آتش سوزی سه هزار هکتار از جنگلهای فارس در سال ۹۲/ سهل انگاری مردم علت حریق

IMG12183888در سالی که گذشته افزون بر سه هزار هکتار از جنگلهای استان طعمه حریق شد، آتش سوزیهایی که مسئولان امر اعتقاد دارند در اثر سل انگاریهای مردم رخ داده است.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل ازخبرنگار مهر، استان فارس با داشتن بیش از دو میلیون هکتار جنگل ۱۷درصد جنگلهای کشور را به خود اختصاص داده است.

این میزان جنگل حتی از کل مساحت برخی از استانهای شمالی نیز بیشتر است اما امکاناتی که به استانهای شمالی کشور برای اطفای حریق جنگل‌ها اختصاص یافته اصلا قابل مقایسه به استان فارس نیست.

در سال گذشته چهار هزار هکتار از این عرصه‌ها در استان فارس طعمه حریق شد و به دلیل عدم وجود امکانات منابع طبیعی برای مهار آن با مشکلات عدیده‌ای رو به رو بود.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در سال گذشته بنا به دلایلی بیش از سه هزار هکتار از جنگلهای استان فارس طعمه حریق شد و در آتش سوخت.

کاظم بردبار با بیان اینکه شرایط آتش سوزی جنگل‌ها در سال گذشته نگران کننده بود، ادامه داد: متاسفانه در تمام این آتش سوزی‌ها سهل انگاری مردم تاثیر گذار بود و مشکلاتی را به وجود آورد.

وی با اشاره به عدم وجود حداقل امکانات برای مهار آتش سوزی جنگل‌ها تاکید کرد: در این راستا طی جلسه‌ای مقرر شد از دو درصد اعتبار نفت در استان فارس اعتباری نیز برای اطفای حریق جنگلهای فارس اختصاص یابد.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: در سال گذشته ۵۰۰ میلیون تومان برای مهار آتش سوزی در عرصه‌ها و خرید تجهیزات اختصاص یافت که تا پایان سال ۵۰ درصد از این اعتبار تخصیص یافت.

وی در خصوص اختصاص بالگرد نیز ادامه داد: البته بحث اختصاص بالگرد نیز یک موضوع ضروری است که باید در سطح کلان پیگیری شود که در این رابطه نیز اقداماتی صورت گرفت و یک پد برای این امر در نظر گرفته شد.

بردبار با تاکید بر بکار گیری قرق‌بان نیز گفت: حضور قرق‌بان در عرصه‌های جنگلی فارس می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز آتش سوزی داشته باشد از این رو در سال جاری این امر به صورت جد پیگیری می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس از پیگیری دو طرح برای پیشگیری از آتش سوزی در عرصه‌ها خبر داد و افزود: در این راستا شناسایی مناطق لغزشی و شناسایی مناطق مستعد برای آتش سوزی از سوی این اداره کل پیگیری شد.

وی ادامه داد: این اقدام به منظور ساخت حوضچه‌های در اطراف محلهای مستعد برای آتش سوزی پیگیری شد تا در صورت بروز حادثه‌ای با استفاده از آب حوضچه‌های برای مهار آتش اقدام شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. صادق

    متاسفانه نه مردم و نه مسولین ارزش فضای سبز و طبیعت رو درک نکردند و هر دو با سهل انگاری و بی تفاوتی خود به این گنجینه ارزشمند منابع طبیعی فارس را رو به نابودی کامل هدایت میکنند که این فاجعه بسیار بزرگی است امیدوارم در سال 93 این موارد اصلا پیش نیاد و مردم و مسولین برای توسعه و حفظ فضای سبز بیشتر تلاش کنند

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *