سیروس قهرمانی، پهلوان شیرگیر

سیروس قهرمانی معرکه گیری بود که در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰ با انجام حرکات محیرالعقول در شیراز به شهرت رسیده بود؛ او برنامه‌هایش را در باغ وحش کوچکی که خود ساخته بود، برپا می‌کرد.  سی و پنج سال قبل در باغ وحش شیراز مردی با ریش‌های بلند و با لباسی از پوست پلنگ یا شیر و خرس، نمایشی برپا می‌کرد که هر بیننده‌ای شگفت زده می‌شد.

در سال‌های آغازین ۱۳۳۰ سیروس قهرمانی معرکه گیر یکه تاز شیراز بود. در کنار این معرکه‌ها «باغ وحش» کوچکش هم در شیراز کم طرفدار نبود. دیدن چند حیوان در قفس‌های تنگ برای مردمی که به عمرشان «باغ وحش» ندیده بودند تفریحی متفاوت بود. عکس‌های معرکه گیری این پهلوان قدیمی برای نخستین بار در «شهرفرنگ» منتشر شد. در این عکس‌های سیروس قهرمانی مشغول بازی و‌گاه جنگ با شیر و فیل و یا در حال کشیدن اتومبیل و بلند کردن تیرهای سنگین است.

این معرکه گیر که اکنون بیش از هفتاد و چند سال دارد همچنان در باغ وحش کوچک خود زندگی می‌کند و از حیونات نگهداری می‌کند. آخرین عکس‌ها از وی را دو سال قبل خبرگزاری ایسنا منتشر کرد. خبرنگار این خبرگزاری در گزارش خود از شرایط نامساعد باغ وحش این پهلوان قدیمی به دلیل بی‌توجهی مسئولان وقت خبرداده بود.

وی به خبرنگار ایسنا گفته بود که تمام توانایی‌هایش را موهبتی از خدا و اهل بیت (ع) می‌داند؛ «این شیر‌ها تمام زندگی من هستند، این‌ها همه یادآور اسدالله است، برای من مهم است که این حیوان مورد لطف همه ائمه خصوصا مولا علی (ع) قرار داشته و داستان‌های بسیاری از وفاداری آن گفته و نوشته شده است».

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. مهدی

  کلیات سعدی یک گام به ثبت جهانی نزدیک‌تر شد
  رئیس کمیته ملی حافظه جهانی «کلیات سعدی» را یکی از 6 اثری عنوان کرد که برای معرفی به برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت، به تائید اولیه این کمیته رسیده است.

  http://www.mehrnews.com/detail/News/2136572

  پاسخ
 2. مهدی

  عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس:
  هویت اصلی محور زندیه شیراز فراموش شده است

  عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با بیان اینکه محور زندیه شیراز متاثر از فعالیت‌های تجاری درمانی هویت خود را به فراموشی سپرده است، گفت: نگاه صرف ترافیکی به این محور اشتباه است.

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920627001566

  پاسخ
 3. امیر م

  امین جان
  قرار بود در مکان فعلی باغ وحش شیراز طرح بزرگ گردشگری و باغ وحش مدرن احداث شود اگر امکان داره مقدار درصد پیشرفت فیزیکی طرح رو اعلام کنید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *