هیچ خطری تخت جمشید و نقش رستم را تهدید نمی‌کند

سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پیرو انتشار مطلبی در خصوص فرونشست زمین در اطراف تخت جمشید، توضیحاتی را ارائه کرد.IMG00284191 [800x600]

به گزارش شیراز ۱۴۰۰ و به نقل از مهر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پیرو انتشار مطلبی با عنوان «تهدید عظیم‌ترین بنای سنگی جهان» توضیحاتی به خبرگزاری مهر ارسال شد.

متن جوابیه به این شرح است:  “در حال حاضر هیچ خطری تخت جمشید و نقش رستم را تهدید نمی‌کند و شکاف‌های ایجادشده در نزدیک نقش رستم به دو سال قبل بازمی‌گردد و تاکنون نیز تغییری در این شکاف‌ها ایجاد نشده است.

البته در این خصوص و طی سال‌های گذشته مطالعات گسترده‌ای با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و دانشگاه شیراز انجام شده و مقرر است نتایج این مطالعات به‌صورت عملیاتی در دستور کار نهادها و دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد تا مانع گسترش احتمالی این رخداد شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که افت شدید سطح آب زیرزمینی در منطقه طی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ همزمان با بروز خشک‌سالی رخ داده و چنین خشک‌سالی در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. لازم به ذکر است هرچند در تخت جمشید هیچ‌گونه درز و شکافی مشاهده نشده  اما برداشت آب (از منابع زیرزمینی) در طولانی‌مدت می‌تواند باعث کاهش پایداری صفه شود.

در محدوده نقش  رستم نیز تا روستای شول، نشست تحکیم تا حداکثر ۳۰ سانتی‌متر مشاهده شده که علت این نشست افت سطح آب زیرزمینی و لیتولوژی خاص منطقه است. بدون شک حفر چاه‌های عمیق در داخل آهک در طولانی‌مدت باعث ایجاد آبفروچاله خواهد شد. در بعضی  از چاه‌ها آبرفت ریزدانه‌بر روی آهک قرار دارد که ضروری است هرگونه کف شکنی چاه‌های موجود با حفر چاه‌های جدید (که انتهای آن نزدیک و یا وارد آهک می‌شود) همچنین حفر چاه‌های جدید یا کف شکنی در حریم دو، یک و سه منطقه، ممنوع اعلام شود. در ضمن لازم است نقشه‌برداری دقیق از محدوده با پتانسیل سیل‌خیزی انجام و سیل بند مناسب طراحی شود تا سیلاب رودخانه سیوند، محدوده آثار باستانی برزن را تحت تاثیر قرار ندهد.

لزوم پایش نشست زمین و همچنین حفر گمانه ژئوتکنیک در محدوده تخت جمشید و نقش رستم به‌منظور محاسبه دقیق نشست تحکیم و بررسی پتانسیل تشکیل آبفروچاله نیز از راهکارهای پیشنهادی در این مطالعات است، لذا باید با برگزاری جلسات متعدد بین دستگاه‌های مرتبط و ایجاد تعامل لازم به‌منظور بررسی و عملیاتی کردن مطالعات، اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد که البته در این راستا جلساتی برگزار شده و تداوم آن با حضور همه دستگاه‌های مسئول ضروری است.”

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. علی

    کلا هیچ مشکلی هیچ جا وجود نداره شترم دیدین ندیدین.
    دستکم یه درصد از درآمد سالانه تخت جمشید رو خرج نگهداریش کنین. از سازمانی که رئیسش دو سال پیش گفته بود : اگر اختیار دست من بود کل بودجه سازمان رو صرف مشهد می کردم ” انتظاری بیش از این هم نیست.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *