انعقاد نخستین قرارداد بازسازی منازل میراثی بافت میان شهرداری و میراث فرهنگی کشور

شهردار شیراز گفت: نخستین قرارداد کلان‌شهرهای کشور در راستای باز زنده سازی منازل میراثی و تاریخی بین شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی منعقد شد.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، علیرضا پاک‌فطرت عصر امروز در یکصد و شصت و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: امروز نخستین توافقنامه با میراث فرهنگی و دکتر سلطانی فر را در مورد منازل میراثی بستیم که پیش‌ازاین مطرح کرده بودیم با توجه به مشکلات مالی دولت حاضر هستیم منازل میراثی واقع در بافت تاریخی را تحویل گرفته و باز زنده سازی کنیم که رئیس سازمان میراث فرهنگی پذیرفتند و کار پیگیری شد و در تهران ایشان فرمودند برای آن‌که مردم امیدوار شوند به بافت تاریخی شیراز بازگردند و زندگی در شهر احیا شود من خود برای امضای قرارداد به شیراز می‌آیم که امروز این مهم محقق شد.

وی افزود: این نخستین قرارداد بین کلان‌شهرها و سازمان میراث فرهنگی است که هدف آن باز زنده سازی بافت تاریخی شیراز انجام می‌پذیرد که این بافت از جهاتی کم‌نظیر است و ما قدم نخست را برداشته‌ایم و امیدواریم مردم مشارکت و منازل خود را بازسازی یا در صورت امکان نوسازی کنند.

پاک فطرت یادآور شد: امروز در بافت تاریخی شیراز پول پروانه اخذ نمی‌شود تا رونق ساخت‌وساز در این منطقه بیشتر شود و در مورد تأمین پارکینگ نیز با مردم همراهی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که جنبه‌های فرهنگی اجتماعی این قرارداد بسیار قوی است، گفت: امید داریم این کار مقدمه‌ای شود مردم اصیل شیراز به محل تولد خود بازگردند و رونق بافت تاریخی شیراز محقق شود.

شهردار شیراز متذکر شد: بنابر قراردادی که امروز بین شهرداری شیراز و میراث فرهنگی کشور منعقد شد ۲۷ تا ۲۸ منزل میراثی واقع در بافت تاریخی فرهنگی شیراز در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و از ین تعداد، ۱۷ منزل باید به شکل قبل خود نوسازی و ۱۱ منزل میراثی نیز باید زیر نظر سازمان میراث فرهنگی بازسازی شود و انتظار داریم انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری در ابعاد مختلف به ما کمک کنند که این منازل بعد از بازسازی ۲۲ سال در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و ۴۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای این کار نیاز است که سرمایه‌گذاران می‌توانند در این زمینه همکاری کنند ضمن این‌که مناسب است بانک‌ها نیز در بحث وام‌های کم‌بهره مرمت و گردشگری کمک کنند.

وی در پایان اظهار داشت: ما از اعتماد میراث به شهرداری قدردانی می‌کنیم که ما به این بافت تاریخی علاقه‌مند هستیم و امیدواریم مرمت و احیای آن برکات بسیاری برای شیراز داشته باشد.

 

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. امیرم

    همانگونه که شهرداری با میراث فرهنگی قرارداد ۲۲ ساله بسته است باید شهرداری برای ۲۲ سال پروژه های سرمایه گذاری دروازه قران – کوه دراک و بام شیراز و … در اختیار سرمایه گذار قرار بده تا گردشگری شیراز متحول بشه و اینقدر این پروژه ها ارزش افزوده دارند که نیازهای شهرداری هم تامین بشه .

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *