنگینی میکند و مشخص نیست تکلیف تخریب طبقات اضافه باقی مانده چه شد تا عدم رسیدگی به محیط اطرف آن و برگزاری نمایشگاه های مختلف بیهوده و تبدیل این محیط به پارکینگ خودروها! موضوعاتی که به نظر هیچگاه تمامی ندارند و باید به این وضعیت نابسامان عادت کرد!

تبدیل محوطه ارگ به پارکینگ، در حاشیه نمایشگاه صنایع دستی، امروز

ارگ کریمخان با توجه به وسعت، تاریخچه و موقعیت قرارگیری آن کی تواند نقش فرهنگی – هنری پررنگی در سطح استانی – ملی داشته باشد اما افسوس که در غفلت مسوولان اوج استفاده از این فضا به برگزاری نمایشگاههای بی سر و ته در محوطه خارجی و تنها یک اتاق مجسمه در داخل شده است.
این ارگ باشکوه در صورتیکه قدر آن دانسته میشد می توانست مانند گوهری گرانبها در دل شهر بدرخشد، اما افسوس…

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. جمشید

  قدیمی ها هم گفتن اول یه یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم
  یادتون رفته سایت وزین شما از هتل آسمان و تخلف آشکارشهرداری و سازمان بی خاصیت میراث در این زمینه حمایت می کردید برادر !!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
   1. فارسی

    امین جان ارگ کریمخانی قبلا زندان بوده…..و پدر بزرگ ام خیلی برام از اینجا گفته .زندان کریمخانی نام اصلی آن هست وهمه پدربزرگ هامون (البته آنهایی که شیرازی اصیل هستند مثل من) برامون تعریف کردن که اینجا چه جای مخوفی بوده .
    طبق گفته یکی از افرادی که در این زندان بوده که برای پدر بزرگ ام تعریف کرده زندانی ها را با زنجیر از سقف آویزان میکردن وهرروز سهمیه شلاق داشتن
    یکی از علت هایی که پدر بزرگ هامون از ارگ کریمخانی بدشون میومد همین بود.
    در ضمن اینقدر مانع تخریب خانه های بافت فرسوده نشوید امین جان .ما خودمون دو تا خانه تاریخی داریم نزدیک مسجد نصیر الملک هم هست هر وقت وقت داشتی بهم خبر بده ببرم ات بهت این خونه ها رو نشون بدم متاسفانه موش زده و موش هاش به بزرگی گربه شدن حتی مستاجرهای افغانی هم از اینجا فرار کردن و رفتن همین بهمن ماه ۹۵ من و چند تا پسر عمو هام رفتیم ۱۰ تا تله موش و کلی مرگ موش ریختیم تا به حساب خودمون موش ها رو طی یک عملیات ضربتی قلع و قمع کنیم همون روز فقط ۴ تا موش رو خودم با سیخ بلند کشتم عکساشو هم دارم .اگر خواستی بهت نشون میدم .چیزی حدود ۲۶ تا جنازه موش از این خونه بیرون آوردیم و به خیال خودمون ریشه موش ها رو کندیم ولی الان که دوباره رفتیم مستاجر ببریم باورت نمیشه موش ها دارن توی حیاط رژه میرن .
    این بافت باید تخریب بشه فقط اون خانه های خیلی تاریخی با معماری خاص رو خودشون بخرن ونگه داری کنند وگرنه وضعیت افغانستان کوچک در مرکز شهر همچنان ادامه خواد داشت.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  1. ايراني

   جمشیدجان چرا بدون سند و مدرک حرف میزنی. شیراز۱۴۰۰ کارش درسته. من که به شخصه خیلی قبولش دارم

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. محمد (پیرخرابات

  یکی دیگر از مشکلات تمام نشدنی شیراز پارک خودروها در اقصی نقاط شهر هست از روبرو ارامگاه حافظ گرفته تا تمام پیاده روها و اماکن تاریخی، محل ساختمان های نیمه کاره و پروژه های شهری درحال ساخت ووو کلا هر جایی که ماشین رد بشه!!!!اینهمه بی قانونی و لی برنامگی خیلی چندش اور هست ولی خود این افراد اصلا متوجه نیستن. در واقع خودشون نمیخان متوجه بشن..

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. ستار

  شرم اوره .مسئولین شهری ،میراث فرهنگی ، خیلیییی ناامیدمون کردید خییییلییییی :-/

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. عماد

  همه این حرفا به کنار من نمی دونم مسئول زیبا سازی شهرداری کجا رفته داره چکار میکنه
  همه شهر ها دم عید شهر رو تر تمیز و زیبا می کنن بر عکس امسال خیلی وضع آشفته ای داریم زیبا سازی به کنار
  همه پیاده رو ها رو کندن و قطعاً تا عید تموم نمی شه جدول ها ها اکثرا رنگ آمیزی نشدن
  گل کاری خیلی ضعیف بوده . خیلی از باغچه ها خالی موندن اصلاً چهره شهر چند ماه پیش بهتر بود تا الان
  من یکی توی شهر مسافرا رو می بینم خجالت می کشم
  یادتون باشه اینجا شیرازه نه . . . اسم نمی یارم ولی همه از شیراز یه انتظار دیگه ای دارن
  الحمد لله اماکن تفریحی که کلاً نداریم فقط پاساژ می سازیم زیبا سازی که نداریم ارگ کریمخانی هم که این وضعشه برای خودم و خودتون و مسئولین متاسفم
  قلبم درد گرفت بخدا . . .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *