تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 3 June , 2023

آخرین اخبار

آغاز عملیات اجرایی سه ایستگاه خط ۳ مترو 🎥 آغاز ساخت بزرگترین آکواریوم ایران در شیراز 📷 ایستگاه مترو عادل آباد در خط ۲ مترو شیراز انعقاد چند تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری به ارزش تقریبی ۱۴ هزار میلیارد تومان عملیات ساماندهی ۱۸ کیلومتر از کمربندی جنوبی در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت کمک ۱۰۰میلیونی شهرداری شیراز برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی 📷 نام شیراز بر قامت برج آزادی تهران نقش بست فرهنگ و هنر بهترین ابزار برای مقابله با ناهنجاری های اجتماعی است 📷 افتتاح دوبرگردان نیایش وعده نصب تابلو روزشمار پروژه های شهرداری شیراز عملی نشد طرح تقاطع نواب صفوی – بزرگراه کمربندی شیراز میزان بارش شهرهای فارس در سامانه بارشی اخیر اعلام شد 🎥 ترنم و طراوت باران در بیشتر نقاط فارس 🎥 جان دوباره آبشار فصلی دشت ارژن از ۸ اَبَـــر پروژه وعده داده شده چه خبر؟ 📷 پاییز رنگارنگ شیراز در باران آذرماه 📷 تصاویر هوایی زیبا از شیراز 📷 مجسمه سعدی شیرازی در شهر نانجینگ چین نصب شد باغ جنت به عنوان نخستین محل تجمعات قانونی در شیراز تعیین شد افتتاح باند دوم جاده ابوالحیات- دشت ارژن

8

عملکرد سئوال برانگیز زیباسازی شهرداری و تخصص های نامرتبط در این سازمان

 • کد خبر : 107
 • 19 تیر 1392 - 16:34

هنوز هم وعده ی شهردار شیراز چند روز قبل از افتتاح تقاطع سه سطحی رحمت – باهنر در خاطرمان هست که وی به افتتاح کلیه پروژه های عمرانی با زیباسازی کامل اشاره کرده بود و این اتفاق درحالی رخ داده است که با گذشت چندماه از این وعده هنوز در این پروژه از نورپردازی و بدنه سازی خبری نیست و تنها ورقه های آلومینیومی در بدنه ی عرشه نصب شده است!باگذشت ماه ها از افتتاح تقاطع سه سطحی رحمت – باهنر، زیباسازی ناقص است

در پروژه پل دکترحسابی نیز شهرداری به نوعی از آنطرف بام افتاد و درهرجای پل و به دور از طرح های استاندارد انواع چراغها نصب شدند که به نوعی به ذوق زده تا به زیبایی پروژه بیفزاید.

اما مشکل بزرگی که اکنون گریبانگیر شیراز شده است خاموشی و یا خراب شدن نورپزدازیهای صورت گرفته است که هیچ تلاشی در جهت رفع آن مشاهده نمی شود. نمونه های آن را می توان در زیرگذر چهارراه ریشمک، پل رضوان، زیرگذر تقاطع رحمت – باهنر، پل دفاع مقدس، زیرگذر صنایع،  پل دکترحسابی، زیرگذر سرداران، زیرگذر چهارراه زرگری، پل امام حسن، میدان پارسه، میدان دانشجو، میدان ارم و سایر موارد مشاهده کرد.

پل شبدری امام حسن(ع)، فاقد هرگونه زیباسازی و نورپردازی مناسب


متاسفانه با انجام هزینه های مختلف این امکانات و زیباسازی ها ایجاد شده و پس از مدتی شاهد خاموشی و خراب شدن آنها هستیم که لازم هرچه سریعتر سازمان یا معاونتی در شهرداری به عنوان حفظ و نگهداری تاسیسات شهرداری زیرنظر شهرداری ایجاد شود تا این روند که متاسفانه سرعت بالایی نیز به خود گرفته متوقف شود.

خاموش شدن نورپردازی روی پل و نبود نورپردازی در زیر عرشه ی پل رضوان


مبحث دیگر در این میان عملکرد ضعیف و به دور از ضابطه های استاندارد در نورپردازی های شهری است که تخصص و دقتی در آن دیده نمی شود. برای پلهای مختلف چند طرح یکسان اجرا شده ( نظیر پل دکتر حسابی و پل سرداران – فضیلت ) و نورپردازی سطح بلوارها که جدیدا انجام شده است چندان زیبا بنظر نمی رسد.


برای یافتن چرایی این موضوع سری به پایگاه زیباسازی شهرداری شیراز زدیم و نگاهی داشتیم به تخصص های موجود در این مجموعه از مدیرعامل تا سایر کارمندان آن :

 نام و نام خانوادگی
سمت
 تحصیلات
علی اکبر حسینی
 مدیرعامل کارشناس عمران
 حسن زارع
 معاون کارشناس عمران
 رضا قلی کهنسال
مدیرمالی
کارشناس حسابداری
مجید صادق
 مسئول اداره زیباسازی
کارشناس حقوق
 مسعود رئیسی
مسئول روابط عمومی، مدیرسایت
کارشناس کامپیوتر
 علیرضا اسفندیار
 اداره تاسیسات
 لیسانس برق
 احمد علی مهدیزاده
 تعمیر و نگهداری
کارشناس برق
افشین کلائی
تبلیغات شهری
 کارشناس گرافیک
 امین حسین زاده
مبلمان شهری
کارشناس معماری
خلیلی حمید زاده
برق
کارشناس برق
جمشید فروزان
مکانیک
 کارشناس مکانیک
حسین حسام
بهینه ساز
 کارشناس برق
محمدرضا آذرسا
مسئول امور اداری
—–
سیدعلی اکبر حسینی

مدیر عامل زیباسازی در اول دی ماه سال ۱۳۴۶ شمسی متولد و تا سال ۱۳۷۵ تا مقطع کار‌شناسی ادامه تحصیل و از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل گردید و همزمان در شهرداری شیراز مشغول به خدمت گردید.

سوابق اجرایی در شهرداری شیراز:

سال ۱۳۸۱ – ۱۳۷۶ کار‌شناس عمران منظقه یک

سال ۱۳۸۴ – ۱۳۸۱ مسئول عمران منظقه یک

سال ۱۳۸۷ – ۱۳۸۴ مسئول عمران منظقه پنج

سال ۱۳۸۹ – ۱۳۸۷ مسئول اداره اجرایی منظقه پنج

سال ۱۳۸۹ تا کنون مدیر اداره زیباسازی و تأسیسات

( هیچ گونه سابقه و تحصصی در زمینه زیباسازی و معماری در سوابق مدیرعامل مشاهده نمی شود )

نگاهی به تحصیلات و تخصص‌های موجود در این سازمان براحتی عمق فاجعهٔ موجود در زیباسازی شیراز را نمایش می‌دهد! مدیرعامل و معاون سازمان زیباسازی شهرداری شیراز دارای تخصص عمران بوده و مسئول اداره زیباسازی کار‌شناس حقوق می بشد! در سازمان زیباسازی کلاشنهر شیراز تنها دو فرد با تخصص مرتبط وجود دارد که البته درباره کیفیت و میزان تخصص این دو نفر نیز اطلاع خاصی در دست نیست.
حال چه نیکوست که آقای مهندس پاکفطرت شهردار محترم شیراز دلیل چنین انتصاب و وضعیتی را برایمان توضیح دهند و اعلام کنند در سالی که نهضت زیباسازی شیراز نام گرفته است، این نهضت چگونه می‌خواهد به ظهور و بازدهی برسد؟ از مهندسین عمران و کار‌شناس حقوق چه انتظاری در زمینه زیباسازی وجود دارد؟ چرا همچنان پس از حدود ۳ سال از تصدی جنابعالی در مسند شهرداری شیراز وضعیت بصری و زیباسازی شیراز می‌بایست چنین وضعیتی داشته باشد تا همچنان شهرهای دیگر از شیراز جلو‌تر باشد و شیراز تنها درحال کپی کاری و اقدامات خالی از خلاقیت؟
جایگاه اساتید بزرگ معماری و شهرسازی در این بین کجاست؟ توافق نامه‌های صورت گرفته با انجمن نخبگان که مطمئنا نخبگانی در زمینه زیباسازی و معاری نیز در بین آن‌ها وجود دارد پس از ماه‌ها از انعقاد آن کجاست؟
ایده‌های خلاقانهٔ دانشجویان معماری و هنر دانشگاه‌های مختلف شهر شیراز تا چه زمانی باید خاک بخورد تا آقایانی که تنها بعنوان کارمند و نه علاقمند به شهر در شهرداری مشغول به کار هستند ایده‌های تاریخ گذشته‌های خود را با اشتیاق فراوان در شیراز اجرا کنند و با زخمی کردن تن آن موجب سرافکندگی شهروندان شوند؟
چرا هنوز شیراز از داشتن آبنماهای موزیکال در میادین، در جوار جاذبه‌های تاریخی و پارک‌ها و بوستان‌ها محروم است؟ چرا المانهای ورودی شیراز هنوز کار نشده‌اند و تنها المان غربی با سرعت پایین درحال اجراست؟ چرا در شیراز میدان و المانی شاخص وجود ندارد؟  بودجه‌های میلیاردی سازمان زیباسازی شهرداری واقعا صرف چه اموری می‌شود. از کارهای اجرا شده چه میزان رضایت وجود دارد؟
آبنماهای زیبای دههٔ ۷۰ شیراز در میدان گل سرخ و میدان دانشجو به خاطره‌ها پیوستند و هنوز با گذشت ۲۰ سال جایگزینی با استاندارهای روز جهان برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است. پیاده روهای عریض بلوار‌ها و خیابانهای شیراز همچنان به روش سنتی و البته درصورت مواجه شدن با بخت و اقبال تنها سنگ فرش می‌شوند از طراحی شهری خبری نیست.

میدان دانشجو / دهه ی ۷۰
http://eshiraz.ir/shares/main/gallery/satheshahr/13.JPG

جناب مهندس پاکفطرت، به هر میزان که در پروژه‌های عمرانی مجموعه شما خوب کار می‌کند، مجموعه زیباسازی ضعیف و به دور از انتظار ظاهر شده است. با ادامه این روند شهرهایی مانند اهواز نیز از لحاظ زیباسازی از شیراز پیشی گرفته و شهر فرهنگ و هنر همچنان باید مشاهده گر شاهکارهای معکوس زیباسازی افرادی باشد که از شهرهای اطراف آمده و ایده‌های کوچک و به دور از تخصص و فرهنگ شیراز را به مرحلهٔ اجرا می‌گذراند!

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=107

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
 1. امین جان خسته نباشی ،واقعا مطلبی مفید و با ارزشی هست این موضوع به امید روزی که شیراز مانند لاس وگاس از جو زمین که نیگاه میکنی بدرخشه هرچه بیشتر انتقاد سازنده بشه بیشتر ثمره انتقادارو مبینیم باید توقع خودمون رو از مسئولان زیباسازی ببریم بالا.

 2. واقعا حرف دلمون رو زدی
  خیلی عالی بود
  کاش گوش شنوایی هم باشه
  واقعا شیراز لایق بهترین هاست.
  اگه بخاد این وضع نابسامان مسئولان بی ربط و بعضا نالایق و در حد روستاو شهر های کوچک که همون زیبایی های قدیمی شیراز هم براشون سنگینه و قابل هضم نیس ادامه پیدا کنه یا فریاد بی صدای ما آخر خودمون رو می کشه یا خودمون میریم و اونا رو میکشیم پایین! و میندازیمشون تو همون داهاتی که ازش اومدن

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.