خسارت ۳۰ میلیاردی آتش سوزی در «بمو» / ۲۲۰ هزاربوته و ۲ هزار درختچه سوختند

آتشی که پارک ملی بمو را در بر گرفت نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد ضمن اینکه حجم عظیمی از پوشش گیاهی منطقه را نیز تحت تاثیر خود قرار داد خسارتی که بیشتر از آنکه ناشی از خود آتش سوزی باشد باید آن را نشات گرفته از کمبود تجهیزات و امکانات تخصصی اطفای حریق قلمداد کرد. به گزارش خبرنگار مهر، مقارن روز دوشنبه پارک ملی بمو در مجاورت شیراز طعمه حریق شد و با تلاش تمام گروه‌ها و دستگاه‌ها در نیمه‌های شب نیز مهار شد.

آتش سوزی پارک بمو

این حریق در حالی واقع شده بود که تجهیزات و امکانات مناسب اطفای حریق جنگل‌ها و عرصه‌های زیست محیطی و طبیعی استان وجود ندارد و دستگاه‌ها در عمل با امکانات حداقلی، آتش سوزی این عرصه‌ها را مهار می‌کنند. پارک ملی بمو با مساحت ۴۸ هزار هکتار، ۱۱۲ گونه جانوری شامل ۶۹ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده، سه گونه دوزیست و ۲۱ گونه پستاندار و گونه‌های بی‌نظیر گیاهی و جانوری را در خود جای داده و بانک ژنتیکی کم نظیری محسوب می‌شود که این آتش سوزی خسارات سنگینی را به منطقه وارد کرد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس در خصوص جزئیات این حادثه به خبرنگار مهر گفت: در این حریق ۳۰۰ هکتار از منطقه دچار آتش سوزی شد. حسینعلی ابراهیمی کارنامی اضافه کرد: در این حریق ۲۲۰ هزار بوته مرتعی و دو هزار اصله درختچه طعمه حریق شدند.

وی با اعلام اینکه برآورد ما این است که حریق مذکور نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرده، افزود: در اطفای این حریق مشارکت منابع طبیعی، پایگاه کمیل، تشکهای مردم نهاد، سپاه و… بسیار خوب و ارزنده بود اما تجهیزات و امکانات کافی نیست و نیازمند یک تشکیلات منسجم و نظام یافته مقابله با حریق در مناطق طبیعی هستیم.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه این حریق‌ها انرژی زیادی از نیروی انسانی صرف می‌کند، بیان کرد: علاوه بر این، چنین آتش سوزیهایی هزینه‌های زیادی مانند تدارکات، پشتیبانی، جیره غذایی، سوخت، لاستیک، نگهداری خودرو و… را به دستگاه‌های مختلف نظیر محیط زیست و منابع طبیعی تحمیل می‌کند.

حادثه «بمو» بیست و دومین آتش سوزی عرصه‌های زیست محیطی فارس

کارنامی با اعلام اینکه آتش سوزی در بمو بیست و دومین آتش سوزی عرصه‌های زیست محیطی فارس بود ضمن اینکه در سال جاری ۹۶۰ هکتار از مناطق تحت مدیریت محیط زیست فارس دچار حریق شده و خسارات زیادی را وارد کرده که بیشترین آسیب‌ها نیز به پوشش گیاهی بوده است.

وی با یادآوری اینکه بمو در نزدیکی شیراز قرار دارد، بیان کرد: شیراز یک از هشت کلانشهر آلوده کشور است و وقوع چنین حریقی به آلودگی هوای شیراز نیز کمک می‌کند و سلامت مردم را نیز دچار تهدید خواهد کرد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه چنین حریقهایی میکرو ارگانیسمهای مفید درون خاک را نابود می‌کند، تصریح کرد: همچنین وحوشی که در شعاع این حریق‌ها هستند حتی اگر از آتش نیز جان سالم بدر ببرند به مناطقی پناه خواهند برد که شاید از امنیت کافی برخوردار نباشد مانند حاشیه شهر‌ها، روستا‌ها، مزارع و باغات و درآنجا ممکن است که مورد تعدی افراد نابخرد قرار گیرند.

جوجه کبک‌ها در آتش بمو سوختند

ابراهیمی کارنامی با اشاره به اینکه در آتش سوزی بمو جوجه کبکهای متعددی در آتش سوختند هرچند که تعداد زیادی توسط ماموران محیط زیست و دیگر گروه‌ها نجات یافتند اما سوختن مابقی جوجه کبک‌ها تاثیرات روحی منفی بر محیط بانان خواهد داشت. وی تاکید کرد: همچنین آن دسته از پرندگانی که نجات یافتند نیز بعید است آنجا را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کنند.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه خیلی از حریق‌ها منشاء انسانی دارد، بیان کرد: البته در عمدی یا سهوی بودن حریق‌ها می‌توان بررسیهای لازم را انجام داد. وی اضافه کرد: در گذشته تاکید داشتیم اگر افرادی مبادرت به روشن کردن آتش می‌کنند حتما آن را کنترل کنند اما اکنون به شدت تاکید داریم به خاطر خشکی حاکم بر عرصه‌های طبیعی و استعداد آتش سوزی که وجود دارد از روشن کردن آتش به شدت خودداری شود. ابراهیمی کارنامی اعلام کرد: در موارد عمدی نیز با نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هماهنگی لازم صورت گرفته تا افراد متخلف به اشد مجازات برسند.

به شدت نیازمند تجهیزات هستیم/ اعتبارات تامین تجهیزات تخصیص یابند

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود به امکانات و تجهیزاتی اشاره کرد که برای اطفای حریق عرصه‌های طبیعی استان وجود ندارد و تصریح کرد: با حریقهای وسیعی که طی امسال در عرصه‌های منابع طبیعی و زیست محیطی استان فارس رخ داد و کمبود امکاناتی که وجود دارد، دیگر این دو ارگان توان عملیات اطفای حریق را در عمل از دست داده است.

ابراهیمی کارنامی با تاکید بر اینکه به شدت نیازمند تجهیزات لازم در این بخش هستیم، بیان کرد: باید اعتبارات لازم برای تامین این امکانات و تجهیزات تخصیص یابد زیرا هوای گرم و خشک به تازگی شروع شد و این شرایط تا مهر و آبان نیز ادامه دارد.

وی گفت: مسئولان امر در دو محور باید تدابیر لازم را اندیشه کنند یکی ساماندهی و آموزش نیروی متخصص است و دوم تامین اعتبارات لازم که به شدت به آن نیازمندیم.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس ادامه داد: مدیریت بحران استان فارس در حد توان خود، در مواقع بحران در صحنه حضور دارد اما ما به یک تشکیلات انسجام یافته و منظم نیازداریم و کمبود امکانات نیز به شدت احساس می‌شود.

ابراهیمی کارنامی افزود: تا پیش از این، حوادث در قالب زلزله و سیل دیده می‌شد اما با وقوع حریقهای اخیر عرصه‌های طبیعی باید اولویت اول را به آتش سوزی و اطفای حریق داد. وی با تاکید بر اینکه سالهاست اعلام می‌کنیم باید برای آب مدیریت صورت گیرد، تصریح کرد: تا زمانی که حریق‌ها با شدت بیشتر از وضعیت کنونی گسترش نیافته برای تامین امکانات و تجهیزات تخصصی باید فکری کرد و اگر شدت این حریقهات بد‌تر شد نمی‌توانیم پاسخگوی این دسته از حوادث باشیم.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه محیط زیست در مناطق تحت مدیریت خود «آتش بر» ایجاد کرده، عنوان کرد: این آتش بر‌ها در آتش سوزی بمو بسیار موثر بود اما سایر مناطق طبیعی و جنگلی که تحت مدیریت محیط زیست نیست و طبیعتا آتش بر نیز ندارد و این حریق‌ها زنگ خطر را روشن کرده که باید هرچه سریع‌تر اعتبارات لازم را برای تامین امکانات و تجهیزات تخصیص دهیم.

وی تصریح کرد: باید امکانات و تجهیزات در سالهای گذشته تخصیص می‌یافت و در این خصوص نامه نگاریهای بسیاری را نیز صورت داده بودیم اما اگر شرایط کمبود امکانات به همین شکل ادامه یابد در حوزه حریق عرصه‌های طبیعی دچار چالش بزرگی خواهیم شد.

به گزارش مهر، خسارات مالی و معنوی که حریقهای عرصه طبیعی و زیست محیطی استان وارد می‌کنند آنقدر چشمگیر و غیر قابل جبران است که برای مسئولان امر توجیه داشته باشد که برای تخصیص امکانات تخصصی و خودرو‌ها و تجهیزات لازم اقدامات لازم را انجام دهند. تامین این تجهیزات به مراتب از خسارتهایی که آتش سوزی در حال وارد کردن است کمتر خواهد بود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. mahdi

  ادعای رئیس میراث فرهنگی فارس با تصاویر مقبره شاهان هخامنشی همخوانی ندارد

  رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، درحالی معتقد است، نصب دکل و تیرهای وزارت نیرو در حریم نقش رستم قرار ندارد که تصاویر منتشره از حریم نقش رستم گویای اتفاقات دیگری است. عکس‌هایی که از مجموعه نقش رستم در آرشیو خبرگزاری میراث فرهنگی موجود است با تصاویری از دکل‌ها که به تازگی در حریم این مجموعه جانمایی شده همخوانی ندارد.

  http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=105749&Serv=3&SGr=22

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *