توقیف بیش از ۱۲۰۰ وانت متخلف؛

معاون شهردار : محکومیت ۹ متخلف در ارتباط با منازل مبله

40734معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: در راستای برخورد قاطع با عوامل تبلیغ و اجاره منازل مبله در شیراز، با همکاری مطلوب دستگاه قضایی برای ۹ متخلف احکامی از ۳ ماه تا ۳ سال حبس تعزیری صادر شده است.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا، رمضان امینی ظهر شنبه ۲۸ آذرماه در جمع خبرنگاران، تمام دیوار‌ها و فضای بیرونی ساختمان‌ها که مشرف به معابر است را منظر عمومی دانست و تاکید کرد: براساس قانون درج و نوشتن هرگونه تبلیغ و آگهی بر دیوارهای شهر ممنوع است.

وی با تصریح اینکه چنین اقدامی موجب اغتشاش بصری و نازیبایی شهر‌ها می‌شود، گفت: برخورد با متخلفان و صدور احکام قضایی برای مرتکبان این گونه تخلف‌ها، براساس قانون و در راستای ساماندهی فضا و منظر شهری انجام شده و ادامه دارد.

امینی با قدردانی از دستگاه‌قضایی و انتظامی، خاطرنشان کرد: در رابطه به منازل مبله با همکاری و همراهی دستگاه‌های ذی‌صلاح، تاکنون ۹۵ منزل مبله در شیراز پلمب شده و ۳۰ نفر از افرادی که اقدام به تبلیغات غیرمجاز کرده‌اند، بازداشت شده و با قید کفالت آزاد شده‌اند تا به تخلف آنان رسیدگی شود.

او از تشکیل ۱۷۵ پرونده تخلف در خصوص اینگونه تبلیغات غیرمجاز در شیراز و مستندسازی ۱۰ هزار مورد تخلف در نقاط مختلف شهر شیراز خبر داد و گفت: در برخورد قانونی با متخلفان با توجه به اینکه حقوق شهر و شهروندان مورد تعرض قرار گرفته است، اهمال و اغماضی در کار نخواهد بود.

امینی همچنین نصب هرگونه تبلیغ بر روی داربست‌ توسط افراد، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی را ممنوع و خلاف قانون اعلام و اضافه کرد: نصب داربست تحت هر عنوانی، تجاری، غیرتجاری، مذهبی و با هر نیتی ممنوع است و در صورت مشاهده برخورد قانونی انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: از ابتدای سال تا انتهای مهرماه بیش از ۴۰۰ هزار مترمربع دیوار شهر پاکسازی و رنگ‌آمیزی و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

امینی با یادآوری اینکه اقدامات انجام شده در راستای مواجهه با این تخلفات، سلبی و ایجابی است، گفت: در رابطه با تبلیغات غیرمجاز و با همکاری مخابرات تاکنون ۳۰۴ خط تلفن همراه قطع شده که ۷۹ درصد از آن‌ها مربوط به شرکت ایرانسل بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در راستای برخورد با متخلفان، دفتری در یکی از شهرستان‌های استان فارس شناسایی شد که بالغ بر ۱۲ هزارکارت تلفن فاقد نام واگذار کرده است، گفت: وظیفه شهرداری در این موارد مستندسازی و طرح و اعلام شکایت است اما در بحث شناسایی متخلف و برخوردقانونی دستگاه‌های ذیربط مسئول هستند.

امینی همچنین گفت: سازوکارهایی برای تبلیغات انتخاباتی در قانون پیش‌بینی شده است که بر‌‌ همان اساس دنبال می‌شود و با کسانیکه خارج از چهارچوب قانون اقدام به انجام تبلیغات شهری کرده باشند، به شکل متناسب برخورد خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز همچنین گفت: در گذشته، اسلاف ما با توجیه ایجاد اشتغال اقدام به ایجاد بازارچه‌هایی در نقاط مختلف شهر کرده یا در ساعاتی از شب اجازه حضور و فعالیت دست‌فروشان را داده‌اند که این موضوع مورد تایید قانون نیست.

وی تصریح کرد: اینکه خیابان و معبری از شهر یک‌روز مسدود شده و بدون توجه به ابعاد مختلف موضوع، اجازه فعالیت به عده‌ای تحت عنوان بازارچه داده شود، به‌هیچ عنوان قابل توجیه نیست. متاسفانه اکنون در ۱۷ نقطه از شیراز تحت عنوان بازار هفتگی شاهد بسته شدن معابر و بروز اختلال در روند فعالیت‌های روزمره شهروندان هستیم.

امینی اضافه کرد: در این بازارچه‌ها به دلیل نبود نظارت کافی و مستمر، احتمال عرضه هرنوع کالایی وجود دارد و پس از اتمام کار هم، مقادیر قابل توجهی زباله در محل‌‌ رها می‌شود که این موضوع به هر لحاظ مورد تایید نیست.

وی گفت: نمی‌توان به‌بهانه ایجاد اشتغال برای تعدادی معدود، تمام قوانین را نادیده گرفت و به شهر و شهروندان لطماتی وارد کرد. من افتخار می‌کنم که تاکنون به به یک نفر مجوز دست‌فروشی نه مجوز راه‌اندازی کیوسک نداده‌ام.

امینی تصریح کرد: مواجهه مهربانانه و عاطفی با چنین مسائلی که حقوق شهر و شهروندان را تحت الشعاع قرار می‌دهد نمی‌تواند ملاک عمل مسئولان و دستگاه‌های متولی باشد، شهر قواعدی دارد که باید براساس آن قواعد کار کرد تا لطمه نبینیم.

وی با بیان اینکه شهرداری در ماه‌های گذشته بیش از ۱۲۰۰ وانت متخلف را در این خصوص توقیف کرده است، گفت: به لحاظ قانونی توقیف وانت‌های متخلف که در نقاط غیرمجاز توقف کرده‌اند وظیفه شهرداری نیست، تعداد بسیاری از همکاران ما تاکنون از سوی متخلفان در نقاط مختلف شهر مورد ضرب و شتم قرارگرفته و دچار مصدومیت و معلولیت شده‌اند.

امینی گفت: در میان افراد شناسایی شده فردی وجود دارد که ۱۶ وانت خریداری کرده و ۱۶ راننده را به‌کار گرفته و در نقاط مختلف شهر این وانت‌ها را مستقر و کسب درآمد کرده است بدون آنکه عوارض، مالیات، بیمه و حقوق قانونی را پرداخت کند.

معاون شهرداری شیراز گفت: این درحالی است که کسبه قانونی شهر تمام حقوق شهروندی و فعالیت تجاری را پرداخت می‌کنند و به واسطه حضور و فعالیت‌ این متخلفان متضرر شده و می‌شوند.

امینی با تصریح اینکه یک‌دست صدا ندارد، گفت: به هیچ عنوان مجوز فعالیت غیرقانونی به هیچ فرد یا گروهی نداده و نمی‌دهم. اما رسانه‌ها و مردم هم باید در این زمینه با ما همصدا و همراه شوند تا بتوانیم شهری داشته باشیم زیبا و فاقد فعالیت‌های غیرقانونی و ایجاد اختلالات بصری.

معاون اجرایی شهرداری شیراز همچنین از برخورد با ۲ هزار و ۸۶۹ مورد تخلف در موضوع ساخت و ساز بدون مجوز یا خلاف مفاد پروانه، تا پایان آبان ماه امسال خبر داد و گفت: این موارد با ارجاع به کمیسیون ماده سد منجر به صدور احکام جریمه به میزان ۲۹۳ میلیارد و ۲۴ میلیون ریال شده که تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال آن وصول شده است.

امینی همچنین از صدور ۵۶۰ رای تخریب از سوی کمیسیون ماده ۱۰۰ طی ۸ ماه گذشته در شیراز خبر داد که تاکنون ۱۷۵ مورد آن اجرایی شده است و گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از این موارد در منطقه ۴ و کمترین میزان در منطقه بافت تاریخی شیراز بوده است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

11 نظر

 1. من شیرازی

  باید دست اقای امینی رو بوسید ایشان حرف دل هر شیرازی دلسوز رو زدن امروز دست فروش ها که شب ها به شیراز میان و روز ها به روستا و محله های اطراف شیراز میان شیراز رو تبدیل به بازار روز برای خودشون کردن بدون پرداخت هیچ گونه عوارض و مالیاتی بارها خودم دیدم این چندشنبه بازار ها موجب چه ترافیک ها و تصادفاتی شدن که یه گروه پول مفت در بیارن معنی نداره
  شهر تبدیل کردن به یک شهر بین راهی باور کنید در شهرهای کوچک تر مانند یزد و کرمان هم دست فروش ودیوار نویس نداریم باید برخورد بشه تا به یک بحران تبدیل نشده باورتان نمیشود من خودم در یکی از شهرهای ایران دیدم که شماره منزل مبله در شیراز را نوشته بود .آقای امینی از شما متشکریم که برخلاف دیگر مسئولین که شیراز رو به بازار مکاره و دیوار های شهر را به زشت ترین نحو ممکن با تبلیغات و اگهی ها و یا نوشتن شماره تلفن تبدیل کردن برخورد می نماییید بدانید این خواسته همشهریان شماست

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. من شیرازی

  حتی به نظر من باید احکام این مجرمین را بر روی بیلبورد های شهر بزنن تا امثال انها بدانند چه احکامی در صورت آسیب زدن به اموال عمومی در انتظار آن هاست

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. پاکرای

  درود
  به نظر من هم باید احکام صادره شده به صورت اعلان عمومی و بزرگ به صورت موقت در قسمت هایی که بیشتر شاهد دیوار نویسی هستیم نصب بشه ، تا احتمالا متخلفین آتی دست از مخدوش کردن چهره شهر بردارند .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. حامد-شهرراز

  درود.
  دوستان من ی مطلب رو خدمتتون عرض کنم…
  این چیزی که مینویسم نه در حمایت شهرداری هست و نه در حمایت دست فروشان…
  اما امشب من تو عفیف آباد، صحنه ای دیدم که اصلا در شان شهر ما نیست.
  ماموران خدمات شهری شهرداری، با حدود ۱۱ ماشین ویژه گشت شهری، آژیر کشان و ضربتی به خیابان عفیف آباد حمله برده و تمامی دست فروشان را جمع کردند.
  اما در این بین ظاهر این ماموران جالب است که با لباسی سیاه، بیسیم به دست و ریش های بلند و البته بدون هیچ گونه ادب و نزاکتی و با رکیک ترین دشنام ها، جوانان محتاج و بیکار دست فروش با با دشنام و کتک و ضرب و شتم بدرقه ماشین هایشان کرده و ازهمه بدتر شخصیت آن جوان را جلوی چشم مردم خرد کرده و در ماشین هم به وی رحم نمیکنند و او را کتک میزنند.
  البته در بین این ماشین ها، ۲ دستگاه خودروی پلیس هم مشاهده میشد.
  قابل توجه معاونان شهردار و مسئولین شهرداری…
  البته قانون سد معبر و برخورد با ناهنجاری ها بر کسی پوشیده نیست ولازم است کنترل هایی در شهر صورت بگیره. اما این نوع برخورد شهرداری، نشان دهنده ضرب شصتی از طرفشان بود که اگر تا چندی پیش ماموران شهرداری کتک میخوردند، حالا کتک هم میتوانند بزنند.
  شهرداری، داعیه دار این است که شیراز شهری مذهبی و فرهنگی و تاریخی است، اما آیا این نوع برخورد و فحاشی ها و موی جوانان را کشیدن و با ضربات ممتد، جوان دست فروش را به درون ماشین پرتاب کردن، زیبنده ی شهرمان است؟؟ زیبنده ی شهرداری است؟؟
  اگر شهرداری واقعا قصد برخورد را دارد؟؟ چرا با مغازه های میوه فروش در سطح خیابان انقلاب برخورد نمیکند که جلوی مغازه شان تا چندین متر پیاده راه را سد کرده و تلی از آشغال و ته مانده سبزی را در جوی ریخته و آلودگی صوتی هم ایجاد میکنند؟؟
  چرا با وانت بارهای مزاحم و البته عاری از فهم و درک و شعور اینگونه برخورد نمیکنند؟؟
  جوانی که دست فروشی میکند، مثل روز روشنه که محتاجه به نون شب. اگر کار نکنه نونی نداره بخوره و اگر هم این کار رو بکنه میزنن…
  چرا؟؟
  خب این کارها برای اون جوان میشه عقده و کینه… فردا روز کی میخواد جوابشو بده؟
  آقای امینی لااقل این برخورد ها رو با عوامل منزل مبله بکن…
  خیلی ببخشید(از قدیم گفتن… یارو زورش به الاغ نمیرسید پای بچه الاغ رو شکوند…)
  امیدوارم فردا روز، همه ی رسانه ها زبان به انتقاد از شما برای این قضیه امشب که جلوی چشم مردم اتفاق افتاد باز نکنند…
  شاید هم این برخورد دلیلی داشته که من نمیدونم…

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. سینا

   حامد جان حرف شما کاملا درسته حرف اقای امینی هم درسته این وسط میمونن یه عده ای که مجری اینکار هستند خوب باید روی اونها یه نظارت جدی بشه
   جوونی که دست فروشی میکنه غرورش و با بساط چهن کردن یک بار شکسته نباید بدترش کرد خدای ناکرده فردا بزهکار میشه باید شهرداری پیشنهاد ایجاد بازارچه های دائمی رو بده بعد از هر نفر مبلغ کمی و مناسبی برای اجاره یک روز یک غرفه بگیره تا این بندگاون خدا هم امرار معاش کنند بعد که اینکارارو کرد اوون موقع برخورد قهریه داشه باشه البته شهرداری هم حق داره واقعا چهره شیراز با این کارا زشت شده یهو ساعت ۷ شب ۲۰ تا وانت نصف خیابون زرهی رو میبندن و ضروع میکنن به خیار و گوجه فروختن به هر حال باید جلوی اینکارا هم گرفته بشه

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
  2. من شیرازی

   حامد جان بارها خودم به شخصه دیدم ماموران شهرداری مورد ضرب شتم همین دست فروش هایی که شما اسم میبرید بودن اون ها باید محکم برخورد کنن تا طرف دستش بیاد شوخی نیست در ضمن دلیل نمیشه شیراز رو به علت بیکاری به بازار تبدیل کنن مگه کم دست فروش داریم چندتا بازار بزنن این ها به دنبال کسب درامد راحت هستن و فرار از مالیات تکلیف اون بدبختی که اجاره مغازه و مالیات میده چیه حامد جان در برخی موارد احمال موجب برهم ریختگی نظم جامعه میشه چنانچه امروز شیراز در بین کلان شهرها از نظر مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیار دچار مشکل هست در تهران هم این چنین نیست البته من منکر بیکاری ووضع بد اقتصادی نیستم که ریشه همه این مشکلات است اما بازهم دلیل نمیشود درضمن خیلی از این دست فروش ها خود مغازه دارها هستن که شب ها یک شاگرد میگیرن تا اجناسشان را در خیابان بفروشند مخصوصا خیابان زند
   در ضمن خیر سرمان معالی اباد و عفیف اباد بهترین خیابان های شیراز هستن اگه به دست فروش ها جازه دهند میخواهن تا خود حیاط شهرداری هم بساط پهن کنن اگه غرور داشتند سد معبر نمیکردند و موجب مشکل برای نوامیس مردم نمیکردن گاهی پیاده رو عفیف اباد را چنان بند می آورند که جای عبور نیست
   در کل با این اقدامات موافقم و بهتر دلسوزی در این زمینه را فعلا کنار بگذاریم تا این مشکل به یک حق مسلم برای دست فروش ها تبدیل نشده سپس به فکر بهبود وضع بیکاری باشم

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 5. محمد سردزک

  البته حامد جان درسته دست فروشان نیازمند و محتاج درامد اینکار هستنداما نباید فراموش کنیم که نیمی از دست فروشان خیابان زند و عفیف اباد رو اتباع غیر مجاز تشکیل میدهند و اگر واقعا بدنبال پایتخت فرهنگی ایران هستیم باید اینگونه مساءل رو هم بپذیریم البته شهرداری از قبل این موضوع را با دست فروشان در میان گذاشته و حتی پیشنهاد پیدا کردن مکانی مثل فروشگاه رو به دست فروشان داده بودن که مانند بسیاری از فروشگاه ها دست فروشان غرفه بزنن و درامد کسب کنن و حتی شهرداری قول همکاری در همه موضوعی اعم از تبلیغات و سازماندهی و بقیه موضوعات را داده اما متاسفانه کوتاهی از خود دست فروشان بوده البته موضوع دست فروشان به مدیران استان و نمایندگان مجلس بر میگرده که فکری بحال بیکاری مردم نمیکنن وباعث میشه مردم واسه کسب درامد به دست فروشی رو بیارن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. پاکرای

   نمیدونم منبع این آمار شما چیه ؟ اگر بگیم نیمی از کارگران ساختمانی اتباع بیگانه هستند قابل قبوله !! اما دستفروشان معمولا ایرانی هستند و حتی خیلی هاشون شیرازی هستند .
   کوته فکریه با توجه به وضعیت اقتصادی و آمار بالای بیکاری ، مشکل رو صرفا دستفروشان بدونیم .

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 6. محمد سردزک

  دوست عزیز کافیه شما یه سر به خیابان زند و عفیف اباد بزنید بعد متوجه خواهید شد که نیمی از دست فروشان اتباع بیگانه تشکیل میدهند کمتر شیرازی واقعی میبینیم که دست فروشی انجام میدن به قول دوستمون خیابان عفیف اباد و معالی اباد یکی از بهترین خیابان های شیراز و در نظر بگیریم گردشگرا بیان شیراز وبا صحنه دست فروشی تو این دو تا خیابان مواجه بشن یا خیابان زند که بخشی از اثار تاریخی شهرمون تو اون محدوده واقع شده چطور میخوایم ادعای پایتخت فرهنگی تو کشور وداشته باشیم اگه یه نگاه به واقعیت ها داشته باشیم همین دست فروشان جلو مجموعه حافظیه هم بودن که روزانه بسیاری از گردشگران خارجی با این صحنه مواجه میشدن که این باعث میشد جلوه بدی به پایتخت فرهنگی ایران بده در ضمن مگه شهرداری تو هر منطقه از شهر اجازه هفته بازار رو نداده که دست فروشان بیان خیابون زند و حافظیه و عفیف اباد بساط پهن کنن یکم منطقی فکر کنیم شهرداری با کمترین هزینه مالیات ماهانه اجازه هفته بازار رو در هر منطقه به خیلی از مردم داده واسه کسب درامد

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
   1. من شیرازی

    من به حرف محمد موافقم مهم اینه که شیرازی نیستن به نظر من، ما باید اول به فکر شیراز باشیم و شهرمون اونا نا راضی هستن میتونن برن اصفهان یا تبریز که صنعتی هست بهتر وقتی شهرداری داره خوب در برخورد با این اخلال گران اقدام میکنه یه دفه ادای روشنفکر ها رو در نیاریم چون بعضی از مسائل از ریشه اشتباه است چه بسا اگه از روز اول اجازه نمیدادیم اینها بساطشان را در شیراز باز کنن امروز به شیراز حجوم نمیاوردن جالب هچ جایی به اندازه شیراز وانت بار نداره از هرجایی هم بیرونشون میکنن از یه جای دیگه سر در میارن بنظر من علاوه بر شهرداری باید پلیس بی خاصیت ناوبر شیراز هم تازه اقدام کنه که البته شیراز فاقد پلیس هست و بیشتر دنبال کارهای فانتزی هست

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *