شهردار شیراز :

۲ طبقه دیگر هتل آسمان باید برداشته شود

4شهردار شیراز گفت: بنابر قانون باید دو طبقه دیگر هتل آسمان برداشته شود تا نمای بصری ارگ تاریخی کریمخانی حفظ شده و این بنا با ارزش جهانی باقی بماند.  به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از فارس، علیرضا پاک‌فطرت عصر امروز در جلسه شورای شهر اظهار داشت: هر آجری که اضافه بر قانون به هتل آسمان افزوده شده به ثبت جهانی مجموعه ارگ کریمخانی لطمه زده و از این نظر آسیبی را متوجه عموم مردم ساخته است.

وی افزود: بنابر مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری دو طبقه دیگر نیز از هتل آسمان با برداشته شود و البته به سبب این که پروانه دارد خسارت مالک باید توسط فردی که پروانه داده پرداخت شود.

پاک‌فطرت ادامه داد: افرادی که در آلونک‌های حاشیه شهر زندگی می‌کنند از فقرا و ایتام هستند اما شهرداری بنابر قانون باید مانع ساخت‌وساز غیرمجاز شود درحالی‌که هتل آسمان در شمار فقرا نیست که درملأعام سر به آسمان ساییده و قانون را مورد تمسخر قرار داده است.

وی اضافه کرد: در مکانی که هتل آسمان ساخته‌شده ضابطه «ام شش» است در سال ۸۰ شش طبقه را اسکلت می‌سازد به پیاده‌رو تجاوز می‌کند و یک ستون را در پیاده‌رو مستقر می‌کند به کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌رود و مشخص نیست به چه صورت کمیسیون ماده ۱۰۰ با این تخلف موافقت می‌کند اما تأکید می‌شود در زمان تجدید بنا باید عقب‌نشینی کند.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: در مرحله بعد مالک وقتی عدم خلاف شش طبقه را می‌گیرد دوباره شروع می‌کند لابی کردن و دریافت مجوز ارتفاعات بیشتر گرفتن و در این فرایند باز مشخص نیست چگونه تهیه نقشه و دفترچه محاسبات و سایر مسائل انجام‌ شده است که در یک سال این پرونده سه تا چهار بار به کمیسیون ماده پنج رفته است و در نهایت ارتفاع را به ۱۴ طبقه می‌رساند و توجیه می‌آورد که طبقه همکف، طبقه محسوب نمی‌شود.

وی بیان کرد: پس از آن ارتفاع ۶۴.۵ متر هتل در میراث فرهنگی تائید می‌شود و شروع به ساخت می‌کند که البته باید توجه داشت در هیچ مرحله کار سرمایه‌گذاری نیز رخ نداده و تمام کار با وام‌های مختلف انجام‌شده است.

شهردار شیراز تبیین کرد: در ابتدای کار، من خود با مالک صحبت کردم خواهش کردم برای آن‌که شهر و دیار خود لطمه نزند و الگوی بی‌قانونی نشود و اضافه مساحت ۱۴ طبقه را حذف کند که توجه نکرد، بعدتر هم هر چه مدیران شهرداری با ایشان رایزنی کردند و استدلال آوردند مورد قبول وی واقع نشد تا نامه کتبی به شهرداری منطقه نوشتم که کار را متوقف کنید اما مالک هتل با شهرداری منطقه درگیری به وجود آوردند و بادیگارد و سگ شکاری درنده در محل مستقر و تهدید کرد که کسی نمی‌تواند ملک من را تخریب کند.

2وی تصریح کرد: ما پیگیری کردیم کارشناس رفت و به سبب آن‌که اجازه ورود نداده بود بنا به اظهار خود وی اضافه را ۲۰ سانتیمتر اعلام کرده بودند که شهرداری با دوربین از بیرون کنترل کرد و مشخص شد از ۶۴.۵ متر، دو متر و ۲۰ سانتیمتر اضافه ارتفاع دارد و در کنترل‌های بعدی مشخص شد ۶۲۵ متر مربع در طبقات اضافه مساحت دارد.

پاک‌فطرت متذکر شد: در مرحله بعد به مالک هتل اخطار داده شد که اضافه مساحت و ارتفاع را بردارد و کمیسیون اول به درستی رأی تخریب داد، کمیسیون تجدید نظر هم‌رأی تخریب داد و ما خود ایشان را صدا کردیم و خواهش کردیم خودش برای حذف این ارتفاع اقدام کند.

وی افزود: سه‌شنبه گذشته شهرداری با ایشان جلسه گذاشته و رأی ابلاغ شد که ظرف ۴۸ ساعت باید تخریب انجام شود و شهرداری برنامه‌ریزی کرد با توجه به رأی کمیسیون صبح جمعه وفق مقررات شروع به تخریب کردیم و وقتی وارد شدیم دیدیم علاوه بر ارتفاع و دو متر و ۲۰ سانتیمتر اضافه ارتفاع قبلی، در حال ساخت طبقه غیرقانونی دیگری نیز بود.

شهردار شیراز تشریح کرد: با این یک طبقه تخریب مشکل ارگ کریمخانی حل نخواهد شد، چرا که دوران زندیه در شیراز دوران شکوفایی بوده و ارگ کریمخانی با حمام وکیل، مسجد وکیل و یک مجموعه هستند که در کنار هم اثربخشی دارند و البته ارگ کریمخانی شاه‌بیت این مجموعه است و با توجه به ثبت جهانی این ساختمان یونسکو برای بازسازی این بناها وام می‌دهد و توریست‌ها بر اساس این املاک و بناهایی که تاریخی است در اینترنت جستجو و بعد اقدام به بازدید می‌کنند و اگر بنا باشد هتلی با تخلف خود در کنار این مجموعه صنعت گردشگری یک شهر را تحت‌الشعاع قرار دهد قابل‌ قبول نیست.

 وی توضیح داد: جالب است که مالک هتل آسمان در مقطعی می‌گفت داخل ارگ داربست بزنید تا از داخل ارگ هتل من را نبینند و منظر خراب نشود و از این نظر تخلفی از این بزرگ‌تر در شیراز انجام‌ نشده بود و با تخریب آن تمام متخلفان حساب کار به دستشان می‌آید.

مدیر شهری شیراز یادآور شد: از طرفی روز جمعه بالابر ۵۴ متری که با مصوبه شورا خریداری کردیم را برای حذف ارتفاع غیرمجاز بردیم، اما امکان استفاده از آن با توجه به ارتفاع و عرض خیابان وجود نداشت؛ یعنی اگر آتش‌سوزی در این هتل رخ می‌داد هیچ وسیله‌ای برای خاموش کردن آتش در طبقات بالای هتل وجود نداشت.

به گزارش فارس، این بنای تاریخی یکی از شاخص‌ترین آثار میراثی دوره زندیه در شیراز به‌حساب می‌آید که جهانی‌ شدن آن می‌تواند در حوزه گردشگری فرصت عظیمی را برای شیراز به ارمغان آورد. در حال حاضر تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم و باغ پاسارگاد به ثبت جهانی رسیده‌اند و با جهانی‌شدن ارگ «کریم‌خان» پنجمین بنای میراثی استان جهانی می‌شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. مجتبی

    معلومه به جای خوبی وصل هست و پشتش گرم هست که اینطوری بدون ریالی سرمایه گذاری و با وام و مجوز و… پیشروی کرده و در حال پیشروی هست!

    جالب هم هست که کارشناسان رفتند اونجا دیدن بازم داره یه طبقه غیرقانونی میسازه! لابد پیش خودش گفته حالا که قراره یک طبقش تخریب بشه بذار یک طبقه بسازم و اینها وقتی اومدن همون طبقه رو تخریب بکنند و کاری به طبقه ی دیگه نداشته باشند!

    خلاصه اینکه عجب مملکتی داریم!

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *