تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ Monday, 26 July , 2021

آخرین اخبار

جناب مدیرکل وعده شما را با کدام منطق باور کنیم؟ جذب نیرو توسط مدیران شهری در روزهای آخر خدمت شایعه است ۲ برابر ظرفیت بستری تخت‌های بیمارستان‌های کرونایی شیراز تکمیل شد تقاطع غیرهمسطح کنارگذر شمال شرق-بلوار نیستان افتتاح می شود ویدئو: خسارت ٨ میلیارد تومانی طوفان به زیرساخت‌های برق فارس فاز نخست پروژه توسعه اطراف آرامگاه سعدی بزودی افتتاح می‌شود بزرگترین دغدغه ما نداشتن زمین مناسب در لیگ برتر است شعله‌ورشدن آتش کرونا و بیمارستان‌های سرشار از بیمار در فارس پیمان همکاری شیراز و «نووی ساد» صربستان به امضا رسید از ۱۳۸۸ تا ۱۴۰۰، شیراز۱۴۰۰، ۱۲ ساله شد عکس: پروژه باغ ایرانی رشد‌‌‌‌‌‌ ۱۱۷.۹ د‌‌‌‌‌‌رصد‌‌‌‌‌‌ی بودجه فارس در سال ۱۴۰۰ عکس: پیاده راه و مسیر دوچرخه سواری بلوار احمد بن موسی رونمایی از بزرگ ترین پل معلق شیراز تا مهر ماه د‌ر پارک سایه عکس: پروژه بزرگراه قره پیری صدرا به شیراز همکاری مسئولان شیراز برای بهره برد‌‌‌اری ۲ ساله از مسیر قره پیری صد‌‌‌را به شیراز مباحث توسعه کلانشهر شیراز باید با محور اجتماعی – فرهنگی انجام شود عکس: بهسازی و فضای شهری اطراف آرامگاه سعدی عکس: فضای شهری بلوار نیایش جشن صعود تمام شد، فجرسپاسی را همین امروز دریابید

2

شیراز نیازمند آثار مدرن و چشمگیر معماری + عکس

 • کد خبر : 4616
 • ۰۴ آبان ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۳

با عبور از بافت قدیمی و تاریخی شیراز بیش از هرچیز معماری خانه‌ها و مساجد تاریخی توجه را به خود جلب می‌کنند، خانه‌هایی که هنوز هم نشانه‌هایی از آرامش و هویت را در خود دارند، هرچند که رنجیده از بی‌توجهی متولیان و مسئولان باشند. به گزارش شیراز۱۴۰۰، با گذر دهه‌ها و پیشرفته شدن جامعه، ساختمان‌ها نیز دچار تغییراتی را در نما و ظاهر خود شدند. برخی مانند مجموعه سرزمین سبز به نمادی زیبا تبدیل، و برخی مانند مجموعه خلیج فارس در ‌‌‌‌نهایت به یک فاجعه معماری ختم شدند. اکنون با ایجاد رقابت در بین شهرهای کشور، به خصوص ۵ کلانشهر اول کشور یعنی تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز، ساخت ساختمان‌های مدرن و مرتفع در دستور کار این شهر‌ها قرار گرفته است تا علاوه بر حفظ بعد تاریخی، مدرنیت نیز وارد شهر‌ها شوند.

در این میان نیاز است که مسئولان شهر شیراز بخصوص مجموعه شهرداری و استانداری با تعریف مجموعه‌های مدرن و متفاوت، توجه‌ها را به سمت شیراز جلب کرده و با تعریف مجموعه بلند مرتبه تجاری، تفریحی، مسکونی و اقامتی در قالب برج‌ها و آسمان خراش‌های بالای ۵۰ طبقه، توجه ویژه‌ای به توسعه عمودی شیراز داشته باشند. برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی شیراز که در دو برج ۴۷ طبقه تعریف شده بودیا مجموعه مسکونی آتی ساز که در ۳ برج ۴۷، ۴۸ و ۴۹ طبقه طراحی شده بودند، سرآغاز خوبی برای این حرکت محسوب می‌شدند که به دلایل مختلف ساخت آن‌ها متوقف و یا کنسل شد.

در این میان مجموعه شهرداری می‌بایست با استفاده از مشاوران بر‌تر داخلی و خارجی با جانمایی چنین مجموعه‌هایی به جذب سرمایه گذار و تکمیل طراحی آن اقدام کرده و هرچه سریع‌تر ساخت آن‌ها را آغاز کند تا شیراز در زمینه مرتفع سازی از رقیبان خود در کشور و حتی منطقه عقب نیفتد. بدون شک منطقه می‌انرود با توجه به طرح توسعه آن و راه‌های دسترسی بسیار مناسب می‌تواند به عنوان شهرک بلند مرتبه ساز شیراز معرفی شود و با این اقدام جلوی اقدام بهانه جویان و مخالفان پیشرفت و توسعه شیراز به بهانه «بالاشهری» بودن آن نیز گرفته خواهد شد.

پبرای مثال در تهران، فاز دوم برج میلاد چندی پیش به مسابقه گذاشته شد و طرح زا‌ها حدید معمار مشهور انگلیسی – عراقی برگزیده شد و درحال اجرا می‌باشد. زا‌ها حدید علاوه بر این طرح برای آلمانی‌های نیز مجموعه‌ای متفاوت طراحی کرده است که در ادامه مشاهده خواهید کرد. به هرروی مدرن شدن شهر شیراز برابر خواهد بود با ایجاد فرصت‌های شغلی و جذب توریست بیشتر که می‌تواند بر جذابیت‌های پایتخت فرهنگی ایران بیفزاید.

به نظر شما چه طرح‌های مدرن و در چه مناطقی از شیراز می‌توانند اجرایی شود؟ شیراز۱۴۰۰ از شما درخواست دارد با نشان دادن مثال‌هایی از آن‌ها نام ببرید.

استادیوم توکیو طراحی شده توسط زها حدید

استادیوم توکیو طراحی شده توسط زها حدید

ساختمان BMW در شهر لایبزگ آلمان طراحی شده توسط زها حدید

ساختمان BMW در شهر لایبزگ آلمان طراحی شده توسط زها حدید

پرش اسکی، اینسبروک اتریش طراحی شده توسط زها حدید

پرش اسکی، اینسبروک اتریش طراحی شده توسط زها حدید

کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
کشتی تفریحی آلمانی طرحی از زها حدید
فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

 

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

فاز دوم برج میلاد طرح از زها حدید

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=4616

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 41در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴۱
 1. اگه اون طرههای که نام بردید جلوی ساختش نگرفته بودن شیرازالان می تونست با داشتن حداقل پنج برج بالای ۴۷طبقه مدرن درایران پیشرو باشه ومتاسفانه تجربه نشون داده که اینها اجازه ساخت چنین مکانهای رو درشیرازنمیدن وسرمایه گزارانی رو که قصد داشتن دراین بخش سرمایگزاری کنن روازشیراز فراری دادن
  وباید دید مسئولین شهری واستانی به طورکلی عوض بشه ومتحجرانه به موضوع نگاه نکنن وگرنه هیچ امیدی به این وضع نیست
  اگربه فرظ محال دید مسئولین عوض بشه همون منطقه مییانرودبهترین مکان

 2. به نظر من شهرداری می تونه با به مسابقه گذاشتن طرح برج دوقلویی که قرار در محل رستوران لبنای احداث بشه شروع کنه. و بجای طرح های معمول که همه جا می شه مشابه اش رو دید با یک طراحی مدرن و زیبا شهروندان شیرازی رو غافلگیر کنه.
  در مورد میانرود کاملا باهات موافقم.یکی از بهترین نقاط شیراز برای اینکار خواهد بود بخصوص که ورزشگاه بزرگ شیراز هم می تونه به این مجموعه نمای بسیار مدرن و زیبایی بده
  فقط امیدوارم اگر قرار بر بلند مرتبه سازی بشه از اون طرف بوم نیوفتیم و با توجه به کوهستانی بودن و محصور بودن اطراف شیراز .معابر ورود جریان هوا به شیراز درنظر گرفته بشه و با ساخت و ساز بدون کارشناسی در این زمینه آینده ی آب و هوای شیراز رو به خطر ندازیم.مثلا ۲ تا ساختمونی که در انتهای بلوار فرهنگ شهر و کنار پلهای منتهی به بزرگراه حسینی الهاشمی احداث شده به گونی ایست که اگر چند طبقه بلندتر ساخته می شد و در حد آسمانخراش بود در جیران هوای ورودی اون منطقه که شمالغرب به جنوب غربه اختلال جدی ایجاد می کرد.البته بنظر من شایدم هم اشتباه کنم!!
  منطقه ی ابیوردی هم می تونه مناسب باشه چون روی کل شیراز دید و منظره داره و مشکلی هم در ورودی هوای شیراز ایجاد نمی کنه.البته اگر جایی برای این کار مونده باشه.
  ساختن نمادهای مدرن هم می تونه کار ساز باشه از مجسمه های اشخاص که بگذریم مثلا می شه از روی اشعار و مفاهیم هم نماد ساخت.چند وقت پیش روزنامه خوندم که یک هنرمند در حال ساختن مجسمه ای از روی شعر بنی آدم سعدی است.اگر یه همچین مجسمه ای به صورت نمای یک هتل یا ساختمون و ورزشگاه و… کار بشه واقعا می تونه زیبا مدرن و محشر باشه.
  بنظر من باید در ساخت و ساز و برج سازی حتما آب و هوا هم درنظر گرفته بشه و در معابر ورودی هوای شهر بیشتر فضای سبز کار بشه .البته بایک طراحی به روز و بسیار مدرن و شیک.

 3. چه علاقه ای به زاها حدید!!!!
  معروف ترین معماری که در زمان خود در ایران طراحی کرد، آلوار آلتو بود در همین شیراز…
  طراح موزه هنرهای معاصر شیراز، معمار معروف آلوار آلتو بود اما بخاطر حمایت همه جانبه مسئولان، کار هیچ وقت ساخته نشد…
  از معماران داخلی صاحب سبک حمایت بشه که نرن جاهای دیگه خارجی نخواستیم، همین داخل هم معماران خوبی وجود داره که می تونن کارهای با کیفیتی ارایه کنند اگه مسئولان شهری بخوان بهشون بها بدن…
  مثل فرهاد احمدی که خاص ترین معمار ایرانی است – مثل بهرام شیردل معمار معروف ایرانی و استاد دانشکده معماری لندن و دانشگاه هاوارد که مرکز تجارت جهانی شیراز رو طراحی کردند و بخاطر حمایت مسئولان و همکاران الان در دبی تشریف دارند و برای عربها طراحی می کنند – مثل حسن فتحی که در دنیا احترام خاصی داره و در ایران…. – مثل برادران دیبا – …
  که اکثرا مورد بی مهری از طرف مسئولان و چشم و هم چشمی توسط همکاران قرار گرفتند…

 4. من_ خنگ نفهمیدم چی شد! مجتمع خلیج فارس فاجعه معماری هست؟! امین آقو خودت میبری خودت هم میدوزی؟ تو کدوم دادگاه معماری “مجتمع خلیج فارس” محاکمه و محکوم شد؟ قاضیش کی بود؟ که حالا شما حکم به فاجعه بودنش میدین؟!

  این مجتمع حدود ۵۵۰۰ پارکینگ ارائه داده که در کل کشور یبسابقه هست! شاید اگر این پارکینگها رو هم حجره و مغازه میکرد و میفروخت فاجعه نبود!!!
  در ورودیهاش از هنر ایرانی الهام گرفته که لابد این هم فاجعست!!!
  تازه مگه این مجتمع همه فازهاش تموم شدن که حکم به فاجعه بودنش میدین؟

  صد در صد این مجتمع هم نواقص زیادی داره اما آقا امین از شما بعید بود که اینطوری یکطرفه پیش قاضی برین و کل مجتمع رو فاجعه بنامید.

  • دوست عزیز من از خودم نمیگم و در این زمینه تخصصی ندارم. از دید من شهروند معمولی بله یک فاجعس! یک ردیفه بتونی که هیچ معنایی نداره!

   بسیاری از دوستان من هم که معمار هستن این نظر رو دارن. شما معماری اون رو با پدیده مشهد مقایسه کنین

   • اتفاقا داشتم دیروز بهش فکر می کرد…اومدم اینجا این کامنت رو دیدم…راست میگه امین آقو…درسته اولین بود ولی واقعا از نظر معماری حرفی واسه گفتن نداره!

   • فعلا از افتخارات شیراز اگر تونستی یه آلونکی بساز ببینیم چه جوری میسازی بعد نظر بده .شما این جور که مشخصه اهل بزک کردنی نه ساخت و ساز .

   • من معمار نیستم که بخوام چیزی بسازم اما میتونم به عنوان یه شهروند نظر بدم! فکر هم نمیکنم که مجتمع خلیج فارس واقعا طرح خاصی داشته باشه در برابر پروژه ای مثل مشیر یا سرزمین سبز

  • دوستــ عزیز، خلیج فارس نه تنها یک فاجعه که چیزی فراتر از اون هست! در تمام ابعاد! اول از همه در بعد معماری و منظر شهری که به جرات میتونه بی هویت ترین و زشت ترین ساختمان تازه ساخت در کشور و بلکه در جهان لقب بگیره! دلتون رو بی چی خوش کردین؟ چرا چشماتون رو رو واقعیات میبندین و به کم قانع میشین؟ بعد از گذشت ۸سال از شروع به ساخت این مجتمع، حق مردم شیراز واقعا چنین چیز افتضاحیه؟ داشتن ۲۵۰۰ مغازه مهم نیست! تعداد برندهای جهانی یک مجتمع هست که اون رو معتبر میکنه! اینجا بدون هرگونه برندی چه در صنایع صوتی تصویری،لوازم خانگی، بوتیک،کیف و کفش،عطر و ادکلن،دوربین و موبایل و تبلت و کامپیوتر با مغازه های سر دزک چه تفاوتی دارن جز قیمت بالاتر!!!
   بزرگترین پارک شهرمون رو ازمون گرفتن که در ازاش از اون بزرگتر رو تحویلمون بدن! ۸ سال گذشت، پس چی شد؟
   سالن های سینما کجاست؟
   فود کورتهای بین المللی چی شدن؟
   برندهای معتبر جهانی ؟!
   تنها تونستن با التماس و باج دادنهای زیاد، کارفور فرانسه رو راضی به اجارۀ فضای هایپر استار بکنن که بماند چه قرارداد ترکمانچایی این وسط رد وبدل شد!
   دریاچه خلیج فارس، که هویت دهندۀ نام این مجموعه هست کجاست؟ اصلا قراره به همون شکل ساخته بشه؟
   اصلاح مسیر و تقاطع غیر همسطح اون منطقه به کجا رسید؟!
   این یکی از بزرگترین سرمایه برداری های سالهای اخیر در ایران هست و چیزی فراتر از فاجعه!!!
   لطفا با چشمانی باز، بدون تعصب و با کمی تحقیق در مورد شکل گیری معماری های بینظیری که در مشهد و تبریز و اصفهان و شمال و جنوب (کیش و قشم و حاشیه دریای خزر) به دست معماران توانمند خودمون در حال اجراست پاسخ بدید!

   • جناب آقوی مصلح گرامی، از شما بعیده! حالا من_ خنگ یه جفنگی بگم طوری نیس اما از شما بعیده.

    مجتمع خلیج فارس از نظر معماری فراتر از فاجعه هست چون فروشگاه های مارکدار نداره؟؟؟؟!!!!!!!!

    مجتمع خلیج فارس از نظر معماری فراتر از فاجعه هست چون سینماهاش هنوز ساخته نشدن و فود کورتش راه نیفتاده؟؟؟؟!!!!!!!! (یعنی اگه فردا یدفعه همه سینماهاش ساخته بشن و فود کورتش باز بشه معماریش هم گل میکنه؟)

    چرا ما باید همه چیز رو سیاه و سفید ببینیم؟ یا یک چیز باید عالیه عالی باشه یا پست_ پست؟ این وسط خاکستری نباید داشته باشیم؟ چرا در موقع قضاوت فقط بدی ها و کاستی ها رو میبینیم و خوبی ها به چشممون نمیاد؟

    آیا “من_ نوعی” با کوبیدن دیگران و خار و کوچک و بی مقدار کردن کار آنها به ارج و قرب خودم میافزایم؟ مصلح جان، من شما رو از روی عکسهای عالی هی که توی این سایت گذاشتین میشناسم و مطمعنم که هدفی به غیر از پیشرفت شیراز ندارین اما بعضی وقتا قلم افسار گسیخته میشه و …

   • یک بار دیگه محبت کن و بدون عصبانیت و با عقلانیت نوشته من رو بخون دوست عزیز! بنده کجای عرایضم ارتباطی میانن معماری ونداشتن برند و مارک و … عنوان کردم؟!
    من از خلیج فارس به عنوان چیزی فراتر از فاجعه، در تمام ابعاد سخن گفتم! و پس از اون ابعاد رو شرح دادم که از معماری شروع میشه و با بقیه موارد ادامه پیدا میکنه!
    من، هویت، سواد و حرفه شغلیم مشخصه، حداقل مبانی زیبایی شناسی و معیارهای مربوط به اون رو سالها خوندم و به لطف خدا همیشه سعی میکنم جانب تعادل رو در گفته هام نگه دارم، اما شمایی که هویت و دانشت رو پشت نامِ من خنگ مخفی میکنی، نمیدونم با چه اهداف و نیتی به حمایت از بزرگترین سرمایه بردارِ شیراز و جنوب کشور! که سودهای میلیاردی رو با پولهای مردم به جیب زده و در آخر یک بی آبرویی مطلق رو تحویل جامعه داده میپردازی؟!
    اگر واقعا از روی بی اطلاعی، کم تجربگی و سن کم باشه، قابل گذشته و با گذر ار جوانی و کسب تجارب و دیدن واقعیات نظراتت متعادل و به قول خودت خاکستری خواهد شد! اما اگر دستی بر آتش داری که …

   • دست شما درد نکنه آقوی مصلح خان که من_ خنگ رو از نادونی نجات دادین.

    اگه همون اول میفرمودین که ای پسر خاله ما که صاحب مجتمع خلیج فارس “بزرگترین سرمایه بردار شیراز و جنوب ایران” هست و بنا بر حکم جنابعالی “سودهای میلیاردی رو با پولهای مردم به جیب زده” من میرفتم پیش خاله و حسابی چوقولیشو میکردم که چرا ای پسرت دزد و کلاه بردار شده و به جای ایجاد اشتغالبرای صدها جوان، کلاه سر مردم میذاره!

    حالا میفهمم که اون فرماندار قبلی که جلوی ساخت برجهای تجارت جهانی و غیره رو گرفته بود و میخواست مجتمع خلیج فارس رو هم تعطیل کنه، درست مثل جنابعالی شعورش بالاتر از فهم من_ خنگ بوده و داشته در حق شهرمون خدمت میکرده!!!!!!!!

    یک کلام از من_ خنگ نادون هم بشنوید و این غرور و نخوت رو از سرتون بیرون کنین و خودتون رو از مردم عوام بالاتر و فهیم تر تصور نکنین. از همه مهمتر، باید از سرمایه گذار حمایت کرد نه اینکه دزد قلمدادشون کرد و فراریشون داد.

   • با توجه به ادبیات و خروج از دایره ادب و توهین به شعور مردم و همچنین فرافکنی هایی که در بحث انجام میدی، مشخصه که قصد فهمیدن اصل مطلب رو نداری و اون نام رو به درستی انتخاب کردی .من هم با این وضعیت ادامه بحث رو جایز نمیدونم و دعوتت میکنم به دیدن بازخوردهای مردم روی کامنتها تا متوجه بشی بقیه مخاطبین بیشتر با کی هم عقیده هستن!

 5. واقعا زیباست
  خیلی حال کردم

 6. درود فراوان بر شما و دوستان.

  با توجه به اینکه در سالهای گذشته انصافا سرمایه گذاری های خوبی در سطح شهر شیراز آماده بودند و کار خود را شروع کردند و بنا به دلایلی نا معلوم و مجهول، کار خود را نیمه کاره گذاشتند و تعطیل شدند، مانند برج های دوقلو تجارت جهانی و مجموعه های مسکونی و مجموعه aps2، این سکوت و کار نامعلوم تر مسئولین ذی ربط، باعث شد نحوه و امر سرمایه گذاری در این کلانشهر، به نوعی کم رنگ شود و یا اگر هم سرمایه ای وارد این شهر شود، بطور ناقص و نیمه کاره اجرایی گردد.
  بدون تعارف و توهین به شخص خاصی، هنوز که هنوز است عده ای در سمت های مربوط به اداره و مدیریت شیراز، قبل از انتخاب شدن و منصوب شدن، یک حرف را میزدند، الان دقیقا عکس آن و ۳۶۰ درجه متفاوت تر از آن حرف میزنند و عمل میکنند.
  اشکالی ندارد، بگذارید کمی هم مسئله را بازتر کنم و نامی هم ببرم.بالاخره ما مردم و جوانان معشوق شیراز، حق داریم در این زمینه ها اظهار نظر کنیم.
  ببینید در دوره ی شورای سوم شهر شیراز، سرمایه گذاری هنگفتی معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان انجام شد.حتی برنامه و پروژه های آن معلوم گردید و توسط شورا تصویب شد که در آخر معلوم نیست اینها اجرایی میشود یا خیر؟
  در دوره چهارم فعلی، یکی دو تن از اعضای شورا، که قبل از انتخاب شدن توسط مردم حرفی دیگر میزدند، انگار و از قرار معلوم خیلی به مسجد و تکیه و حسینیه علاقمندند و دم از جامعه اسلامی و اسلام و اهلبیت و …. میزنند.( خدا داند).
  تا آنجایی که من حقیر، از گفته های ایشان متوجه شدم، ایشان بیشتر میپسندند بجای رفع نیاز های مردم و رفع مشکل مسکن و راه سازی و رفع مشکلات پیرامون شهر شیراز، مسجد ساخته شود.!! قضاوت در مورد نحوه ی فکر و استدلال این شخص با شما. خودتان بسنجید ببنید مشکل امروزه پیرامون شهر مخصوصا سمت جنوب مهدی آباد و میانرود و بهارستان، نبود راه های دسترسی مناسب و فضاهای سرسبز است یا نبود مسجد.؟؟!!.
  ————–
  من میخواهم عرض کنم که تا زمانی که این گونه تفکرات بیش از حد افراطی و خنده دار در شورای این شهر وجود داشته باشد، خیلی نمیتوان امیدوار بود. گرچه ممکن است بضی اوقات ساخت مسجد و حسینیه بد نباشد و امری خیر محسوب شود. من کامل این موضوع را محکوم نمیکنم.

  در گوشه ای دیگر، شورای شهر و شیراز بالاخره دست به انجام پروژه های بزرگ و مدرن و بلند مرتبه میزنند. به نظر من یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین کار هایی که شورا و استانداری میتواند انجام دهد، احیا و فعال کردن کارگاه پروژه های تعطیل نظیر برج های ۴۷ ۴۸ ۴۹ طبقه آتی ساز – پروژه مرکز تجارت جهاتی در ابعادی وسیع تر که میتوان آنرا در جای دیگر از شهر به همان شکل اجرایی کرد. -و … . آینده ای روشن و پروژه های عظیمی در آینده این کلانشهر است. شک نکنید.

 7. به نظر من خیلی مناسب نیست برای شیراز…اگه همون برج های تجارت جهانی رو می گذاشتن بسازن خوب بود ولی کلا چیزهایی که یه ربطی به معماری سنتی خودمون داشته باشه بهتره نمونه اش هم زیاده مثل هتل کریمخان ،پروژه مشیر و… بعد هم توریست خارجی تو کشور خودش از دهه ها پیش همچین جاهایی رو دیده ازشون خرید کرده بعد میخواد بیاد شیراز این کپی های ناشیانه از اون طرف آب رو ببینه که چی بشه؟
  باید به معماری اصیل ایرانی و اسلامی خودمون بها داد. باید دید که توریست خارجی چی دوست داره تا اون رو بسازیم مطمعنا ساختمون های مدرن ساختن نیاز توریست خارجی نیست.
  بعد هم امین جان به نظر من برج بلند و ساختمان فلان طبقه برای شهر افتخار نیست اینکه در این موردها از بقیه شهرها عقب نیوفتیم افتخار نیست!
  این شهر احتیاج داره به چند سالن اجتماعات بزرگ چند سینمای چند سالنه چند سالن تئاتر سامان دهی رودخانه اینها برای شهر میشه افتخار نه در رقابت با دیگر شهرها برج بلندتر بسازیم!
  دلمون خوشه پایتخت فرهنگی کشور هستیم ولی نه یه سالن اجتماعات بزرگ نداریم که یه کنسرت بشه توش برگزار کرد نه یه سالن سینمای درست و نه یه سالن تئاتر!!!!
  کنسرت شهرام ناظری در همین سرزمین سبز برگزار شد و وسط کار برق رفت بعدش موتور برق رو راه انداختن که با ناظری همخوانی می کرد!!!
  چه لزومی داره شهری که داعیه فرهنگی و ادبی و هنری داره برج ۱۰۰ طبقه داشته باشه؟!! این سرمایه های بخش خصوصی باید به سمت های بدرد بخور هدایت بشه….. هر روز یه پاساژ جدید تو عفیف آباد ساخته می شه که دیگه شورش در اومده!!!
  به نظر من یه پست و نظرخواهی بذارید که شهرداری چه کارهایی میتونه انجام بده تا این سرمایه ها رو به سمت ساخت مجتمع های فرهنگی سوق بده و دوستانی که صاحب نظر تخصصی هستن بیان و نظر بدن در این مورد!!

  • سلام آفرین واقعا درست گفتی.ما اول باید نیاز های شهر رو ببینیم بعد شروع به ساخت و ساز کنیم.همین جوریش هم ستاره فارس تو عفیف آباد ترافیک بد درست کرده دیگه ساختن برجهای دوقلو تو اون مکان اشتباه محض بود.ساختن برج بلند چه افتخاری میتونه داشته باشه.آیا واقعا برج بالای ۴۰ طبقه نیاز شیرازه؟مگه شیراز چند میلیون نفر جمعیت داره؟شما کافیه تو تهران بین این همه برج بلند زندگی کرده باشی تا بفهمی که اولش یه مقدار زیباست ولی بعدش که عادی شد جز مشکلات خاص خودش چیزی نداره.شما روحیه مردم شیراز رو با تهران مقایسه کن.با این که هوای شیراز گرم و خشک تره و امکاناتش کمتره ولی به خاطر سنتی تر بودن زندگی و معماری شهر و فرهنگ مردم ، مردم بسیار شادتری داره.ضمنا توریست خارجی اگر قرار باشه معماری مدرن رو ببینه تو کشور خودشون بهتر و بیشترش هست.تو خاورمیانه هم دوبی و ترکیه از ما خیلی پیشرفته ترند.یکی از علل مهم جذب توریست شیراز معماری اسلامی ایرانی سنتی اونه.

 8. با وجود این اعضای جدید شورای شهر بعید میدونم برجی ساخته شده باشه
  در ضمن امین جان خلیج فارس که معماریش خوبه در ضمن باید از سرمایه گذار حمایت کرد به هر صورت امکان

  • من هم نگفتم نباید از سرمایه گذار حمایت نکرد! گفتم معماری اون میتونست خیلی خیلی خیلی بهتر باشه

   • امین جان مجتمع خلیج فارس در زمانی ساخته شد که اون فرماندار نادان بر شیراز حکم رانی میکرد جلوی ساخت برج های مدرن مانند تجارت جهانی متوقف کرد با نمای شیشه ای مخالف بود با برج سازی مخالف بود چندین بار تلاش کرد جلوی ساخت خلیج فارس رو هم بگیره چند بار مجبور شدن نمای اونو تغییر بدن

 9. آقا امین من هم با نظر دوستان موافقم و فکر میکنم شما کمی بی انصافی کردید . آره مجتمع خلیج فارس میتونست با این هزینه ی بالا و وسعت خیلی زیاد دارای ظاهری زیبا تر باشه ولی دیگه در حد فاجعه هم نیست !!! به خصوص در ورودی ها و طراحی داخلی خیلی مدرن و بروز هست
  ولی در رابطه با مرتفع سازی در شیراز من زیاد خوشبین نیستم چون به اعتقاد من باید از هفتخان رستم رد شد تا جواز بالاتر ار ۳۰ طبقه رو بهت بدن ولی خدایش شیراز هم همینطور که یه شهر فرهنگی و مذهبی و تاریخی وغیره ….. هست باید یه شهر صنعتی و تجاری و مدرن هم باشه و مرتفع سازی و ساخت سازه های بلند میتونه کمک زیادی به مدرن شدن شهر بکنه و از نظر من بلوار چمران و همون شهرک میانرود ( در نزدیکی ورزشکاه بزرگ پارس ) هم جای مناسبی میتونه باشه ولی از همه مهم تر همکاری شهر داری و ارگانهای مربوطه هست که بجای سنگ انداختن جلوی پای سرمایه گذاران . بسته های ویژه حمایتی یا به هر نحوی از اونها حمایت کنه و با تبلیقات گسترده بستر رو برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کنه
  به هر حال من امیوارم این بحث هایی که در این وبسایت پرطرفدار میشه بتونه راهگشا باشه و صدا مردم شیراز به خصوص نسل جوان رو به گوش مسعولین ارشد این شهر برسه

 10. راستی امین جان میشه یه توضیحی در رابطه با پروژه های
  برجهای۲۵ طبقه مسکونی نگارستان

  مجتمع تجاری – پارکینگ طبقاتی زند

  پروژه تفریحی ، تجاری ، ورزشی و پارکینگ طبقاتی نگین – نیک

  برج ۲۴ طبقه اطلس شیراز

  برج مرکز تجارت بین المللی شیراز ( در میدان احسان )

  مجتمع خدماتی و توریستی دلگشــــا

  برجهای دوقلو نشاط شیراز

  ساختمان سناتور شیراز

  مجتمع تجاری مشیر

  برجهای منطقه ی برف فروشان تا امروز پیشرفتی داشتن

  در کل ممنون میشم یه اطلاعاتی ازشون بهم بدبد

  • برجهای۲۵ طبقه مسکونی نگارستان = متوقف

   مجتمع تجاری – پارکینگ طبقاتی زند = متوقف

   پروژه تفریحی ، تجاری ، ورزشی و پارکینگ طبقاتی نگین – نیک = درحال ساخت

   برج ۲۴ طبقه اطلس شیراز = متوقف

   برج مرکز تجارت بین المللی شیراز ( در میدان احسان ) = متوقف

   مجتمع خدماتی و توریستی دلگشــــا = درحال ساخت

   برجهای دوقلو نشاط شیراز = کنسل شده

   ساختمان سناتور شیراز = تکمیل شده

   مجتمع تجاری مشیر = درحال ساخت

   برجهای منطقه ی برف فروشان = درحال ساخت

 11. امین جان از اینکه با طرح اینگونه موضوعاتی حساسیت و دغدغه شهروندان رو برای آبادی هر چه زیباتر شیراز ایجاد میکنی صمیمانه ازت تشکر می کنم امیدوار با قدرت این راه رو ادامه بدی.ممنونم

 12. در کل با داشتن این مدیران شهری بعید میدونم نماهای متفاوتی در شیراز ساخته بشه در ضمن شیراز با داشتن دانشگاه معماری نتونسته دانشجویان خلاقی به شیراز اراهه بده

  • چرا.معمار خلاق زیاد.مشکل اینجاست که بستر مناسب برای طرح خلاقیتها و جود نداره و از اون بدتر به خاطر زد و بند و دید مادی و خیلی مسائلی که وجود داره اجرای خلاقیتهای موجود هم هیچوقت اتفاق نمیفته.

 13. به نظر من جای یک نماد مرتفع در ارتفاعات دانشگاه شیراز واقعاً خالیه. نمادی از یک پایتخت فرهنگی، علمی و پزشکی. ای کاش هزینه چند پروژه خرد شیراز خرج چنین پروژه‌ای بشه و بتونه بعد از برج میلاد تهران در شیراز بدرخشه. با توجه به ارتفاع کوی دانشگاه نیازی به اجرای نمادی با ارتفاع زیاد هم نیست و یک نماد با ارتفاع متوسط می‌تونه خیلی به چشم بیاد.

  • منم با نظر دوستمون کاملا موافقم .بهترین نقطه برای یک نماد مرتفع که تقربیا در از تمام نقاط شهر هم قابل دیدنه و منظره داره همین کوی دانشگاست.ساختمان خوابگاه و کتابخونه و… که قبل از انقلاب احداث شده شاهدی بر این مدعاست چون حتی از دامنه های دراک هم این ساختمونهارو می تونید ببینید.چه برسه به بقیه ی نقاط شهر

  • اصلا مسئولین شیراز در این حد و اندازه نیستند.

 14. واقعا کاشکی میشد و این امر برای شیراز اتفاق میفتاد.تعجب میکنم که اینهمه سال زمان میبره تا یه برج معمولی مثه هتل چمران و حتی خلیج فارس توی شیراز ساخته بشه اونوقت یه دفعه میبینی چه پروژه هایی توی شهرهای دیگه خیلی دیرتر از پروژه های شیراز شروع میشه و به سرعت پیش میره…مثه همین پروژه پدیده مشهد و خیلی دیگه…

 15. ولی به نظرم برج میلاد به تنهایی جلوه بیشتری داره…گرچه که اون دو برج هم به نوبه خودش پروژه عظیم و زیباییه…

 16. خوبه که به مرتفع سازی توجه بشه اما نه اینکه هرجای شهر سبز بشه.باید محدوده مناطق مرتفع و ویلایی مشخص باشه. من با smjh عزیز موافقم.چیزی که الان بهش احتیاج هست یه سالن چند منظوره مدرن و در شان این شهر هست.همینطور اماکن تفریحی و فرهنگی که مناسب جوانان باشه . شیراز باید شهری شاد و مفرح باشه.

 17. اگر قرار باشه همچین معماری بنا بشه مطمئن باش جاش شیراز نیست تهرانه

 18. میخواسم یه خواهش کنم ازتون.اخه تا حالا بارها توی همین سایت اسم چنتا برج که می خواد توی شیراز ساخته بشه رو اوردین ولی همش خیالی بوده!!!!اگه میشه وقتی پروژه ای شروع شد اون وقت اسمی ازاون ببرین.اگرم میشه یکم شفافسازی کنین که چرا برج تجارت جهانی شیراز ساخته نشد؟؟چون دلایلی که میارن باعقل جوردر نمیاد!!!

 19. دوستان عزیز!
  درسته که برجسازی به شهر سر و شکل نوین و مدرنی می ده، اما؛ نباید به هوای درست کردن ابرو چشم شهرمون کور بشه. یک سری امور زیر بنایی برای ساخت برج هایی با این عظمت باید در شهرداری صورت بگیره تا بستر لازم مهیا بشه. اگر هنوز ساخت چنین برج هایی در شیراز شروع نشده نه تنها نشانه بدی نیست؛ بلکه می شه اون رو سبب خیری عدو تعبیر کرد. چرا که تقریبا هیچ فکری در این مورد نشده.
  اول از همه در شهرهایی که قصد بلند مرتبه سازی دارند باید منطقه ای به عنوان CBD یا Central buisiness district یا “منطقه تجاری مرکزی” یا به قولی Downtown برای یک شهر تعریف بشه. این منطقه قلب تپنده اقتصاد شهر محسوب می شه که گاها قلب جغرافیایی شهر هم هست. ولی این یک لازمه ی حتمی نیست. چرا که در بعضی شهرها، خصوصا انواع تاریخی، مرکز جغرافیایی شهر از ارزش تاریخی بالایی برخورداره و ترجیح داده می شه که افق آسمان(Skyline) این مناطق با برج سازی مورد تجاوز واقع نشه. و منطقه دیگه ای رو در نظر می گیرن. در بعضی از شهرها هم ترجیح می دن این منطقه که بار ترافیکی بالایی هم داره از مرکز جغرافیایی شهر خارج بشه تا بن بست ترافیکی ایجاد نشه. در شیراز همچین منطقه ای نه تنها تعریف نشده، بلکه تصمیم سازان شهر هیچ تصوری از اهمیت اینچنین برنامه ریزی هایی ندارن. اطمینان دارم اگر از یکی از اعضای شورای شهر بپرسید CBD چیست؟ با چشمان از حدقه بیرون زده، با تعجب و همراه با صوت ها؟؟؟ به شما نگاه می کنه.
  علاوه بر این، CBD باید توسط شبکه کارآمدی از راه ها به باقی شهر متصل بشه. در واقع در برنامه ریزی شهری اولین رینگ شهری CBD رو احاطه می کنه. چرا که روزانه در ساعات اوج ترافیک موج عظیمی از خودروها و افراد قصد آمد و شد به و از این منطقه رو خواهند داشت. این مناطق به علت نقش چند بعدی خود در واقع چیزی به اسم ساعات اوج ترافیک ندارن و این بیشتر یه تعارف اصطلاحی هست؛ در عمل تمام طول روز بار ترافیک بسیار بالا خواهد بود.
  نه تنها شبکه کارآمدی از راه ها لازم است، بلکه سایر امکانات حمل نقل همچون مترو و اتوبوس رانی کارآمد هم لازم است.
  علاوه بر موارد بالا، در شهرهای توسعه یافته، تصمیم گیری در مورد بودن یا نبودن، جاینمایی، شکل ظاهری، هویت بصری، هماهنگی با سایر ساختمان ها و… به عهده شورایی تخصصی است. متاسفانه در شهرهای کشور عزیزمون، اینچنین شورایی یا وجود ندارد یا اگر هست، نقش لولوی سرخرمن رو بازی می کنه. البته نباید با اون لولوی معروف و داستان کذا اشتباه گرفته بشه.
  علی ای حال، قصد بنده این بود که تا زمانی که این بستر ها مهیا نشه، نه تنها برجسازی منفعتی برای شهر ما نداره، بلکه زخمی بر پیکر شهرمون خواهد بود.

 20. هر کاری می کنند فقط به فضای سبز شیراز لطمه نزنند فضای سبز باید خیلی بیشتر باشه اگر ساختمان هایی ساخته بشه که به سبک معماری پارسی باشه خیلی زیباست. در کنار ساختن برج های مدرن به بهره بردن از معماری اصیل ایرانی سبک پارسی مثل تخت جمشید هم توجه کنند . شهر شیراز باید هویت پارسی و ایرانی داشته باشه

 21. با سلام ما شهروندان شیرازی به شهری مدرن نیاز داریم اگر تمام ساختمان های وعده داده به اتمام میرسید شهر ما بیش از ۵_۶ تا برج های بلند داشت من از مسئولین خواهش میکنم که بیش تر در این راه سرمایه گذاری کنند

 22. سلام
  فکر می کنم مناطق کوهستانی مانند ، بلوار رسول اعظم و ورودی دروازه قرآن هم برای اجرای پروژه های بلند مرتبا سازی مناسب باشند

 23. سلام
  در مورد اینکه شیراز باید مدرن شه موافقم اما کجا و چطور اگر قراره مثل آتش زدن باغ ها و انبوه سازی توی بافت های فرهنگی و تاریخی باشه و چهار تا آقا زاده بخواد مناطق گرون شیراز رو بگیره و تمام مناطق سبزش رو نابود کنه میخوام صد سال شیراز مدرن نشه چه بلایی سر باغ های قصرالدشت اوردن باغ های نزدیک نمازی چند هکتار آتیش زدن تا بکشن بالا زمین ها رو چقدر بلا سر زمین های شیراز داره میاد چقدر طرح مهندسی غیر قانونی مجوز گرفته تا بساز و بفروش ها پول به جیب بزنن مردم کور نیستن میبینن ولی دستشون جایی بند نیست …بیایید به معظلات این شهر نگاه کنید من خودم در بافت قدیم به دنیا اومدم و بزرگ شدم و دیدم که به اسم تعمیرات و بهتر کردن محله ها چه پول هایی که به جیب نمیزنند معتاد های کل شهر را جمع میکنن و به سمت این محله ها میفرستند به طوری که جیب بری مواد فروشی اعتیاد قتل فساد فقر بی داد میکنه نیروی انتظامی هم هماهنگ با مواد فروش ها پیش میره چون هم یه چیزی گیرش میاد و هم ازشون میترسه خود کسایی که متصدی محله هستند هم دست کمی از این دزدی ها ندارند فقط بلدن موقع رای بیان یه کیلو نخود و لوبیا برنج و این چیزا بریزن کف دست مردمش تا رای جمع کنند… بهترین امکانات برای حرم شاهچراغ گذاشتن ولی کافیه چند متر اون ور تر بیایید توی کوچه پس کوچه هاش بدبختی بیداد میکنه از فقر ببینین چه بلایی سر هم میارن من دیگه جرات برگشتن به محله خودمون رو ندارم چون خطرناکه…
  آره مدرن بشه ولی با انصاف باشید این شهر به شهر راز معروفه معماری پیشرفته و هوش مصنوعی عالیه برای شهر ولی وقتی مدیریت شهری از بن و پایه مشکل داره چه توقعی میشه داشت که شهر پیشرفتی داشته باشه وقتی یک پروژه یک ساله به چندین سال کشیده میشه و آخرشم جمعش میکنن چون سر پول به توافق نرسیدن چه سودی داره یک فکری به حال مدیریت شهری بکنین خیابان های سر سبز شیراز رو با خیابان های کالیفورنیا مقایسه میکنن چرا ؟ همه رو در نظر بگیرید اگر میخواین آسمان خراش بسازید جایی باشه که به اطراف اون منطقه صدمه نزنه طبیعتش نابود نشه سد راه عبور و مرور ملت نشه گاهی نیاز نیست آسمان خراش باشه کافیه خانه هوشمندی بسازید که حتی توی یک طبقه هم باشه کاربر از حضورش لذت ببره اینجا تهران نیست که با آسمان خراش جلو دید شهرش گرفته بشه و آلودگی زیاد بشه من همیشه گفتم شیراز رو به تهران ترجیح میدم بخاطر همین … اگر میبینید مدرن شدنش سخته چون شهر تاریخی و باستانی که هفت هزار سال تمدن داره شهر توریستی هست نیاز به مدرن شدن داره ولی با هماهنگی با آثار تاریخی نه با تخریب و زمین خواری … اگر اینطور بود که الان شیراز رو هوا تغییرش میدادن پس خیلی جوانب رو در نظر بگیرین خیابون ها پر چاله چوله هر دفعه میان یه جاش رو میکنن اونم روز پنج شنبه ها که رو اعصاب ملت میره بعدشم اسفالتش میکنن اونم داغون که خیابون وصله وصله و داغون میشه خیلی مشکلات داره که همش رو ماس مالی میکنن و یه شهر داغون و صله پینه ای تحویل میدن … باید زیر سازی درست بشه … کلا مشکلات زیاد داره شهر کمی نیست شهر تاریخی مثل شیراز توی دنیا شناخته شده ست باید تکنولوژی داشته باشه و هوشمند ولی در عین حال صدمه ای به شهر وارد نشه …

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.