خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز (عکس+ویدئو)

هنرمند شیرازی با استفاده از موزاییک دست به خلق اثری با مضمون آثار تاریخی شیراز زده است. علی عبدی، خالق این اثر در گفت و گو با شیراز1400 درباره اثر هنری اجرا شده خود چنین توضیح می دهد:‌ پس از پايان تحصيلات دانشگاهى، بيش از بيست سال را در كسب علم، مهارت و تجربه در وادى هنر سپرى نموده ام که كسب اين تجربه ها در كنار عرق وافر من به اين خطه گهربار از ميهن عزيزمان، به من اين اجازه را داد تا دست به خلق اثرى منحصربفرد در زمينه هنرهاى تجسمى در شهر شيراز بزنم.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

این هنرمند شیرازی با بیان اینکه در حدود يك سال پيش به دعوت مديران محترم مجموعه آموزشى و فرهنگى احسان، طرحى را براى سردر و ستون هاى مجاور درب ورودى تالار اين مجموعه ارايه نموده است، ادامه داد: پس از موافقت ايشان با این طرح، ایده هاى اوليه به نظر اساتيد و دوستان در رشته هاى گرافيك و هنرهاى تجسمى رسيد و پيشنهاد هاى ايشان در كار مد نظر قرار گرفت.
وی ادامه داد :‌ طرح پيشنهادى من، خلق يك اثر هنرى موزاييك بود كه بتواند در آينده بعنوان يكى از جاذبه هاى ديدنى شيراز، مورد توجه قرار گيرد، اثرى متمايز و منحصر بفرد در نوع خود. عبدی با بیان اینکه براى بيشتر ما نام هنر موزاييك، يادآور كارهاى كاشى شكسته نقش بسته بر ديوارهاى خيابان ها و بزرگراه هامى باشد بیان داشت: طرح مورد نظر ما، اجراى يكى از سخت ترين و زيباترين سبك هاى هنر موزاييك بود که در اين سبك، كاشى ها با اشكال كاملا منظم و با فاصله هاى برابر در كنار هم قرار مى گيرند و اين كاشى ها طى چندين مرحله به اندازه هاى دلخواه در مى آيند و پس از سوهان زده شدن، استفاده مى گردند.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

این هنرمند شیرازی ادامه داد:‌ براى آنكه بيشتر با دقت بكار رفته در خلق اين اثر آشنا شويد، كافى است بدانيد ابعاد كوچكترين قطعات كاشى هاى استفاده شده، ابعادى برابر دو ميليمتر در دو ميليمتر دارند و بطور متوسط در يك مربع فرضى ده در ده سانتيمتر در برخى قسمت ها تا حدود دويست قطعه كاشى در كنار هم قرار گرفته اند که ابعاد قطعات به اندازه اى كوچك هستند كه جهت جانمايى آنها از ابزارهاى ظريف مورد استفاده در دندان پزشكى استفاده مى نماييم.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز
عبدی درباره خصوصیات این اثر هنری به شیراز1400 گفت :‌ به روز بودن طرح، ماندگار بودن، نداشتن وابستگى زمانى كل اثر به دوره خاصى، الهام گرفتن از تاريخ، فرهنگ و تمدن اين خطه از كشور و البته برقرارى ارتباط مخاطبين خاص اين فضاى فرهنگى، هنرى با اثر مورد نظر، از جمله خصوصيات در نظر گرفته شده براى خلق آن است که در اينجا ذكر اين نكته را لازم مى دانم كه تالار احسان شيراز از نظر تعداد و ترافيك برنامه هاى هنرى و فرهنگى كه در اين سالن برگزار مى شوند، رتبه نخست را در شيراز دارا بوده و اين مسئله مهم باعث شد تا در تمامى مراحل كار، توجه ويژه و خاصى مد نظر قرار گيرد.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

وی با بیان اینکه مراحل كار به دو بخش اجراى سردر و ستون ها تقسيم گرديد افزود :‌ در فاز نخست، اثر هنرى ويژه سردر طى شش ماه با همكارى گروهى از هنرمندان اجرا و نصب گرديد. اين مرحله از كار، مساحتى حدود هشت متر مربع را شامل مى شد کهدر اين طرح، مجموعه از بارزترين نمادهاى شهر شيراز در زمينه هاى گردشگرى، فرهنگى، تاريخى و مذهبى در كنار هم قرار كرفته اند. تصاوير اين نمادها، به فرم خاصى ساده سازى شده و نهايتا به شكلى پيوسته و متناسب در كنار هم قرار گرفته اند.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيرازاو ادامه داد :‌ در فاز دوم كه هم اكنون در حال اجرا مى باشد و مساحتى حدود دوازده متر مربع را در برخواهد گرفت، طرح شامل طرح دو پيكره متعلق به ايران باستان جهت ستون هاى جنبى مى باشد و در ستون وسط نيز اثرى متفاوت از سرو شيراز اجرا خواهد گرديد. انتخاب طرح پيكره هاى باستانى كه در موزه لوور نگهدارى مى شوند، مقوله اى مفصل است كه در اينجا امكان شرح آن نيست. سرو ميانى نيز كه سرو شيراز را به گونه اى نو به تصوير خواهد كشيد، يادآور اهميت اين درخت و طبيعت سبز در فرهنگ و تاريخ فارس دارد و دواير نارنجى رنگ تشكيل دهنده اين سرو نيز، در همه ستون ها و همچنين سردر ورودى به شكل خاصى تكرار كرديده اند تا ضمن ايجاد پيوستگى و هماهنگى بين بخش هاى مختلف اثر، مفاهيم ديگرى را نيز يادآور شوند.

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

خلق اثرى ويژه از هنر موزاييك در شيراز

گفتنی است این هنرمند و ساير همكاران وی هم اكنون در حال اجراى مرحله دوم از كار هستند و چنانچه عزيزانى مايل به يادگيرى اين هنر و يا همكارى در خلق اين بخش از اثر مى باشند، مى توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر با صفحه ایسنتاگرام وی تماس حاصل نمايند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *