رأی منفی به خیابان کشی در بافت تاریخی شیراز

کوچه های بافت تاریخی شیراز – محله سنگ سیاه

طرح خیابان‌کشی در بافت تاریخی شیراز که دیروز در جلسه کمیسیون عمران شورای شهر شیراز مطرح شده بود، با موافقت ۳عضو و مخالفت دیگر اعضا به نتیجه نرسید و این جلسه بدون نتیجه در این خصوص پایان یافت.
طرح احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز مورد تأكيد آيت‌الله ايماني امام جمعه شيراز و توليت آستان شاهچراغ(ع) است. اما سازمان ميراث فرهنگي و وزارت راه و شهرسازي به همراه فعالان ميراث فرهنگي شهر شيراز همگي متفق‌القول هستند كه احداث اين خيابان در بافت ارزشمند شيراز منجر به تخريب خانه‌هاي تاريخي اين بافت و از بين بردن هويت بافت تاريخي شيراز است.

حمايت قاطع از ثبت جهاني بافت شيراز
محمودرضا طالبان، نايب‌رئيس شوراي شهر و شهردار سابق بافت تاريخي شيراز درخصوص خيابان‌كشي در بافت تاريخي شيراز حتي به بهاي تخريب بافت تاريخي يكهزار ساله اين شهر به همشهري گفت: موضعي كه شوراي شهر شيراز از ابتدا درخصوص احداث خيابان 24متري در بافت تاريخي شيراز داشت، اين بود كه مراجع قانوني ازجمله شوراي‌عالي معماري و شهرسازي نظر موافق خود را با احداث اين خيابان اعلام كنند تا شهرداري و مديريت شهري نيز براساس نظر آن شورا اقدام كنند. به گفته او، احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز مغاير ضوابط ميراث فرهنگي و قوانين شهرسازي است.

نايب‌رئيس شوراي شهر شيراز افزود: نگاه متوليان حرم مطهر شاهچراغ(ع) از ابتدا اين بود كه خيابان 24متري در بافت تاريخي شيراز احداث شود. اما مطالعاتي كه در شوراي شهر شيراز و شهرداري و تيم ترافيكي دانشگاه شيراز انجام شد به اين نتيجه رسيد كه بازگشايي اين مسير نه‌تنها از ترافيك اطراف حرم شاهچراغ كم نمي‌كند بلكه ترافيك را بيشتر نيز خواهد كرد.

طالبان با اشاره به اينكه 3مورد از تخريب‌ خانه‌هاي تاريخي بافت تاريخي شيراز در سال گذشته در طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ سازمان يافته بود، تأكيد كرد: مسئولان شهر شيراز بايد اين آمادگي را داشته باشند تا بافت تاريخي اين شهر به سمت ثبت جهاني برود تا ظرفيت خوبي براي شهر شيراز و حفظ و حراست از قلب تاريخي شيراز ايجاد شود و شوراي شهر و شهرداري شيراز نيز به‌شدت از جهاني‌شدن بافت تاريخي شيراز حمايت مي‌كنند.

كمك به ثبت جهاني بافت تاريخي
غلامرضا ميثاقيان، مدير دفتر حفظ و احياي بناها، بافت‌ها و محوطه‌هاي تاريخي كشور نيز به همشهري گفت: احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز هيچ منطقي ندارد و كمكي به حل رفت‌وآمد نمي‌كند و حتي در طرح‌هاي توسعه شهري نيز ديده نشده است.

او با اشاره به ثبت جهاني بافت تاريخي يزد گفت: ‌اگر مسئولان شهرهاي كشور بخواهند امكان ثبت جهاني بافت‌هاي تاريخي وجود دارد. وي افزود: بافت تاريخي شيراز غني‌ترين بافت تاريخي است كه اگر حفظ شود مي‌توان به ثبت جهاني اميد داشت.

وي گفت: مشخص نيست چرا برخي آقايان اصرار بر احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز دارند در حالي كه هيچ قانوني احداث خيابان در بافت تاريخي را تأييد نمي‌كند و به همين خاطر از افرادي كه اصرار بر احداث خيابان در بافت تاريخي دارند، خواهش مي‌كنيم به اين موضوع فكر كنند كه آيا اين امكان وجود ندارد كه بافت تاريخي شيراز براي بازديد جهاني آماده‌‌ شود؟

نگران از نابودي
امين طباطبايي، مدير خانه فرهنگ جاودان و فعال ميراث فرهنگي شهر شيراز نيز در گفت‌وگو با همشهري با اعلام اينكه دسترسي به حرم شاهچراغ تا قبل از طرح توسعه از 2خيابان دستغيب و احمدي امكان‌پذير بود و پس از آنكه خيابان احمدي در طرح توسعه بسته شد بار ترافيكي محدوده حرم افزايش يافت و اكنون توليت شاهچراغ(ع) فكر مي‌كند اگر خيابان ديگري در بافت تاريخي احداث شود، مي‌تواند بار ترافيكي اطراف حرم را بكاهد درحالي‌كه مشكل ترافيك اطراف شاهچراغ با استقرار مناسب پليس راهور هم حل مي‌شود.

وي افزود: احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز موجب مي‌شود بناهاي داخل بافت در اطراف حرم كه ثبت ملي هستند يا هنوز به ثبت نرسيده‌اند تخريب شود و فرم تاريخي بافت از بين برود. در كنار همه اتفاقات بد قطعا هر خيابان جديدي كه در بافت تاريخي كشيده شود، جداره‌هاي خيابان را تبديل به مجموعه مغازه‌هايي مي‌كند كه بافت را به مركز تجاري سوق مي‌دهد و اين اتفاق در يك بافت تاريخي نگران‌كننده است. جداي از اين احداث خيابان در بافت تاريخي شيراز بافت ارگانيك داخل بافت را از بين مي‌برد و اطراف حرم شاهچراغ فضاي فرهنگي بافت تاريخي را از دست خواهد داد.

به گفته وي، نگراني ديگر آن است كه احداث اين خيابان منجر به عملياتي‌شدن ادامه طرح 57هكتاري اطراف حرم شاهچراغ شود كه اكنون شوراي‌عالي معماري و شهرسازي براي صيانت از بافت و آثار تاريخي شيراز جلوي اجراي آن‌را گرفته است. در اين طرح عملا 100هكتار از بافت 357هكتاري شيراز با خاك يكسان مي‌شود.

ارزش‌هاي غني‌ترين بافت تاريخي كشور
آيت‌الله ايماني، امام جمعه شيراز ديروز پس از مدت‌ها سكوت در مورد تخريب بافت تاريخي شيراز به همشهري اعلام كرد كه تنها بايد تك‌‌دانه‌هاي اين بافت تاريخي حفظ شود و خيابان 24متري در بافت تاريخي شيراز براي دسترسي به حرم شاهچراغ احداث شود. بخش عمده‌اي از بافت تاريخي شيراز داراي خانه‌هاي دوره قاجار است و بناهاي دوره زنديه، آثار دوره تيموري، آثار برجاي مانده از دوره سعدي در 800سال پيش و مقبره سيبويه مربوط به قرن دوم هجري در اين بافت تاريخي ارزشمند كشور وجود دارند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. کریمی

  با سلام
  لطفاً مسوولان محترم در معیت و محضر حضرت آیت الله ایمانی بازدیدی از محله قدیم سنگ سیاه و بافت قدیم داشته باشند تا معظم له از نزدیک ببینند که چگونه با با تلاش های شهرداری و مسوولان مربوطه بازسازی و زیبا سازی این مناطق چقدر به زیبایی منطقه و اطراف حرم شریف احمد بن موسی کمک کرده است. مسلماً حضرت آیت الله ایمانی امام جمعه محترم شیراز اگر از نزدیک بازدیدی از این محله داشته باشند. قطعاً حمایت خود را برای حفظ این مناطق دریغ نخواهند داشت. مسجد مشیریه، ، بی بی حکیمه ، سیبویه بهسازی و زیبا سازی معابر و خانه های قدیمی هر زائر و مسافری را به وجد خواهد آوردو بر اعتبار این منطقه خواهد افزود. شاید تصور معظم له این بوده که هنوز این منطقه همانند سابق محلی برای جولان متکدیان و معتادین است

  پاسخ
  1. علی س

   شما خیلی خوش بینی که فکر میکنید با بازدیدشون مشکل حل میشه. بافت تاریخی این شهر برای مسولین اهمیت نداره و میخوان کل شهر رو هزینه توسعه حرم کنن چون شیراز برای آقایون سومین حرم هست نه پایتخت فرهنگی. با بازدید و … هم نظرشون عوض نمیشه وگرنه مگه کسی جلوشون رو گرفته که برن اونجا رو ببینن یا مگه خبر ندارن که اونجا چه خبره که اگر خبر نداشته باشن دیگه عذر بدتر از گناه هست.

   پاسخ
 2. علی س

  آقا ما این روش توسعه حرم رو نخوایم باید کی رو ببینیم. از روزی که شیراز سومین حرم نامگذاری بدبختی این شهر با بی کفایتی مسولین ۱۰ برابر شد. اگر نصف این سرمایه رو برای بازسازی این بافت هزینه میکردن اثرش برای شیراز چند برابر توسعه حرم به روش کنونی بود.

  پاسخ
 3. محمد

  متاسفانه امام جمعه شیراز اهل این شهر نیستند که در این سن خاطره ای از بافت قدیم شیراز داشته باشند و بلاطبع علاقه ای هم به حفظ و نگهداری بافت قدیم شهر ندارند .
  آیا هدف وسیله را توجیه میکند؟

  پاسخ
 4. شیراز ی نگران و مظلوم

  مردم شیراز بافت تاریخی این شهر را دوست دارند . امیدوارم مسئولین خدمت به مردم را وظیفه ی خود بدانند و اگر برای خدمت به مردم و تاریخ و فرهنگ شیراز آمادگی ندارند کار را به کاردان واگذار کنند. وقتی شما فرهنگ و بافت تاریخی را به جای احیا و معرفی آن از بین می برید چطور انتظار دارید که تهاجم فرهنگی را دور کنید . ما ملت ایران حق داریم که درباره ی تاریخ و فرهنگ خود اطلاع کافی داشته باشیم و هر گونه آسیب رسانی به بافت تاریخی شیراز و تخریب آن به بهانه های مختلف و ساخت واحدهای تجاری بی ارزش و پولسازی و رانت خواری از این طریق ظلم به مردم شیراز و حق الناس است و هرگز بخشیده نخواهد شد. به جای تخریب بافت را مرمت کنید و مردم را به دیدن آن دعوت کنید تا با ارزش های تاریخی و فرهنگی خودشان آشنا شوند. ریشه ها تاریخی این مردم را قطع نکنید

  پاسخ
 5. من شیرازی

  اقای ایمانی چی از جون بافت تاریخی شیراز میخواد
  من میدونستم روزی توسعه حرم میشه مثل یک غده سرطانی که باور کنید مجموعه زندیه روهم در خودش نابود میکنه این ها برای آثار تاریخی ارزشی قائل نیستن کاش میشد با آقای ایمانی صحبت کرد
  امیدوارم شورای جدید محکم جلوی این توسعه نابخردانه رو بگیرن

  پاسخ
 6. کاوه

  خدایی یه نفر از شمایی که نظر دادید خونتون بافت قدیم نیست و نبوده حتی یه بار هم از ترس از داخل بافت قدیم رد نشدید، بافت قدیم یه مشت خونه خرابه با اکثریت مهاجر و افغانی چیز دیگه ای نیست، شاید یه زلزله 6 ریشتری همه مسئولان رو از خواب بیدار کنه وقتی که کلی تلفات و خسارات وارد شد به این منطقه دغدغه های امام جمعه کاملا به جاست، این منطقه سالهای سال به حال خودش رها شده، با بزک کردن و چند تا دیوار رنگ کردن و… هم این عجوزه زشت جوون و زیبا نمیشه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *