نقاشی، هنری که چهره شهر را زیباتر می کند

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن دنیا، طبیعت زیبا، بکر و دست نخورده، دستخوش تغییرات شد. تغییراتی که بعضا اجتناب ناپذیر بودند. تغییراتی که آن فضاهای سر سبز زیبا و دل انگیز را از بین برد و جای همه آنها را کارخانه های دود زا، ساختمان های بی روح و ماشین های پر سر و صدا گرفت. طبیعت آرام و زیبا از بین رفت و جای آن را هیاهو گرفت. اما در این بین، چیزی که تغییر نکرده است، نیاز مبرم انسان به زندگی در فضایی زیباست،

متاسفانه در کشور ما و به خصوص در شیراز، شهر گل و بلبل، طبیعت به شکلی عجیب و باور نکردنی در حال از بین رفتن است. مصداق آن، باغ های زیبای قصردشت است که با مقایسه عکس های امروز با چند سال قبل گوگل ارث، پی به این مدعا خواهید برد. در این بین، تلاش معدود افراد دلسوز هم آن طور که باید و شاید، راه به جایی نبرد، تا علاوه بر اینکه ریه های تنفسی شهر روز به روز ضعیف تر می شود، زیبایی شهر هم روز به روز کاسته شود. زیبایی ای که می تواند باعث شادی و نشاط شود و در این زمانه سخت، مرحمی بر روح خسته آدمی باشد.

نه تنها باغ های قصردشت از بین رفت و جای آن ها را ساختمان گرفت، بلکه در سایر نقاط شهر هم خبری از ایجاد فضای شهری زیبا دیده نمی شود. کافی است سری به میدان نمازی بزنید، یا میدان ولی عصر، بزرگراه کوهسار، بزرگراه حسینی الهاشمی و نقاط دیگر، تا خودتان با واقعیتی که در بالا بیان شد، رو به رو شوید.

مکان هایی که نامشان برده شد و البته بسیاری از نقاط شهر، از نظر زیبا شناسی نمره قابل قبول را دریافت نمی کنند. زیبایی ای که می توان با فضای سبز، المان های شهری، مبلمان منظم و همین طور نقاشی فضاهای شهری از جمله دیوارها، به محیط شهر القا کرد.

اما بحث اصلی این مطلب، تمرکز بر نقاشی فضاهای شهری است، که می‌تواند چهره تازه ای به شهر بدهد. مسلما تاکید ما بر این نیست که باید ایجاد فضای سبز و سایر موارد را فراموش کرد و فقط به نقاشی روی آورد. اما با استفاده از هنر هنرمندانی که تعدادشان نه در ایران کم است و نه در شیراز، میتوان روح تازه ای به شهر دمید.

در چند سال اخیر، شهرداری شیراز اقدام به ایجاد نقاشی های دیواری زیبایی کرده است. که همه ما این نقاشی ها را در سطح شهر دیده ایم، اما این تلاش ها بیشتر جسته و گریخته و مقطعی بوده است، در حالی که میتوان با شناخت کامل محیط شهری و فضای های قابل نقاشی شدن، طی برنامه ای کوتاه مدت و یا بلند مدت، از هنر هنرمندان برای عوض کردن چهره شهر استفاده کرد.

در ادامه مطلبی را به نقل از کجارو برای شما آورده ایم که محتوای آن در مورد نقاشی های خیابانی در شهرهای معروف دنیا است و همچنین از اثرگذاری این نقاشی ها بر صنعت گردشگری صحبت می کند.

کجارو: برخی معتقدند هنر خیابانی نوعی خرابکاری است که چهره شهر را زشت جلوه می‌دهد، اما عده‌ای دیگر اعتقاد دارند که با این کار به فضا‌های مختلف شهر شخصیت و جان بخشیده می‌شود. هنرمندان مشهور خیابانی مانند بنکسی (Banksy) و کیت هرینگ (Keith Haring) نشان دادند که هنر عمومی تنها نوعی بیان خلاقانه نیست، بلکه می‌توان در مورد موضوعات مهم مانند قوانین مهاجرت، حقوق بشر و … از این طریق گفت و گو‌های جذابی را انجام داد. در حالی که هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان انجام گرافیتی بدون اجازه مالک غیر قانونی محسوب می‌شود اما ۱۵ شهری که در فهرست برترین شهر‌های دارای هنر خیابانی خلاقانه قرار گرفته‌اند، با جذابیتی که به نمای شهر بخشیده‌اند، بیشتر جای دفاع دارند تا مخالفت کردن.

۱. بوئنوس آیرس

خیابان‌های بوئنوس آیرس به خوبی توسط هنرمندان مشهور بین‌المللی و بومی با نقاشی‌های با‌شکوه و گرافیتی‌های کاریزماتیک تزئین شده است. در اکثر شهر‌های معروف بوئنوس آیرس، آثار هنری مختلف در خیابان، پیام‌های سیاسی را با صحنه‌های خیره‌کننده به مخاطب انتقال می‌دهند. برای دانستن تاریخ شهر، کافی است با تور‌های پیاده همراه شوید تا تمام آنچه که رخ داده از طریق هنر‌های خیابانی متوجه شوید.

۲. ملبورن

ملبورن استرالیا، دومین شهر بزرگی است که با گرافیتی رنگارنگ و زیبا شناخته شده است. هنرمندان بین‌المللی و مشهور از سراسر جهان آثار خود را در خیابان‌های شهر ملبورن شبیه به یک امضا به ثبت رسانده‌اند. برای مشاهده بهترین گرافیتی‌ها در سطح شهر، پیشنهاد می‌کنیم با تور‌های محلی همراه شوید که راهنمایان تور را نیز هنرمندان خیابانی تشکیل می‌دهند.

۳. لیسبون

در لیسبون  از هنر خیابانی استقبال خوبی شده است، در حدی که فضا‌‌های مختلفی مانند دیوار ساختمان‌ها و حتی سطل آشغال‌ها در اختیار هنرمندان قرار گرفته است که با نشان دادن ابتکار و استعداد خود، نمای شهر را زیبا‌تر کنند. خیابان‌های لیسبون شبیه به یک گالری هنری است که با نقاشی‌های زیبا و داستان‌هایی که در دل خود دارند، بازدید‌کنندگان را جذب و به فکر فرو می‌برند.

۴. برلین

نقاشی‌هایی که روی دیوار برلین مشاهده می‌شود، به مراتب بیشتر توانسته از خود این دیوار تاریخی و پر‌ماجرا برای بازدید‌کنندگان جذاب باشد. در طول جنگ سرد، دیوار برلین به‌عنوان یک هدف از طریق هنر، سیاست را به نمایش می‌گذاشت، اما امروزه هنر‌های خیابانی در برلین تنها به نقاشی ختم نمی‌شود، بلکه طیف وسیع‌تری را دربر می‌گیرد.

۵. مونترال

هر ساله در ماه ژوئن درمونترال، جشنواره‌ای به مدت ۱۱ روز با محتوای نقاشی روی دیوار برگزار می‌شود که افراد با‌استعداد در هنر‌های خیابانی را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند. اما انجمن هنر‌های محلی در این شهر کانادایی در تمامی طول سال حتی در زمستان نیز فعال هستند. برای مشاهده بهترین آثار خیابانی پیشنهاد می‌دهیم به بلوار Saint-Laurent بروید تا از نمایشگاه هنری در فضای باز نهایت لذت را ببرید.

۶. والپارایسو

در والپارایسو شیلی، نه تنها هنر خیابانی امری قانونی است، بلکه در هر قسمتی از شهر نیز دیده می‌شود. سر‌تا‌سر شهر شبیه به یک جشنواره هنری است که با رنگ و خلاقیت نظر هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. جست و جویی در شهر داشته باشید تا آنچه را که می‌گوییم درک و احساس کنید.

۷. نیویورک

هنر خیابانی برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در شهر نیویورک شهرت یافت و طرفداران خود را پیدا کرد. از آن به بعد هنرمندان خیابانی از سراسر جهان شاهکار‌های خود را در سطح شهر به معرض نمایش گذاشتند. در نیویورک نیز هنر خیابانی فقط به نقاشی ختم نمی‌شود، بلکه قسمت وسیع‌تری از این هنر با تکنیک‌های خاص را دربر می‌گیرد.

۸. پاریس

هنر در پاریس تنها به گالری‌ها و موزه‌ها ختم نمی‌شود، بلکه نقاشی‌های روی دیوار نیز به خوبی توانسته‌اند زیبایی‌های شهر را دو‌چندان کنند. هنرمندان بین‌المللی زیادی آثار معروفی را در خیابان‌های پاریس به جا گذاشته‌اند. با یک تور پیاده‌روی همراه شوید تا از تک تک این آثار در سراسر پاریس لذت ببرید.

۹. بوگوتا

گرافیتی در بوگوتا، راهی خلاقانه بود تا گذشته‌ی ناخوشایند کلمبیا در سیاست حذف شود. در پایتخت کلمبیا یعنی بوگوتا، آثار هنری زیادی روی دیوار مغازه‌ها، خوابگاه‌ها، موسسات و حتی بنا‌های تاریخی نقش بسته که چهره شهر را شاد و جذاب‌تر کرده است. در بوگوتا نیز تور‌های پیاده‌روی به‌ صورت روزانه در رابطه با معرفی هنر‌های خیابانی به گردشگران فعالیت می‌کنند.

۱۰. استانبول

بیشتر مسافرانی که به استانبول سفر می‌کنند، خواهان بازدید از مکان‌های تاریخی هستند که با موزاییک‌های بیزانس و کاشی‌های زیبا تزئین شده‌اند. اما در سال‌های اخیر، هنر خیابانی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال استقبال از هنر خیابانی و پذیرش آن در محله‌های مدرن استانبول راحت‌تر است.

۱۱. کیپ تاون

هنر خیابانی در شهر کیپ تاون به‌عنوان راهی خلاقانه برای تفسیر مسائل سیاسی و اجتماعی بود که به مرور زمان تکامل یافت و به شکل امروزی درآمد. هنر خیابانی نوعی واکنش خشمگین به قوانین سرکوب‌گر حاکم بر آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید بود، اما امروزه به نمایشگاهی در فضای باز تبدیل شده که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. در این شهر نیز اگر با تور‌های پیاده‌روی همراه شوید، می‌توانید لذت بیشتری از هنر‌های خیابانی در قالب گرافیتی ببرید.

۱۲. لس آنجلس

هنر خیابانی در لس آنجلس، ابتدا در میان باند‌های لاتین مرسوم بود و بیشتر شامل خطاطی و خوش‌نویسی روی دیوار می‌شد. اما به مرور زمان این هنر شکل کامل‌تری به خود گرفت، طوری که در امروزه در بیشتر مناطق لس آنجلس نقاشی‌های با‌شکوه و بزرگی شبیه به برچسب روی دیوار ساختمان‌های چسبیده و جلوه زیبایی به آن‌ها بخشیده است.

۱۳. سائو پائولو

برای اینکه بهتر بتوانید شکوه و زیبایی هنر‌ خیابانی در قالب نقاشی را در سائوپائولو درک کنید، پیشنهاد می‌کنیم به محله Vila Madalena سری بزنید، جایی که پر از رستوران و کافه‌ و نقاشی‌های روی دیوار است. در این میان، خیابان بتمن مکانی محبوب برای عاشقان هنر است زیرا وجود نقاشی‌های زیبا و رنگارنگ بیداد می‌کند. یکی دیگر از نقاط محبوب در سائو پائولو، محله Cambuci است، جایی که دو هنرمند برزیلی معروف در عرصه هنر‌های خیابانی، یعنی گوستاوو و اوتاویو پاندولفو در آن متولد شده‌اند.

۱۴. مکزیکوسیتی

زمانی که مشغول پیاده‌روی در مکزیکوسیتی هستید، آثار برجسته با مفاهیم سیاسی و تصاویر سنتی متعددی به چشم می‌خورد. برخی از محله‌ها که در حوزه هنر خیابانی و گرافیتی سر‌آمد هستند، محله‌های Juarez، Roma و Condesa است. همراه شدن با تور‌های پیاده‌روی را فراموش نکنید.

۱۵. لندن

معروف‌ترین گالری‌های هنری فضای باز در لندن در محله‌های Shoreditch، Brick Lane و Hackney به چشم می‌خورد، جایی که بیشتر دیوار‌های موجود با اسپری‌های رنگی پوشانده شده‌اند. در میان این گرافیتی‌ها که تقریبا بیشتر شهر را پوشانده‌اند، آثار معروفی از هنرمندان مشهور نیز به چشم می‌خورد.

شیراز۱۴۰۰: با اندکی تامل در مطالب گفته شده، نظر شما در مورد دو سوال زیر چیست؟

۱)شیراز از دیرباز لقب های گوناگونی به خود دیده است.شهر سعدی و حافظ،شهر گل و بلبل،مهد تمدن ایران زمین و غیره.

به نظر شما آیا جذاب نیست که شیراز را علاوه بر اسم های گفته شده، به اسم شهر هنرهای خیابانی بشناسند؟

۲)با توجه به اینکه شهردار محترم شیراز به عضویت در اتحادیه شهرهای تاریخی دنیا در آمده است، آیا نمی توان این فرصت را غنیمت شمرد و با همکاری با سایر شهرهای تاریخی دنیا، جشنواره ای همانند جشنواره مونترال کانادا در شیراز به راه انداخت؟ تا در نتیجه این جشنواره هم چهره شهرمان زیباتر شود،هم اسم شهرمان بر سر زبان ها افتاده،موجب رونق صنعت گردشگری گردد؟

اما در پایان این مطلب، عکس هایی را از شهرمان شیراز انتخاب کرده ایم که هم نشان دهیم چگونه می توان با نقاشی، فضای شهر را دلنشین تر کرد و هم نشان دهیم شهرداری شیراز با همکاری هنرمندان عزیز، توان ایجاد تغییرات مثبت در محیط شهری را دارند.

 

 

 

 

 

 

لطفا نظرات خود را از دید یک شهروند با ما در میان بگذارید.

 

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. امیرم

  بهترین نمونه مربوط به مکزیکو سیتی هست . در شیراز هم میتوان پلهای طبقاتی رو با نقاشی و طرح های هنری زیبا کرد . حتی رنگ سفید زدن پلهای طبقاتی چهره شهر رو دگرگون خواهد کرد

  پاسخ
 2. میلاد

  آیا باورتان می شود که با گفتن یک جمله “در بحث زیبا سازی شهری نقاشی دیواری از اولویتهای شهرداری شیراز نیست” توسط شهردار محترم اقای اسکند رپور خیل عظیم نقاشان دیواری طی دو سال اخیر خانه نشین شدند در این میان عده ایی شیراز را ترک کرده و پایتخت نشین شدند تا هنر خود را تقدیم پایتخت نشینان کنند.عده ایی دیگر نیز پراکنده شده و به مشاغل دیگر پرداختند! “بخت این شهر آشوب است هنرش از در بیرون است
  تو چه دانی که همین در از جمال هنرش آذین است.”
  نقاشان دیواری را دریابید ….

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *