استان فارس امسال سال پر بارشی را تجربه می‌کند

مدیر مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با اشاره به نزدیک‌شدن فصل بارش‌های باران در کشور گفت: بر‌اساس نقشه‌های جوی و آب وهوایی روی اقیانوس هند به‌نظر می‌رسد استان فارس امسال سال پر بارشی داشته باشد.  به گزارش شیراز۱۴۰۰،

محمدجعفر ناظم‌السادات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز ، اواخر آبان ماه امسال را زمان آغاز بارش باران در استان فارس اعلام کرد و اظهار داشت: اقیانوس هند منبع بزرگ تامین منابع رطوبت و علت بارش‌ها برای کل کشور محسوب می‌شود وهمین موضوع سبب شده پیش‌بینی بارش‌ها براساس آب و هوای ایجاد شده روی این اقیانوس صورت بگیرد.

این پژوهشگر برجسته دانشگاه شیراز با تاکید براینکه شرایط مساعد برای تبدیل‌شدن رطوبت به ابر در تمامی نقاط کشور فراهم نیست، گفت: درایران به‌دلیل همسایگی استان‌های هرمزگان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام به اقیانوس هند بیشترین تاثیرپذیری را دارند و به‌همین دلیل مسئولان باید بستر ایجاد رطوبت در این استان‌های را فراهم کنند تا دیگر بخش‌های کشور به طور کاملا معناداری از رطوبت اقیانوس هند بهره‌مند شوند.

وی گفت: چنانچه بتوانیم بسترهای رطوبتی  بیشتری را در منطقه ایجاد کنیم از بارش‌های بیشتری برخوردار می‌شویم.

ناظم‌السادات با بیان اینکه زیان‌بارترین جنگ‌ها هم به اندازه خشکی طبیعت و قهر طبیعت زیان ندارد، گفت: توجه نداشتن به کم آبی وخشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها عاملی برای بروز خشکسالی است و تداوم این امر سبب افزایش گازهای گلخانه‌ای و عدم تشکیل ابر در آسمان ایران می‌شود.

این پژوهشگر از مسئولان خواست اعتبارات قابل توجهی از سوی دستگاه‌های مربوطه برای تحقیقات بیشتر بر روی اقیانوس هند قرار دهند تا برای رفع معضل خشکسالی چاره‌جویی شود.

وی از مسئولان استانی خواست نسبت به امر درختکاری تلاش ویژه‌تری داشته باشند زیرا در شرایط فعلی تنها راه نجات از خشکسالی پرداختن به موضوع درختکاری است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. حامد-شهرراز

  بسیار عالی است و امیداورم امسال شاهد پر آبی دریاچه های بزرگ استانمان، همانند مهالو، بختگان و پریشان باشیم.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. سعید --1--

   پارسال هم پر بارش پیش بینی می شد ، ولی دیدیم که کمتر از میانگین بارش داشتیم .ضمن اینکه خوشحالم بابت این مسئله ، امیدوارم ایم موضوع باعث نشه همشهریان عزیز با خیال راحت آّب مصرف کنند و به صرفه جویی اهمین ندهند .

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. امین

  متاسفانه مسئولان فارس برای اینگونه پژوهشهای آکادمیک بودجه کمی اختصاص میدن و به اهمیت احیا تالابها و رودخانه‌های فارس و ایجاد بسترهای رطوبتی برای مبارزه با پدیده خشکسالی واقف نیستن

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. رضا

  متاسفانه همین منبع سال گذشته در ۱۲ مهر ۱۳۹۳ در متنی که در همین مطلب نیز مشاهده می شود سال پربارشی را پیش بینی کرده بودند که خلاف آن ثابت شد
  پس خیلی به پیش بینی های این منبه امیدی نیست
  به امید سال پر باران در کل فصول بویژه در اسفند و بهار ۹۵ و به امید سالی پر از برف در آذر و دی ماه

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. صادق

  خبر خیلی خوبیه امیدوارم سالی پر برکت داشته باشیم که حداقل یه کمی جبران منابع ته کشیده شده باشه و هوا هم بهتر بشه

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. شهرام یازعی

  یکی نیست بگه اگر کل ساله هم بارون بیاد این هیچ کمکی به خشکی ایران نمی کنه. مهم آب های زیرزمینی هست نه آب های سطحی

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. فرشاد

  به نظر من یک نهاد خبری حرفه ای و دلسوز مثل شما نباید چنین خبر هایی رو عنوان کنن.فرض کنیم که قراره کلی برف و بارون هم بیاد اما بهتره شما در این زمینه رسالت خبری نداشته باشین چون مردم بی فکری که همین الان هم شلنگ به دست دارن حیاط و ماشین و پتو و راهرو و پارکینگ میشورن دلگرم میشن و بیشتر به نظافت کاری مریض گونه خودشون ادامه میدن.مردم ما هنوز نمیدونن قحطی یعنی چی.هنوز نمیدونن خشکی یعنی چی.البته مسولین هم نمیدونن وگرنه فکری به حال مردم بی فکر که براشون هیچی مهم نیست میکردن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 7. شیرازک

  من این استاد گرامی رو میشناسم، ایشون تخصصشون زدن حرفهای باور ناپذیر و گرفتن بودجه تحقیقاتی! هست.
  هر وقت هم که بودجه کم میارن، دوباره خبر از آینده پربار همراه با نیازشون به بودجه بیشتر میدن! دلتون رو الکی به این پیشگویان قرن ۲۱می خوش نکنید،
  ایشون اگه هنری دارن بهتره در بهبود آبیاری کشاورزی فارس نشون بدن، ( با همین بودجه ها ایشون تشکیلاتت نسبتا بزرگی در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز راه انداخته که دریغ از یه دستاورد بدرد بخور)

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *