رای صریح شورای شهر شیراز به عدم شفافیت در شهرداری!

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: درحالیکه یکی از مهمترین شعارهای انتخاباتی اعضای شورای پنجم شهر شیراز شفافیت و اتاق شیشه ای بود،  طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری به شکل عجیب و تاسف آوری در صحن علنی شورای شهر تصویب شد. در این طرح بندهای مربوط به نحوه استخدام و تعداد نیروهای شاغل در شهرداری، سفرهای خارجی مدیران شهرداری و حقوق و مزایای مدیران حذف شد تا شورای شهر شیراز نشان دهد چقدر به شفافیت مورد ادعای خود پایبند است و مردم را محرم اسرار خود می دانند!

نکته جالب اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که از دوره مدیریت قبلی شهرداری مورد انتقاد حیدر اسکندر شهردار شیراز قرار می گرفت تعداد بالای نیروهای استخدام شده از سوی شهرداری در ماه های آخر مدیریت علیرضا پاکفطرت بر مسند شهرداری شیراز بود که اکنون این موضوع بصورت محرمانه درآمده است که البته این موضوع می تواند با استخدام های انجام شده برخی از نزدیکان اعضای شورای شهر بی ربط نباشد.

سفرهای خارجی مدیران نیز یکی از محرمانه های شورای پنجم است که این سفرها در دوره های قبل انجام شده و البته بجز گردش، تفریج و جهانگردی مدیران عزیز شهرمان هیچ عایدی برای شهرمان نداشته و اکنون با افزایش قیمت شدید ارز باید دید مدیران شهری شیراز به چه سفرهای می روند.

مزایای مدیران شهری نیز همیشه مورد سووال اصحاب رسانه و مردم بوده و هر از گاهی که رقم این مزایا و پاداشها اعلام میشد رقم درشت آن باعث تعجب همگا می شد.

اکنون با حذف این بندها سووال اساسی این هست که در سامانه شفافیت شهرداری شیراز دقیقا چه چیزی قرار است ثبت شود؟ چه چیز مهمتر از موارد حذف شده که اتفاقا از مهمترین موارد مورد بحث در رسانه ها بوده است؟ بهتر است اعضای شورای شهر بصورت شفاف بیان کنند که دلایل مخالفت با شفافیت موارد ذکر شده چیست؟

در ادامه گزارش خبرگزاری فارس از جلسه امروز شورای شهر :

شعار شفافیت بلندبلند؛ مسافرت خارجی، استخدام و حقوق، یواشکی!
طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز با حذف سه بند از نحوه استخدام و تعداد نیروهای شاغل در شهرداری، سفرهای خارجی مدیران شهرداری و حقوق و مزایای مدیران به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری که دو هفته پیش در صحن شورا مطرح و با توجیه ایرادات ظاهری به تصویب نرسید و به کمیسیون برنامه و بودجه برگشت داده شد، مجدد امروز عصر در شورا مطرح شد.

عضو کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز در این جلسه با انتقاد از حذف سه بند مهم از این طرح گفت: بر چه اساسی بندهای مربوط به آمار و تعداد نیروهای شاغل در شهرداری، مأموریت خارجی مدیران و کارشناسان شهرداری و همچنین حقوق و مزایای مدیران شهرداری حذف شده است؟ مردم در خصوص این موارد مطالبه شفافیت از ما دارند.

علی ناصری ادامه داد: ما با شعار شفافیت روی کار آمدیم و مردم درخواست فسادستیزی جدی از ما دارند.

وی افزود: اگر آمار نیروهای شهرداری را نداشته باشیم چگونه بودجه‌ریزی خواهیم کرد؟

سیروس پاک‌فطرت که انتظار می‌رفت از طرح شفافیت حمایت جدی کند نیز موضعی کج‌دار و مریز گرفت و گفت: ایرادی بر اینکه چند بند حذف شده یا نه نیست، چون ایراد قانونی ندارد. طرح ایراد شکلی داشت که برطرف شده است.

لیلا دودمان دیگر عضو شورای شهر شیراز ابراز داشت: اگر قرار بر شفافیت باشد باید همه چیز را در نظر بگیریم نه اینکه آنچه دلمان خواست را حذف کنیم؛ شفافیت باید هم برای شهرداری و هم شورای شهر باشد.

این عضو شورای شهر شیراز افزود: بند آمار تعداد نیروهای انسانی شاغل در شهرداری شیراز باید در طرح قید شود چون در تکلیف بودجه آمده است.

دودمان که خواستار اضافه کردن یک تبصره برای پروژه‌های شهرداری شیراز بود، گفت: کشور ما از لحاظ امنیتی در شرایط عادی نیست و مورد تحریم هستیم، اگر اطلاعات شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی طرف قرارداد با شهرداری و میزان هزینه‌ها برای انجام پروژه‌ها منتشر شود ممکن است برای شرکت‌ها مشکل ایجاد شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم به جای انتشار، امکان دسترسی فراهم شود.

اما سولماز دهقان در مخالفت با نظر دودمان گفت: تضمینی وجود ندارد که اطلاعات در دسترس مردم قرار بگیرد.

احمد تنوری نیز بیان کرد: متن قراردادها و میزان رقم پروژه‌ها را می‌شود منتشر کرد، اما اسم شرکت طرف قرارداد بدون رضایت خود شرکت‌ها نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب مجلس شورای اسلامی است و موارد استثناء نیز مشخص شده و اطلاعات به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم شدند؛ مصوبات شورا نباید در تعارض با مصوبه مجلس باشد.

اما سینا بنی زمانی با اشاره به بهانه‌هایی که برخی اعضای شورای شهر برای تصویب نکردن طرح شفافیت مطرح کردند، ابراز داشت: کشور ایران برای دور زدن تحریم‌ها شرکت‌های صوری ایجاد می‌کند و آمریکا اگر بخواهد خللی ایجاد کند منتظر انتشار اطلاعات از طرف ما نمی‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری خریدی با شرکت‌های خارجی ندارد، پیمانکار خرید می‌کند که ما می‌توانیم قرارداد با پیمانکار را منتشر کنیم.

در ادامه ابراهیم صبوری گفت: برای مردم مهم نیست که مدیران چقدر حقوق می‌گیرند! اما آگاهی از پروژه‌های چند ده میلیاردی شهرداری برای مردم اهمیت دارد.
نائب رئیس شورای شهر شیراز همچنین افزود: اگر برای قانونی تبصره اضافه کنیم عملاً قانون را حذف کردیم.

در ادامه این جلسه پرچالش علی ناصری اظهار داشت: حاضرم لیست دارایی‌های خود و اعضای درجه یک خانواده‌ام را منتشر کنم.

سیداحمدرضا دستغیب رئیس شورای شهر شیراز نیز در واکنش به این پیشنهاد گفت: من هم آماده‌ام که لیست دارایی خود را منتشر کنم، این پیشنهاد می‌تواند در قالب یک طرح در صحن شورا مطرح شود.

اما در ادامه جلسه نوبت به نظر شهرداری شیراز رسید تا قائم‌مقام شهردار نیز با بیان توجیهاتی از مخالفت شهرداری با تصویب این طرح پرده بردارد.

اسماعیل ارزانی اصل شفافیت امور برای مردم را زیر سوال برد و در سخنان خود مدعی شد: انتشار اطلاعات شهرداری ضروری نیست و همه موارد به شورا که نمایندگان مردم است ارائه می‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: باز کردن اطلاعات می‌تواند تبعاتی را داشته باشد و نباید برای آن اصراری داشت.

در پایان مذاکرات اعضای شورا، طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز با حذف سه بند از نحوه استخدام و تعداد نیروهای شاغل در شهرداری، سفرهای خارجی مدیران شهرداری و حقوق و مزایای مدیران به تصویب رسید تا نقطه تاریکی در کارنامه عملکرد شورای شهری که با شعار شفافیت به پارلمان شهری راه یافته بود، به یادگار بماند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. ناشناس

    اشکال نداره. فعلا مردم یه ده دوازده بار دیگه برن پای صندوق رای بدن شاید درست شد. فقط میرید رای بدید مواظب باشید هیچ کدوم از اسامی لیستی که بهتون دادن جا نیوفته. البته امثال من که کلا نفهمیم چون فرق روحانی و رئیسی رو نمیفهمیم!

    پاسخ
  2. فرهاد

    شهرداری شیراز محل پرورش رانت و رانت خواری است. شفافیت فقط شعار الکی بود که شهردار و شورای شهر برای فریب مردم داد

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *