توسعه آزمایشگاه سنگ مجموعه پاسارگاد در دستور کار است

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: توسعه نخستین آزمایشگاه سنگ میراث فرهنگی در اثر باستانی پاسارگاد در دستور کار است و در این زمینه دستگاه هایی مورد نیاز این آزمایشگاه در حوزه سنگ مشخص شده است که به زودی با هماهنگی تیم ایتالیایی و ایرانی تامین می شود. به گزارش شیراز۱۴۰۰، حمید فدایی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: نخستین آزمایشگاه سنگ در حوزه میراث فرهنگی به صورت مشترک توسط کارشناسان و متخصصان ایتالیایی و ایرانی در میراث جهانی پاسارگاد راه اندازی شده است و هم اکنون در حال فعالیت است.
وی افزود: تلاش می کنیم با توسعه این آزمایشگاه علاوه بر خدمات به مجموعه جهانی پاسارگاد، خدمات تخصصی در حوزه سنگ به سایر سایت ها و آثار سنگی در حوزه میراث فرهنگی در استان فارس و کشور نیز ارائه شود. فدایی اظهارداشت: در حال حاضر هرگونه مطالعات قبل از انجام کارهای مرمتی برای شناسایی موضوع های فرسایشی، ساختار سنگ و روش های ترمیم قبل از ورود و انجام عملی در سایت در این آزمایشگاه مورد آزمون قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: این آزمایشگاه تخصصی تمام مراحل مطالعه و اجرا در سایت مجموعه جهانی پاسارگاد را پشتیبانی می کند و در قالب همکاری دو گروه متخصصان ایتالیایی و ایرانی و با اعتبار مشترک راه اندازی و فعال است. او ادامه داد: آثار میراثی صخره ای و سنگی زیادی در کشور و استان فارس از جمله نقش رستم، تخت جمشید و تنگ چوگان وجود دارد که این آثار برای هر اقدام نیازمند چنین آزمایشگاه تخصصی هستند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *