احیای خانه‌های تاریخی شیراز صنعت گردشگری را متحول می‌کند

خانه تاریخی صدق آمیز

شهردار شیراز احیای خانه‌های تاریخی شیراز را نقطه عطف و تحولی برای صنعت گردشگریِ شیراز، فارس و ایران عنوان کرد. به گزارش شیراز۱۴۰۰، ‌مهندس علیرضا پاک‌فطرت در حاشیه بازدید از منازل تاریخی شیراز بر احیای مکتب شیراز پیش از احیای بافت تاریخی این شهر تأکید کرد و اظهار داشت: احیای بافت تاریخی و منازل میراثی شیراز سبب رونق گردشگری و همچنین معرفی بیشتر سومین حرم اهل بیت (ع) می‌شود.
وی با بیان اینکه مجموعه‌ای بی‌نظیر از تمام عوامل گردشگری در شیراز گرد هم آمده است افزود: مورخان معتقدند سابقه شهر شیراز به بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ سال پیش و ایجاد شهر از سمت قصر ابونصر بازمی‌گردد؛ اما می‌توان گفت آنچه از آن به عنوان بافت تاریخی شیراز یاد می‌شود در اطراف حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و محله‌های متعدد معروف و تاریخی که در دوران‌های مختلف آثاری از  آن بر جای مانده، شکل گرفته است.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه تفکر مردم شیراز در بافت تاریخی و خانه‌های میراثی آن ماندگار شده است خاطرنشان کرد: نحوه طراحی و ساخت این خانه‌ها توسط مردم شیراز بیانگر تفکر والای آن‌ها است زیرا حتی در ساخت این منازل تدابیر لازم برای ایمنی در برابر زلزله نیز اندیشیده شده است و نوع مصالح، نحوه طراحی سقف و بخش‌های مختلف منازل گویای این موارد است.
علیرضا پاک‌فطرت تصریح کرد: با توجه به اینکه مسکن که بر اساس آیات قرآن و احادیث محل آرامش، سکونت و محل عبادت است مردم شیراز واقعاً این را با پوست و جان خود احساس کردند و در آن زمان خانه‌های مناسبی ساختند که تمامی این نیاز‌ها را برآورده کند.
وی با تأکید بر اینکه امروز هم اگر بخواهیم شیراز اصیل را پیدا کنیم باید به بافت تاریخی بازگردیم و خانه‌های قدیمی را احیا کنیم بیان کرد: اگر برج‌های ۳۰ طبقه هم بسازید که دارد ساخته می‌شود، گردشگر به آن مناطق توجه نمی‌کند زیرا بهتر از هر کدام از ساختمان‌های بلند و سر به فلک کشیده با هر سازه جدید و نمای جدید در شهرهای جدید اروپایی و دنیا وجود دارد.
شهردار شیراز با بیان اینکه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی به دنبال و کسب تجربیات جدید و دیدن مکان‌های ناب و تازه‌ای هستند که در شهر و کشور خودشان نباشد عنوان کرد: یکی از آن‌ها همین خانه‌های تاریخی ماست و توریست‌ها به دنبال استفاده از هتل‌هایی هستند که در کشور خودشان نیست.
علیرضا پاک‌فطرت با اشاره به اینکه هتل‌های پنج ستاره شیشه‌ای و مدرن در تمام کشور‌ها ساخته شده است گفت: اگر این خانه‌های تاریخی به هتل‌های سنتی تبدیل شود برای توریست‌ها و گردشگران خارجی جالب و جذاب است و خاطره‌ای برای آن‌ها به وجود می‌آید و این‌ها پس از بازگشت به کشورشان برای همشهری‌های خود تعریف می‌کنند تا آن‌ها هم بیایند و ببینند.
وی با تأکید بر اینکه درآمد هر یک از این خانه‌های تاریخی می‌تواند بیشتر از درآمد حاصل از فروش هزاران بشکه نفت باشد اظهار داشت: با احیای هر یک از خانه‌های تاریخی می‌توان چندین اشتغال پایدار ایجاد کرد از این رو احیای بافت تاریخی شیراز و خانه‌های میراثی موجود در این بافت از اهمیت بسیاری برخوردار است.
شهردار شیراز با بیان اینکه هرچند شهرداری به دنبال مرمت این خانه‌های تاریخی است اما بر ورود بخش خصوصی تأکید می‌کند افزود: تصدی‌گری دولتی بر این حوزه نمی‌تواند کاری در این زمینه پیش ببرد و شهرداری و دولت باید فقط هدایت‌گر بوده و نظارت کنند.
علیرضا پاک‌فطرت با ابراز امیدواری از اینکه عملیات مرمت در بافت قدیم شیراز هر چه زود‌تر تمام شود بیان کرد: این خانه‌ها پس از احیا و مرمت به هتل و یا مهمانپذیرهای زیبای سنتی یا رستوران‌های خاطره انگیز تبدیل می‌شود.
وی تصریح کرد: با این کار هویت شهر ما احیا می‌شود و اهالی شیراز نیز با دیدن این منازل امیدوار‌تر می‌شوند و برای نسل بعد هم کارهای جدید به ارمغان می‌گذارند.
شهردار شیراز با تشکر از بخش خصوصی و شهرداری به ویژه شهرداری بافت تاریخی که وارد این کار شده‌اند بیان کرد: شهرداری بافت تاریخی باید فکر خود را از معطوف کردن به تنها آسفالت و یا جمع‌آوری زباله دور کرده و به احیای این بافت توجه بیشتری کند تا با احیای بافت تاریخی شیراز ساکنان اصلی آن به منطقه بازگردند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. مجتبی

    آقا شهردار این همه در مورد بافت قدبم میگن بیان یه کمکی بکنن تا من این خونه قدیمی بازسازیش تموم کنم و راهش بندازم بره سفره خانه سنتی’

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *