میدان توپخانه شیراز چشم ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها را گرفت

«خبرجنوب» نوشت: در کنار ظرفیت های فراوانی که چه از نظر تاریخی، ادبی، تجارت و گردشگری در شیراز وجود دارد سال هاست که شیراز یک مشکل بزرگ دارد و یا بهتر است بگوییم یک نیاز اساسی دارد و آن نبود یک فضای باز و گسترده برای تجمع مردم شهر و گردشگران است، جایی مانند میدان نقش جهان همسایه شمالی استان با ۸۵ هزار متر مربع وسعت که سال هاست به یکی از جاذبه های این شهر بدل شده است.

حال چند سالی است که بحث احیای میدان توپخانه شیراز مطرح شده و امید میرود که شاید طی چند سال آینده شیرازیها هم صاحب محل و فضایی مناسب برای حضور خود در مرکز شهر شوند البته همه این ها بستگی به طرحی دارد که طی ۲ ماه آینده برای احیای این محل به تصویب می رسد.نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این رابطه گفت: برای اجرای طرح احیای میدان توپخانه شیراز پس از برگزاری مسابقه بین المللی ۶۵ شرکت رزومه خود را ارسال کردند و ۱۲ طرح نیز ارایه شد.
طالبان افزود: در ادامه پس از بررسی این طرح ها و ماکت ها توسط هیات داوران در ۲ مرحله در نهایت ۴ طرح توسط داوران که از معماران برجسته کشور هستند تایید شد.
وی اظهار داشت: پس از تایید اولیه این طرح ها به داوران برای تایید نهایی و انتخاب طرح برتر ۳ ماه فرصت داده شد که با گذشت یک ماه از این فرصت هیات داوران تنها ۲ ماه فرصت دارند که طرح نهایی احیای میدان توپخانه را تصویب و برای اجرا به شهرداری ارایه دهند.
وی اضافه کرد: طرح احیای میدان توپخانه بیش از ۸ هکتار وسعت دارد و اماکنی مانند بانک ملی، ارگ کریمخان، میدان توپخانه، بخشی از اراضی پشت بازار و محوطه اطراف آن را در بر میگیرد.طالبان گفت: در این طرح پروژههای فرهنگی، ورزشی، هتل و بخشهای مختلف تفریحی و گردشگری دیده شده و ۴ طراح ایرانی به همراه ۴ مشاور خارجی از کشورهای فرانسه و ایتالیا در حال انجام مراحل طراحی هستند.وی در خصوص سرنوشت بانک ملی مرکزی و اداره پست مخابرات قدیم نیز گفت: ساختمان قدیمی بانک ملی مانند گذشته باقی مانده و تغییر نمی کند اما الحاقات آن تخریب می شود و ساختمان قدیم پست و مخابرات نیز به پروژه اضافه می شود.نایب رئیس شورای شهر شیراز گفت: بر طبق توافق صورت گرفته قرار شد وظیفه ارایه طرح این پروژه به عهده وزارت راه و شهرسازی و اجرای آن با شهرداری باشد که هر ۲ مجموعه برای اجرایی شدن طرح به دنبال هیچ سودی نیستند و به همین دلیل تراز صفر سود را در این پروژه دیده اند و در حال حاضر نیز تعدادی سرمایه گذار برای حضور در این طرح اعلام آمادگی کرده اند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. شهر راز

  این روز هاخبر های خوشحال کننده زیاد میشنویم. خدارو شکر. جناب مدیر سایت یه سوالی داشتم : میخواستم بدونم امکانش هست این میدان که بزرگتر یا هم اندازه ی نقش جهان اصفهان ( با توجه به اندازه های تقریبی که گفتید) هست و با توجه به اعتبار تاریخی این مجموعه که ارگ کریم خانش به تنهایی در شرف ثبت جهانیست،کل مجموعه بعنوان یک میدان تاریخی و یا شاید بزرگترین میدان تاریخی جهان به ثبت جهانی برسه؟ لطفا این موضوع رو به مسئولین میراث فرهنگی استان انتقال بده

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   درباره اندازه، قابل مقایسه نیست چون کاربری ها و نوع ساخت کاملا متفاوت هست. درباره ثبت جهانی هم قرار هست کل مجموعه زندیه به صورت یکپارچه ثبت شود

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. Shahr raz

  برای ما ثابت شده فاصله حرف تا عمل تو ایران اللخصوص شیراز خیلی زیاده . ولی قطعا برای همه مردم شیراز و ایران و حتی شاید بعضی مردم جهان احیای این منطقه و رساندنش به جایگاه اصلیش باعث خوشحالی فراوان خاهد بود . امیدواریم به مرحله اجرا برسه و بعد از اون در کمترین زمان ممکن به اتمام و بهرهبرداری برسه ??

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. جنوبی

  واقعا شیراز تنهاست .تنهای تنها .در میان کلانشهرها دولت توجه خاصی به شیراز نمیکند و متاسفانه نوعی تعمد در این کار احساس میشود اگر سرمایه چند تن از خیرین با معرفت شیراز نبود همین چند تا بیمارستان هم در شیراز نبود.تازه مهد تمدن و فرهنگ ایران به جایی رسیده است که از لحاظ توسعه فرهنگی و اجتماعی با شاخص های یونسکو در امایش سرزمینی در گروه یک قرا نمیگیرد و در گروه دوم واز استانهای نیمه برخوردار کشور است.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *