استان فارس گنجینه‌ای از ظرفیت‌های گردشگری است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: استان فارس و شهر شیراز گنجینه‌ای ز ظرفیت‌های گردشگری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در نشست علنی شورای اسلامی شهر شیراز در راستای امضای قرارداد باز زنده‌سازی ۲۷ منزل میراثی بافت تاریخی این شهر، اظهار داشت: اجتماع بر انجام این اقدام جهادگونه را به مردم فارس و شهر شیراز تبریک می‌گوییم که نمایندگان آنها در شورا پیشگام این حرکت مبارک فرهنگی و تأثیرگذار بوده‌اند که وقتی دیگران از توافق کلی بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری شیراز در راستای نجات بخشی و بهره‌وری این اماکن تاریخی اطلاع یافتند تماس‌های مختلف از شهرداری اصفهان، کرمان، قزوین و کرمانشاه برای انجام حرکت مشابه شهرداری شیراز به ما منتقل‌شده است.

وی افزود: شیراز در تمام رشته‌های شناخته‌شده گردشگری دارای ظرفیت‌های بی‌نظیر است چنانکه بستر گردشگری فرهنگی تاریخی، مذهبی -زیارتی، گردشگری طبیعی، گردشگری سلامت و گردشگری رویدادها در این شهر وجود دارد و رئیس‌جمهور هم به استفاده از ظرفیت گردشگری استان فارس در توسعه این استان تأکید دارند و از ین منظر قرارداد بین شهردار و میراث فرهنگی برای کمک به حل مشکلات و بسترسازی برای استفاده بهینه از امکانات گردشگری شیراز و فارس منعقد می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: اگر تمرکز بیشتر بر حل مشکلات گردشگری داشته و امکانات و بستر مناسب‌تر ایجاد کنیم جایگاه گردشگری در توسعه استان بسیار بیشتر از شرایط فعلی خواهد بود.

سلطانی‌فر متذکر شد: امروز خیلی از کشورها سرمایه‌های خود را بر استفاده از ظرفیت‌های گردشگری متمرکز کرده و شهرهای زیادی هستند که اقتصاد آنها تنها با گردشگری و حضور گردشگران و استفاده از تأسیسات گردشگری و هزینه‌هایی که می‌کنند اداره می‌شود و گاه تا ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشورها از محل گردشگری است و در همین راستا ما نیز عزم را جزم کرده‌ایم تا در افق ۱۴۰۴ بنابر اسناد بالادستی و رهنمودهای بزرگان کشور، به ۲۰ میلیون گردشگر و تحقق درآمد ارزی تا ۳۰ میلیارد دلار دست پیدا کنیم.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: از یک‌میلیون سایت، بنا و محوطه تاریخی ما ۳۲ هزار اثر ثبت ملی و ۱۹ اثر ثبت جهانی شده و با یک حساب سرانگشتی اگر بر روی همین ۳۲ هزار بنا، سایت و محوطه تاریخی تمرکز کرده و بخواهیم بازسازی کنیم میانگین با پنج میلیارد تومان هزینه به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نجات‍بخشی نیاز داریم یعنی نیمی از اعتبار کل کشور را اگر به این بخش انجام دهیم باز نیمی از کار پیش می‌رود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: استفاده از منابع غیردولتی برای نجات‌بخشی، مرمت، احیا و باز زنده‌سازی اماکن تاریخی و فرهنگی مطابق با اقتصاد مقاومتی بوده که شاه‌بیت و محور حرکت کشور در بحث رشد و توسعه همه‌جانبه و پایدار است.

استاندار فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: امروز نخستین قدم برای زدودن گردوغبار از چهره محله تاریخی شیراز برمی‌داریم اما این قدم‌ها باید هماهنگ باشد و هر ۲۷ منزل واقع در بافت تاریخی شیراز به‌صورت مجموعه یک جا احیا و شاهد تغییرات اساسی در محله‌ای باشیم که همه با نگرانی به آن می‌نگرند.

محمدعلی افشانی افزود: ما بررسی‌های مختلفی داشتیم که چگونه از ظرفیت نهادهای اجتماعی استفاده کنیم و در یکی از جلسات برای این محله (سنگ سیاه بافت تاریخی و فرهنگی شیراز) تصمیماتی اتخاذ شد و یکی از سمن‌های ثبت‌شده جوان محور گفتند ما کار را در محله سنگ سیاه شروع کرده‌ایم که ما از حضور و مشارکت مردم و تشکل‌های مردم‌نهاد حمایت خواهیم کرد تا شهرداری حیات را به این محلات بازگرداند ضمن این‌که تأکید داریم تمام ۲۷ خانه باید همزمان بازسازی شوند و هیچ‌یک جدا پیش نروند ضمن این‌که باید در برابر زلزله نیز مقاوم‌سازی شده و با رعایت شاخص‌های میراث فرهنگی و گردشگری کار پیش رود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. سینا

    خیلی عالی بود ممنون
    راستی این پیج اینستاگرام داره کار دسته سوب سایت میده ها! دیر به روز میشه و ما مخاطبین هم لقمه راحت تر در دسترسمون قرار میگیره

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *