سد سنگی فارس چشم به راه مرمتگران

با اینکه قسمت هایی از سد سنگی هزار و یکصد ساله فارس پس از 15 سال مرمت شد، اما به تاکید فعالین حوزه میراث فرهنگی آسیب های وارده بر این بنای تاریخی آنقدر زیاد است که سازه نیازمند مرمت اضطراری است!

به گزارش شیراز 1400 و به نقل از خبرجنوب،بند (سد) امير يكي از بناهاي تاريخي ارزشمند فارس است كه به دستور امير عضدالدوله ديلمي در سال 365 هجري قمري بر روي رودخانه كر در دشت مرودشت ساخته شده است. بنايي كه از سنگ و ساروج است و از دو بخش بند و پل تشكيل شده كه اين بند با 20 متر پهنا، 9 متر ارتفاع و حدود 103 متر طول دارد.
بنا بر اسناد تاریخی قدمت روستای بندامیر به دوره ساسانیان بر می گردد اما چون امیر عضد الدوله دیلمی از خاندان آل بویه بر روی رودخانه کر در این منطقه ، بندی ایجاد کرد، به بندامیر مشهور شده است.بند تاریخی امیر دارای 13دهانه طاقی شکل و یک گاو شیر است که دلیل نامگذاری آن این است که مانند گاو، آب را
می بلعد و چون شیر غرش می کند.در واقع گاوشیر محل تقسیم و توزیع آب و جلوگیری از انباشته شدن گل و لای در مسیر رود است.
به اعتقاد برخی از کارشناسان با توجه به اینکه سد از سنگ و ساروج ساخته شده چنانچه آب از روی آن عبور نکند به مرور زمان تخریب می شود و از بین خواهد رفت و تازمانی که سد کاربری خود را حفظ کند استوار و سرپا خواهد بود.
در حال حاضر دو طاق این بند تاریخی تخریب شده که یکی از این طاق ها مرمت شده و دیگری هم برای عبور ساکنین روستا توسط آهن پوشانده شده است.
بنابراين گزارش امسال بند امير پس از 15 سال مرمت شده و به گفته مديركل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري فارس قسمتهاي آسيب ديده از بنا با اعتباري بالغ بر 90 ميليون تومان امسال مرمت شده است.
مصيب اميري در گفت و گو با خبرنگار سرويس گردشگري «خبرجنوب» با بيان اينكه مرمت و تعميرات اين بناي تاريخي با سنگهاي لاشه محلي و ملات گچ و خاك صورت گرفته، افزود: بند امير يكي از بناهاي شاخص
و ارزشمند فارس محسوب مي شود كه باتوجه به حساسيت هاي موجود و آسيب هاي وارد بر بنا كه عمدتا طبيعي بودند، پرونده مرمتي اين اثر گشوده شد.
وي ادامه داد: در حال حاضر مرمت قسمت هايي از اين اثر هزار ساله فارس به پايان رسيده و اما پرونده مرمتي آن همچنان باز است و مرمت و بهسازي ديگر قسمت هاي آب ديده آن نيز در دستور كار مي باشد.
بنابراين گزارش هم اكنون تعميرات سنگي بدنه خارجي و سقف طاق نماهاي بيروني همچنين يكي از دهانه هاي سد انجام شده است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *